Marcin Bąk: Druga armia świata na wysypisku śmieci

Soledar padł, co jest ogłaszane w Rosji jako wielkie zwycięstwo. Po wielu miesiącach walk druga armia świata zdobyła, częściowo zrujnowane, miasteczko o populacji liczącej przed wojną 10 tysięcy mieszkańców. Ogromny sukces...
 Marcin Bąk: Druga armia świata na wysypisku śmieci
/ fot. Vitaly V. Kuzmin / CC BY-SA 4.0

Zastanówmy się przez chwilę, jak wyglądała pozycja międzynarodowa Rosji rok temu a jak wygląda teraz? Jakie mieliśmy wyobrażenia na temat potęgi armii rosyjskiej oraz jej zdolności, które angielski teoretyk wojskowy Robert Fuller nazywał „projektowaniem siły” ? Co z tych wyobrażeń pozostało do dzisiaj? Blisko rok trwania wojny na Ukrainie kazało mocno zweryfikować wiele z ocen, nie tylko ocen o charakterze publicystycznym ale i wyników prac poważnych zespołów badawczych.

Armia rosyjska nie wykonała jak dotąd żadnego z postawionych przed nią zadań tak zwanej „Specjalnej Operacji Wojskowej”. Nie udało się podbić Ukrainy, doprowadzić do zmiany rządu czy nawet do wywołania jakiś poważnych społecznych niepokojów, które podważyły by władzę w Kijowie. Nie wybuchły żadne powstania antyukraińskie ludności rosyjskojęzycznej. Rosjanom pozostało więc żmudne zdobywanie terenów swoich „braci” w krwawych walkach miejskich, jak chociażby w Mariupolu.

Rosjanie jak Amerykanie?

Przed wojną propaganda rosyjska, zarówno ta oficjalna jak i szeptanka, rozprowadzana przez mniej oficjalne kanały prokremlowskie, lubiła porównania do armii amerykańskiej. W tych porównaniach Rosjanie wypadali niewiele gorzej od USArmy a były obszary, w których siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie miały ponoć konkurenta. Takim obszarem miały być rakietowe pociski hipersoniczne, systemy walki elektronicznej z urządzeniami do „palenia” nieprzyjacielskich stacji radarowych na odległość i wiele, wiele innych. Gdy 24 lutego wojska rosyjskie uderzyły koncentrycznie na Ukrainę, jedną z linii narracji było porównywanie tego działania do wcześniejszych interwencji amerykańskich w Iraku czy w Afganistanie. Rosja miała podobnymi, „chirurgicznymi” metodami, szybko i sprawnie zaprowadzić porządek w swojej strefie wpływów. Jak porównanie z armią amerykańską wypadło w praktyce? No nie najlepiej. Gdy Ukraińcy zaczęli pokazywać pierwsze zdobyte rosyjskie czołgi w tym nowoczesne T 90, był to wyraźny sygnał, że coś z tą drugą armia świata jest nie tak. Proszę zadać sobie pytanie, ile amerykańskich Abramsów wpadło w walce w ręce przeciwnika w stanie nadającym się do użycia podczas wojen toczonych przez ostatnie lata? Drugi obszar, na którym Rosja wypada bardzo słabo w porównaniu z Amerykanami to straty wśród oficerów, zwłaszcza wśród oficerów wyższych. Na Ukrainie giną dowódcy brygad i dywizji rosyjskich, giną pułkownicy i generałowie. Jak wielu amerykańskich dowódców tak wysokiego szczebla zginęło w walce przez ostatnie dekady? Zresztą straty bojowe to jest ogólnie ten obszar, który tradycyjnie był słabym punktem Rosji. Zabici, ranni, kiepski system ewakuacji z pola walki i leczenia w szpitalach polowych daje opłakane rezultaty. Od początku wojny na Ukrainie Rosja straciła więcej ludzi niż Stany Zjednoczone podczas najpoważniejszego konfliktu w Wietnamie. A końca wojny nie widać.

Zmiany dowódców

Wielu komentatorów militarnych, bogatszych o wiedzę na temat wydarzeń ostatnich 11 miesięcy twierdzi, że Rosja miała w lutym tylko plan A. Błyskotliwy choć ryzykowny i oparty jak się okazało na błędnych przesłankach, plan specjalnej operacji wojskowej. Nie było natomiast żadnego planu B na wypadek niepowodzenia specjalnej operacji. Coś chyba faktycznie jest na rzeczy, bo  kolejne działania podejmowane w ostatnich miesiącach noszą znamiona chaotycznej improwizacji. Tak jakby plany wojenne były pisane z dnia na dzień, na kolanie. To by trochę podważało kreowany przez szeptaną propagandę prokremlowską obraz Putina jako genialnego gracza w szachy geopolityczne, przewidującego na sześć posunięć na przód. Nic na to nie wskazuje. Również częste zmiany na stanowisku dowodzących operacją wojskową mogą świadczyć o tym, że sprawy nie idą w dobrym z punktu widzenia Kremla kierunku. Parę miesięcy temu generał Surovikin, zbrodniarz wojenny z Czeczenii, miał być rzekomo doskonałym posunięciem kadrowym Rosji ale od kilku dni nie jest już głównodowodzącym. Kroniki wojny zapamiętają go chyba tylko z błyskotliwej operacji szybkiego wycofania wojsk z zajętego wcześniej Chersonia na lewy brzeg Dniepru. Propaganda rosyjska i rezonujące za nią ośrodki rusofilskie w naszym kraju powtarzają stale hasło, że „cele specjalnej operacji wojskowej realizowane są zgodnie z planem”. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to po co ciągle zmieniani są dowódcy?

Rosja na wysypisku

Bachmut znajduje się na linii walk od sierpnia ubiegłego roku. Druga armia świata dokonuje postępów mierzonych dosłownie metrami zdobytego terenu. To przypomina bardziej sytuację patową z lat 1914 – 1918 na froncie zachodnim Wielkiej Wojny. Symbolicznego wręcz charakteru nabrały walki o wysypisko śmieci, wielką hałdę znajdującą się na wschodnich obrzeżach miasta. Miejsce to faktycznie ma znaczenie dla prowadzenia działań wojennych, ułatwia obserwacje i ostrzał sił przeciwnika, niemniej entuzjastyczne doniesienia rosyjskich korespondentów o zdobyciu wyglądają dość groteskowo w zestawieniu całym kontekstem inwazji na Ukrainę. Armia Federacji Rosyjskiej, rzekomo druga armia świata, chwali się zdobyciem po kilku tygodniach walk, przechodzącej z rąk do rąk, góry śmieci. Jest w tym coś symbolicznego...

Jaki będzie ostateczny wynik wojny, ja nie wiem. Rosja ma jeszcze duże zasoby i wielką determinację, by prowadzić dalej podbój Ukrainy. Niemniej już teraz możemy powiedzieć jedno – udało się Rosjanom skutecznie zburzyć przez ostatnie miesiące obraz Drugiej Armii Świata.

 


 

POLECANE
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd Tuska zadłuża kraj na lichwiarskich warunkach z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd Tuska zadłuża kraj na lichwiarskich warunkach

Po podwyższeniu przez rząd Tuska deficytu budżetowego na poprzedni rok do 240 mld zł i uchwaleniu przez parlament budżetu na 2025 rok z deficytem w wysokości prawie 290 mld zł, jasne było, że potrzeby pożyczkowe naszego kraju gwałtownie wzrosną. 

Księżna Kate opuszcza Wielką Brytanię. Wyciekł sekret Pałacu Buckingham gorące
"Księżna Kate opuszcza Wielką Brytanię". Wyciekł sekret Pałacu Buckingham

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

CNN: Rozmowa Putin–Trump w pierwszych dniach po inauguracji z ostatniej chwili
CNN: Rozmowa Putin–Trump w pierwszych dniach po inauguracji

Donald Trump planuje rozmowę z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w pierwszych dniach po swym zaprzysiężeniu na prezydenta USA – podał portal telewizji CNN. Według portalu przygotowania do rozmowy i potencjalnego spotkania trwają już od kilku tygodni.

Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Karol Nawrocki: Jestem przekonany, że wygram te wybory polityka
Karol Nawrocki: Jestem przekonany, że wygram te wybory

– Jestem przekonany, że wygram te wybory. Jestem sobą, jestem prawdziwy, w przeciwieństwie do mojego głównego kontrkandydata nie muszę nikogo udawać, przebierać się, odstawiać różnych szopek – powiedział tygodnikowi "Sieci" popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Może być ślisko. IMGW wydał ostrzeżenie dla trzech województw Wiadomości
"Może być ślisko". IMGW wydał ostrzeżenie dla trzech województw

Miejscami na drogach i chodnikach może być ślisko; w trzech województwach wydano ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami powodującymi gołoledź - ostrzegł w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Muzyk kultowego zespołu w ciężkim stanie. Koncerty przełożone Wiadomości
Muzyk kultowego zespołu w ciężkim stanie. Koncerty przełożone

Na fanów zespołu Scorpions nie czekają dobre wieści. Legendarna formacja rockowa została zmuszona do przełożenia swojej rezydentury w Las Vegas, która miała rozpocząć się 27 lutego 2025 roku. Powodem jest poważny stan zdrowia perkusisty zespołu, Mikkeya Dee, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkiej chorobie.

Nie mogę dłużej milczeć. Koszmar gwiazdora serialu Barwy szczęścia Wiadomości
"Nie mogę dłużej milczeć". Koszmar gwiazdora serialu "Barwy szczęścia"

Znany polski aktor podzielił się z sympatykami bolesnym wyznaniem. Artur Chamski, którego widzowie kojarzą z popularnych seriali, musi mierzyć się z żałobą po stracie bliskich mu osób.

Moja prezydentura będzie kolejnym krokiem do tego. Ważna zapowiedź Nawrockiego pilne
"Moja prezydentura będzie kolejnym krokiem do tego". Ważna zapowiedź Nawrockiego

Obronność państwa polskiego, nasze bezpieczeństwo, polega przede wszystkim na budowaniu polskich sił zbrojnych – powiedział w Redzikowie na Pomorzu popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. Zadeklarował, że jeśli zostanie wybrany, będzie dążył do budowy 300-tysięcznej armii.

Nie żyje znana dziennikarka. Przegrała walkę z chorobą Wiadomości
Nie żyje znana dziennikarka. Przegrała walkę z chorobą

Media obiegła przykra wiadomość.  Nie żyje Magdalena Sekuła, znana dziennikarka i działaczka, która przez lata angażowała się w sprawy lokalne i społeczne. Zawodowo związana była z "Dziennikiem Zachodnim". Współpracownicy i osoby, które ją znały zapamiętają ją jako osobę pracowitą i pełną innowacyjnych pomysłów.

REKLAMA

Marcin Bąk: Druga armia świata na wysypisku śmieci

Soledar padł, co jest ogłaszane w Rosji jako wielkie zwycięstwo. Po wielu miesiącach walk druga armia świata zdobyła, częściowo zrujnowane, miasteczko o populacji liczącej przed wojną 10 tysięcy mieszkańców. Ogromny sukces...
 Marcin Bąk: Druga armia świata na wysypisku śmieci
/ fot. Vitaly V. Kuzmin / CC BY-SA 4.0

Zastanówmy się przez chwilę, jak wyglądała pozycja międzynarodowa Rosji rok temu a jak wygląda teraz? Jakie mieliśmy wyobrażenia na temat potęgi armii rosyjskiej oraz jej zdolności, które angielski teoretyk wojskowy Robert Fuller nazywał „projektowaniem siły” ? Co z tych wyobrażeń pozostało do dzisiaj? Blisko rok trwania wojny na Ukrainie kazało mocno zweryfikować wiele z ocen, nie tylko ocen o charakterze publicystycznym ale i wyników prac poważnych zespołów badawczych.

Armia rosyjska nie wykonała jak dotąd żadnego z postawionych przed nią zadań tak zwanej „Specjalnej Operacji Wojskowej”. Nie udało się podbić Ukrainy, doprowadzić do zmiany rządu czy nawet do wywołania jakiś poważnych społecznych niepokojów, które podważyły by władzę w Kijowie. Nie wybuchły żadne powstania antyukraińskie ludności rosyjskojęzycznej. Rosjanom pozostało więc żmudne zdobywanie terenów swoich „braci” w krwawych walkach miejskich, jak chociażby w Mariupolu.

Rosjanie jak Amerykanie?

Przed wojną propaganda rosyjska, zarówno ta oficjalna jak i szeptanka, rozprowadzana przez mniej oficjalne kanały prokremlowskie, lubiła porównania do armii amerykańskiej. W tych porównaniach Rosjanie wypadali niewiele gorzej od USArmy a były obszary, w których siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie miały ponoć konkurenta. Takim obszarem miały być rakietowe pociski hipersoniczne, systemy walki elektronicznej z urządzeniami do „palenia” nieprzyjacielskich stacji radarowych na odległość i wiele, wiele innych. Gdy 24 lutego wojska rosyjskie uderzyły koncentrycznie na Ukrainę, jedną z linii narracji było porównywanie tego działania do wcześniejszych interwencji amerykańskich w Iraku czy w Afganistanie. Rosja miała podobnymi, „chirurgicznymi” metodami, szybko i sprawnie zaprowadzić porządek w swojej strefie wpływów. Jak porównanie z armią amerykańską wypadło w praktyce? No nie najlepiej. Gdy Ukraińcy zaczęli pokazywać pierwsze zdobyte rosyjskie czołgi w tym nowoczesne T 90, był to wyraźny sygnał, że coś z tą drugą armia świata jest nie tak. Proszę zadać sobie pytanie, ile amerykańskich Abramsów wpadło w walce w ręce przeciwnika w stanie nadającym się do użycia podczas wojen toczonych przez ostatnie lata? Drugi obszar, na którym Rosja wypada bardzo słabo w porównaniu z Amerykanami to straty wśród oficerów, zwłaszcza wśród oficerów wyższych. Na Ukrainie giną dowódcy brygad i dywizji rosyjskich, giną pułkownicy i generałowie. Jak wielu amerykańskich dowódców tak wysokiego szczebla zginęło w walce przez ostatnie dekady? Zresztą straty bojowe to jest ogólnie ten obszar, który tradycyjnie był słabym punktem Rosji. Zabici, ranni, kiepski system ewakuacji z pola walki i leczenia w szpitalach polowych daje opłakane rezultaty. Od początku wojny na Ukrainie Rosja straciła więcej ludzi niż Stany Zjednoczone podczas najpoważniejszego konfliktu w Wietnamie. A końca wojny nie widać.

Zmiany dowódców

Wielu komentatorów militarnych, bogatszych o wiedzę na temat wydarzeń ostatnich 11 miesięcy twierdzi, że Rosja miała w lutym tylko plan A. Błyskotliwy choć ryzykowny i oparty jak się okazało na błędnych przesłankach, plan specjalnej operacji wojskowej. Nie było natomiast żadnego planu B na wypadek niepowodzenia specjalnej operacji. Coś chyba faktycznie jest na rzeczy, bo  kolejne działania podejmowane w ostatnich miesiącach noszą znamiona chaotycznej improwizacji. Tak jakby plany wojenne były pisane z dnia na dzień, na kolanie. To by trochę podważało kreowany przez szeptaną propagandę prokremlowską obraz Putina jako genialnego gracza w szachy geopolityczne, przewidującego na sześć posunięć na przód. Nic na to nie wskazuje. Również częste zmiany na stanowisku dowodzących operacją wojskową mogą świadczyć o tym, że sprawy nie idą w dobrym z punktu widzenia Kremla kierunku. Parę miesięcy temu generał Surovikin, zbrodniarz wojenny z Czeczenii, miał być rzekomo doskonałym posunięciem kadrowym Rosji ale od kilku dni nie jest już głównodowodzącym. Kroniki wojny zapamiętają go chyba tylko z błyskotliwej operacji szybkiego wycofania wojsk z zajętego wcześniej Chersonia na lewy brzeg Dniepru. Propaganda rosyjska i rezonujące za nią ośrodki rusofilskie w naszym kraju powtarzają stale hasło, że „cele specjalnej operacji wojskowej realizowane są zgodnie z planem”. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to po co ciągle zmieniani są dowódcy?

Rosja na wysypisku

Bachmut znajduje się na linii walk od sierpnia ubiegłego roku. Druga armia świata dokonuje postępów mierzonych dosłownie metrami zdobytego terenu. To przypomina bardziej sytuację patową z lat 1914 – 1918 na froncie zachodnim Wielkiej Wojny. Symbolicznego wręcz charakteru nabrały walki o wysypisko śmieci, wielką hałdę znajdującą się na wschodnich obrzeżach miasta. Miejsce to faktycznie ma znaczenie dla prowadzenia działań wojennych, ułatwia obserwacje i ostrzał sił przeciwnika, niemniej entuzjastyczne doniesienia rosyjskich korespondentów o zdobyciu wyglądają dość groteskowo w zestawieniu całym kontekstem inwazji na Ukrainę. Armia Federacji Rosyjskiej, rzekomo druga armia świata, chwali się zdobyciem po kilku tygodniach walk, przechodzącej z rąk do rąk, góry śmieci. Jest w tym coś symbolicznego...

Jaki będzie ostateczny wynik wojny, ja nie wiem. Rosja ma jeszcze duże zasoby i wielką determinację, by prowadzić dalej podbój Ukrainy. Niemniej już teraz możemy powiedzieć jedno – udało się Rosjanom skutecznie zburzyć przez ostatnie miesiące obraz Drugiej Armii Świata.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe