„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe


 

POLECANE
Potężna eksplozja w rosyjskim centrum handlowym Wiadomości
Potężna eksplozja w rosyjskim centrum handlowym

Jak informują rosyjskie media w środę rano, w wyniku wybuchu gazu w centrum handlowym we Władykaukazie zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych.

Zamrożone rosyjskie aktywa trafiły na Ukrainę polityka
Zamrożone rosyjskie aktywa trafiły na Ukrainę

Jak poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal, pierwsza transza pożyczki w wysokości 1 mld dol. z zamrożonych przez USA rosyjskich aktywów trafiła do Ukrainy. Pełna wartość zabezpieczonych przez Amerykanów aktywów to 20 mld dol.

W całym kraju stanęły pociągi. Potężna awaria w Norwegii z ostatniej chwili
W całym kraju stanęły pociągi. Potężna awaria w Norwegii

W całej Norwegii od godz. 8.00 rano nie działają systemy komunikacyjne między pociągami a centralami kierowania ruchem. Z powodu bezpośredniego zagrożenia dla podróżnych pociągi zostały zatrzymane na stacjach do odwołania.

Kulisy najazdu służb na klasztor dominikanów. Drony, uzbrojeni policjanci w kominiarkach pilne
Kulisy najazdu służb na klasztor dominikanów. Drony, uzbrojeni policjanci w kominiarkach

19 grudnia w klasztorze dominikanów w Lublinie uzbrojeni policjanci w kominiarkach, wspomagani przez drony wkroczyli do zakonu w poszukiwaniu posła Marcina Romanowskiego – tak opisuje akcję służb we wczorajszym wpisie w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski.

Samolot pasażerski rozbił się w pobliżu lotniska w Kazachstanie z ostatniej chwili
Samolot pasażerski rozbił się w pobliżu lotniska w Kazachstanie

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu.

Biden ułaskawił morderców, Trump reaguje gorące
Biden ułaskawił morderców, Trump reaguje

„Jak tylko zostanę zaprzysiężony, polecę Departamentowi Sprawiedliwości, aby zdecydowanie dążył do wykonywania kary śmierci w celu ochrony amerykańskich rodzin i dzieci przed brutalnymi gwałcicielami, mordercami i potworami" – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social.

Małpia ospa jest już w Belgii. Nowy wirus dotarł do Europy Wiadomości
Małpia ospa jest już w Belgii. Nowy wirus dotarł do Europy

Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, bardziej zaraźliwego wirusa małpiej ospy. Pacjent zaraził się w jednym z państw afrykańskich. Nowy wariant został niedawno odkryty w Demokratycznej Republice Konga.

Tusk poza podium, wysoki wzrost notowań Nawrockiego. Najnowszy ranking zaufania do polityków pilne
Tusk poza podium, wysoki wzrost notowań Nawrockiego. Najnowszy ranking zaufania do polityków

Rafał Trzaskowski liderem, lecz w górę pnie się szybko Karol Nawrocki, natomiast Donald Tusk notuje najgorsze oceny od czasu objęcia rządów - wynika z najnowszego rankingu zaufania IBRiS dla Onetu.

Polska poderwała myśliwce. Pilny komunikat wojska z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce. Pilny komunikat wojska

Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości. Działania podjęto w związku z rosyjskimi atakami w pobliżu polskiej granicy.

Nerwowo w TVN. Anita Werner uspokaja widzów pilne
Nerwowo w TVN. Anita Werner uspokaja widzów

Koniec 2024 r. niesie zmiany dla pracowników TVN, a te budzą spory niepokój. Czy nowy właściciel wprowadzi zmiany kadrowe i jak bardzo zmieni się w tym kontekście linia redakcyjna stacji? Do tych kwestii odniosła się kończąc poniedziałkowe wydanie „Faktów” prowadząca Anita Werner.

REKLAMA

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe



 

Polecane
Emerytury
Stażowe