KGHM wprowadzi politykę klimatyczną

KGHM kończy przygotowywać politykę klimatyczną. Dokument ujrzy światło dzienne pod koniec roku. Prace są związane z wymaganiami środowiskowymi procedowanymi przez Unię Europejską oraz trendami makroekonomicznymi.
 KGHM wprowadzi politykę klimatyczną
/ fot. KGHM

W grudniu 2020 roku Rada Europejska, czyli szefowie rządów państw UE, zatwierdziła program o nazwie Europejski Zielony Ład. Jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku przez kraje UE. Na mocy porozumienia członkowie Unii Europejskiej zobowiązali się do ograniczenia gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do roku 2030. Rokiem wyjściowym jest 1990.

Realizacja Zielonego Ładu nie będzie możliwa bez miedzi, którą wydobywa KGHM, ponieważ surowiec wykorzystuje się praktycznie we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki, w tym do budowania systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Wskazuje na to Marcin Chludziński. Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., który w czasie spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej dotyczącego zaostrzenia celów klimatycznych podkreślał, że miedź wykorzystywana jest do budowy turbin wiatrowych, czy akumulatorów, a brak produkcji hutniczej pierwiastka oraz ograniczenie działalności górnictwa metali nieżelaznych w systemie rekompensat znacząco utrudni realizację celów Zielonego Ładu. Bogdan Dobrzeniecki, dyrektor EY, firmy doradzającej KGHM, mówi zaś, że jedna tona miedzi zastosowana w zielonych technologiach może ograniczyć emisję CO2 aż do 7500 ton. Dzięki temu miedź może przyczynić się do redukcji emisji w UE o 25 proc. do roku 2025.

To, że Europejski Zielony Ład spowoduje wzrost zapotrzebowania na miedź, którego nie da się pokryć recyklingiem, wynika również z analiz Banku Światowego. Szacuje on, że do 2050 roku zapotrzebowanie na miedź do produkcji paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i baterii wzrośnie odpowiednio o 200, 300 i 1000 proc.
 

Polityka klimatyczna


Zapewnienie surowców do budowy turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych to niejedyny aspekt ochrony środowiska, który realizuje KGHM. Firma, biorąc pod uwagę planowane zwiększenie środowiskowych restrykcji unijnych i polskich, przygotowuje we współpracy z naukowcami i doradcami biznesowymi dokument określający politykę klimatyczną koncernu. W tym miesiącu prace nad nim weszły w kluczową fazę. W dokumencie zostaną ujęte takie zagadnienia, jak oddziaływanie koncernu na otoczenie, w tym środowisko, oddziaływanie zmian klimatycznych na koncern, możliwe do wdrożenia przez spółkę technologie dalszej redukcji emisji CO2, dekarbonizacyjne oraz poprawiające efektywność energetyczną. – Nadążamy za współczesnymi trendami, które towarzyszą naszemu biznesowi. A nawet je wyprzedzamy. Wydajemy setki milionów złotych na dostosowanie produkcji do obowiązujących wymogów. Stawiamy sobie ambitne cele i dlatego budujemy politykę klimatyczną. Nie uciekniemy i nie chcemy uciekać przed rzeczywistością. Intensywnie pracujemy nad tym dokumentem – podkreśla Prezes Zarządu Marcin Chludziński. Dokument ma być gotowy do końca roku.

 

 

Nie od wczoraj

 


KGHM podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska od wielu lat. W tym zakresie współpracuje ze społecznością lokalną, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także w ramach międzynarodowych organizacji branżowych.
Koncern wprowadził również energooszczędną sieć energetyczną w kopalni Rudna. Planowane jest też, aby po korytarzach kopalnianych poruszały się pojazdy elektryczne. Trwają testy takich samochodów.
KGHM ponownie zalesił także strefy ochronne wokół hut. Akcja trwa od 1973 roku. Początkowo sadzono tylko topole. Od 2004 roku następuje zmiana drzewostanu z monolitycznego na zróżnicowany. Sadzone są m.in. dęby, lipy, buki i modrzewie.

W 2008 roku pracownicy KGHM zaobserwowali, jak na jednym z kominów huty próbują się osiedlić sokoły. Bezskutecznie. W tym samym roku koncern podjął decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na kominie Huty Miedzi Głogów II, tzw. koniczynce. Dzięki tej decyzji ornitolodzy i miłośnicy ptaków mogą dziś podziwiać te piękne stworzenia. W 2009 roku osiedliła się na kominie para sokołów, a z jaj złożonych w gnieździe wykluło się troje piskląt. Obecnie co roku przybywa kolejnych lokatorów komina Huty w Głogowie. Mieszkańcy w specjalnym konkursie nadają imiona nowym pisklętom. W tym roku urodziły się: Ardo, Nubia, Złotka i Platynka.

 

 

 

 


 

POLECANE
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W czwartek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. wysokie fale na Bałtyku. Nieczynne jest też jedno kąpielisko na Kaszubach ze względu na zakwit sinic.

MEN chce poluzować wymogi wobec nauczycieli przedszkoli. Oburzenie wśród pedagogów z ostatniej chwili
MEN chce poluzować wymogi wobec nauczycieli przedszkoli. Oburzenie wśród pedagogów

Środowisko nauczycieli wychowania przedszkolnego nie kryje frustracji wobec najnowszych planów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o propozycję otwarcia dostępu do zawodu nauczyciela przedszkolnego dla osób bez dyplomu magistra pedagogiki. Takie rozwiązanie ma – według resortu – pomóc w walce z niedoborami kadrowymi. Dla wielu nauczycieli to jednak cios w prestiż zawodu.

Kuriozalna decyzja w Komisji Finansów Publicznych. KO zarządza przerwę w trakcie głosowania Wiadomości
Kuriozalna decyzja w Komisji Finansów Publicznych. KO zarządza przerwę w trakcie głosowania

Do wyjątkowej sytuacji doszło podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. W trakcie ważnego głosowania nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa przewodniczący posiedzenia, Janusz Cichoń, nagle przerwał obrady i zarządził przerwę. Według posłów PiS, politykom koalicji chodziło o ściągnięcie posłów KO, których zabrakło na sali.   

Znamy nazwisko potencjalnego szefa Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Znamy nazwisko potencjalnego szefa Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego

''Poseł Zbigniew Bogucki ma zostać szefem Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego. Znamy też inne nazwiska'' – pisze ''Rzeczpospolita''. Źródła Tysol.pl potwierdzają, że jest to nazwisko rozpatrywane.

WOŁYŃ BEZ MITÓW - 11 lipca w Warszawie konferencja w 82. rocznicę „krwawej niedzieli”  Wiadomości
"WOŁYŃ BEZ MITÓW" - 11 lipca w Warszawie konferencja w 82. rocznicę „krwawej niedzieli” 

W 82. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” organizuje konferencję upamiętniającą ofiary ukraińskiego ludobójstwa pod hasłem „WOŁYŃ BEZ MITÓW 3”. Wydarzenie jest połączone z premierą książki o tym samym tytule. Partnerem wydarzenia jest portal Tysol.pl.

Niepokojąca sytuacja przed Kancelarią Premiera. Interweniowały służby z ostatniej chwili
Niepokojąca sytuacja przed Kancelarią Premiera. Interweniowały służby

W czwartek przed południem służby bezpieczeństwa interweniowały przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Kobieta, która – jak ustalili dziennikarze – chciała spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, miała przy sobie kanister z benzyną i zapalniczkę.

Nie żyje aktorka znanych polskich seriali z ostatniej chwili
Nie żyje aktorka znanych polskich seriali

2 lipca 2025 roku w wieku 88 lat zmarła Joanna Jarzębska – znana i ceniona aktorka teatralna oraz telewizyjna. Informację o jej śmierci przekazała pogrążona w żałobie rodzina, publikując oficjalny nekrolog.

Morderstwo polskiego naukowca w Grecji. Uniwersytet w Berkeley zareagował Wiadomości
Morderstwo polskiego naukowca w Grecji. Uniwersytet w Berkeley zareagował

Przemysław Jeziorski, pracujący na co dzień na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, został zastrzelony w Grecji. Według greckich mediów było to morderstwo na zlecenie. Amerykański uniwersytet odniósł się do śmierci polskiego naukowca. 

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

IMGW przewiduje w czwartek gwałtowne wzrosty poziomu wód w południowo wschodniej części województwa lubelskiego. Stany wody w pięciu punktach znajdują się w strefach wysokich.

Hołownia traci kontrolę? Petru mówi o nowej partii z ostatniej chwili
Hołownia traci kontrolę? Petru mówi o nowej partii

Ryszard Petru, ekonomista i poseł Polski 2050, w ostatnim wywiadzie dla Polsat News przyznał, że środowisko przedsiębiorców coraz częściej sugeruje mu stworzenie nowej formacji politycznej. Choć sam podkreśla, że nadal widzi potencjał w partii Szymona Hołowni, nie wyklucza powstania nowego bytu politycznego.

REKLAMA

KGHM wprowadzi politykę klimatyczną

KGHM kończy przygotowywać politykę klimatyczną. Dokument ujrzy światło dzienne pod koniec roku. Prace są związane z wymaganiami środowiskowymi procedowanymi przez Unię Europejską oraz trendami makroekonomicznymi.
 KGHM wprowadzi politykę klimatyczną
/ fot. KGHM

W grudniu 2020 roku Rada Europejska, czyli szefowie rządów państw UE, zatwierdziła program o nazwie Europejski Zielony Ład. Jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku przez kraje UE. Na mocy porozumienia członkowie Unii Europejskiej zobowiązali się do ograniczenia gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do roku 2030. Rokiem wyjściowym jest 1990.

Realizacja Zielonego Ładu nie będzie możliwa bez miedzi, którą wydobywa KGHM, ponieważ surowiec wykorzystuje się praktycznie we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki, w tym do budowania systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Wskazuje na to Marcin Chludziński. Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., który w czasie spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej dotyczącego zaostrzenia celów klimatycznych podkreślał, że miedź wykorzystywana jest do budowy turbin wiatrowych, czy akumulatorów, a brak produkcji hutniczej pierwiastka oraz ograniczenie działalności górnictwa metali nieżelaznych w systemie rekompensat znacząco utrudni realizację celów Zielonego Ładu. Bogdan Dobrzeniecki, dyrektor EY, firmy doradzającej KGHM, mówi zaś, że jedna tona miedzi zastosowana w zielonych technologiach może ograniczyć emisję CO2 aż do 7500 ton. Dzięki temu miedź może przyczynić się do redukcji emisji w UE o 25 proc. do roku 2025.

To, że Europejski Zielony Ład spowoduje wzrost zapotrzebowania na miedź, którego nie da się pokryć recyklingiem, wynika również z analiz Banku Światowego. Szacuje on, że do 2050 roku zapotrzebowanie na miedź do produkcji paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i baterii wzrośnie odpowiednio o 200, 300 i 1000 proc.
 

Polityka klimatyczna


Zapewnienie surowców do budowy turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych to niejedyny aspekt ochrony środowiska, który realizuje KGHM. Firma, biorąc pod uwagę planowane zwiększenie środowiskowych restrykcji unijnych i polskich, przygotowuje we współpracy z naukowcami i doradcami biznesowymi dokument określający politykę klimatyczną koncernu. W tym miesiącu prace nad nim weszły w kluczową fazę. W dokumencie zostaną ujęte takie zagadnienia, jak oddziaływanie koncernu na otoczenie, w tym środowisko, oddziaływanie zmian klimatycznych na koncern, możliwe do wdrożenia przez spółkę technologie dalszej redukcji emisji CO2, dekarbonizacyjne oraz poprawiające efektywność energetyczną. – Nadążamy za współczesnymi trendami, które towarzyszą naszemu biznesowi. A nawet je wyprzedzamy. Wydajemy setki milionów złotych na dostosowanie produkcji do obowiązujących wymogów. Stawiamy sobie ambitne cele i dlatego budujemy politykę klimatyczną. Nie uciekniemy i nie chcemy uciekać przed rzeczywistością. Intensywnie pracujemy nad tym dokumentem – podkreśla Prezes Zarządu Marcin Chludziński. Dokument ma być gotowy do końca roku.

 

 

Nie od wczoraj

 


KGHM podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska od wielu lat. W tym zakresie współpracuje ze społecznością lokalną, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także w ramach międzynarodowych organizacji branżowych.
Koncern wprowadził również energooszczędną sieć energetyczną w kopalni Rudna. Planowane jest też, aby po korytarzach kopalnianych poruszały się pojazdy elektryczne. Trwają testy takich samochodów.
KGHM ponownie zalesił także strefy ochronne wokół hut. Akcja trwa od 1973 roku. Początkowo sadzono tylko topole. Od 2004 roku następuje zmiana drzewostanu z monolitycznego na zróżnicowany. Sadzone są m.in. dęby, lipy, buki i modrzewie.

W 2008 roku pracownicy KGHM zaobserwowali, jak na jednym z kominów huty próbują się osiedlić sokoły. Bezskutecznie. W tym samym roku koncern podjął decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na kominie Huty Miedzi Głogów II, tzw. koniczynce. Dzięki tej decyzji ornitolodzy i miłośnicy ptaków mogą dziś podziwiać te piękne stworzenia. W 2009 roku osiedliła się na kominie para sokołów, a z jaj złożonych w gnieździe wykluło się troje piskląt. Obecnie co roku przybywa kolejnych lokatorów komina Huty w Głogowie. Mieszkańcy w specjalnym konkursie nadają imiona nowym pisklętom. W tym roku urodziły się: Ardo, Nubia, Złotka i Platynka.

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe