Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 


 

POLECANE
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce Wiadomości
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce

Z USA napłynęły wstrząsające wiadomości. 37-letni bokser Pedro Antonio „Tony” Rodriguez został znaleziony martwy w swoim hotelowym pokoju, zaledwie kilka godzin po przegranej walce. Wystąpił na gali bokserskiej w Phoenix, w amerykańskim stanie Arizona, gdzie jego przeciwnikiem był Phillip Vella.

Przepraszam. Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej Wiadomości
"Przepraszam". Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak wzięła udział w promocji pakietu badań diagnostycznych dla kobiet z podejrzeniem endometriozy. Zestaw przygotowała firma Diagnostyka, a jego koszt wynosił ponad 1500 zł. Po licznych głosach sprzeciwu ze strony lekarzy, którzy zakwestionowali przydatność oferowanych badań, oferta została wycofana, a trenerka opublikowała publiczne przeprosiny.

Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. Jest pan kłamliwym kanclerzem z ostatniej chwili
Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. "Jest pan kłamliwym kanclerzem"

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz chwalił się w środę w Bundestagu polityką migracyjną swojego rządu. – Wyznaczyliśmy wstępny kurs na trwałe ograniczenie nieuregulowanej migracji – mówił. Ostra riposta przyszła z największej opozycyjnej partii – AfD. Jej liderka Alice Weidel nazwała Merza "kłamliwym kanclerzem" i opisała dzisiejsze Niemcy jako kraj z "agresywnie postępującą islamizacją". 

Nowy raport Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce. Kwestia mediów tylko u nas
Nowy raport Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce. Kwestia mediów

W swoim najnowszym raporcie na temat praworządności w Polsce Komisja Europejska jest tylko w połowie zadowolona z postępów, które osiągnął polski rząd od 13. grudnia 2023 roku w zakresie wolności mediów.

Rekonstrukcja rządu. To planuje Tusk z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. To planuje Tusk

Po przegranych w kiepskim stylu wyborach prezydenckich Donald Tusk chwyta się ostatniej wizerunkowej deski ratunku – rekonstrukcji rządu, która ma przynieść "nową jakość". Według nieoficjalnych informacji zmiany mają być głębokie i dotyczyć likwidacji niektórych ministerstw i powołania nowych resortów.

Pilny komunikat PKP PLK. Reagują na burze pilne
Pilny komunikat PKP PLK. Reagują na burze

W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi dotyczącymi gwałtownych burz i porywistych wiatrów PKP PLK SA wydały komunikat.

Wyciek gazu przy szpitalu, zagrożeni pacjenci ewakuowani. Służby: Poważna sytuacja z ostatniej chwili
Wyciek gazu przy szpitalu, zagrożeni pacjenci ewakuowani. Służby: Poważna sytuacja

Pacjenci jednego z bloków szpitala powiatowego św. Łukasza w Bolesławcu musieli zostać ewakuowani. Powodem niespodziewanej akcji był wyciek gazu. Awaria była spowodowana robotami budowlanymi. Na miejsce przybyło dziewięć zastępów straży pożarnej, pogotowie gazowe oraz policja. Służby przyznała, że sytuacja była poważna. 

Komunikat IMGW ws. najbliższych opadów deszczu z ostatniej chwili
Komunikat IMGW ws. najbliższych opadów deszczu

Wszystkie ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały najpóźniej do czwartku do godz. 20.00. W województwach objętych ostrzeżeniami III stopnia suma opadów może wynieść do 140 mm.

Nowa kampania nękania. Policja weszła do siedziby Zjednoczenia Narodowego z ostatniej chwili
"Nowa kampania nękania". Policja weszła do siedziby Zjednoczenia Narodowego

Szef francuskiej prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe (RN) Jordan Bardella poinformował, że siedziba ugrupowania została przeszukana w środę przez policję.

Zwrot ws. rekonstrukcji rządu. Na wniosek Szymona Hołowni z ostatniej chwili
Zwrot ws. rekonstrukcji rządu. "Na wniosek Szymona Hołowni"

Przewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty poinformował w środę przed południem, że na wniosek lidera Polski 2050 Szymona Hołowni rekonstrukcja rządu została przesunięta na 22 lipca.

REKLAMA

Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe