Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie

Czy sztab Trzaskowskiego złamał prawo? Lubelski radny wskazuje na agitację przy ratuszu i składa zawiadomienie.
Rafał Trzaskowski w Lublinie Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie
Rafał Trzaskowski w Lublinie / fot. PAP/Wojtek Jargiło

Nagranie opublikowane w sieci

Bloger Paweł Rybicki opublikował w niedzielę w mediach społecznościowych nagranie z Lublina. – Mamy parking ratusza i mamy zaparkowany baner Trzaskowskiego, ciekawe. Wygląda to, jakby traktowali to miejsce jak swoje. Tylko pytanie – wynajęli ratusz w Lublinie czy nie? Czy prowadzą działania wyborcze na terenie samorządu? – zapytał bloger.

"To wygląda na złamanie przepisów"

''To wygląda na złamanie przepisów ordynacji wyborczej. Strażnicy miejscy poinformowali mnie, że nie udzielą mi informacji, na jakiej podstawie osoby z materiałami wyborczymi przemieszczają się po terenie lubelskiego ratusza" – przekazał we wpisie na platformie X.

Radny publikuje dokument

W poniedziałek lubelski radny Tomasz Gontarz przekazał, że złożył interpelację w tej sprawie do prezydenta Krzysztofa Żuka. "Ale dobrego nigdy za wiele, złożyłem także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia wyborczego do Komisarza Wyborczego w Lublinie" – dodał.

W dniu 4 maja 2025 r. na placu Łokietka przed lubelskim Ratuszem odbył się wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego, w trakcie którego sztab kandydata w sposób niedopuszczalny wykorzystał infrastrukturę i teren Urzędu Miasta Lublin do celów agitacji wyborczej. Relacje świadków oraz doniesienia medialne wskazują na następujące naruszenia:

  • Parkowanie pojazdu z banerem wyborczym na terenie Ratusza: Samochód z banerem promującym Rafała Trzaskowskiego parkował na terenie parkingu lubelskiego Ratusza, a następnie jeździł wokół placu Łokietka, co stanowiło bezpośrednią formę agitacji wyborczej w miejscu zabronionym.

  • Wykorzystanie pomieszczeń Ratusza jako zaplecza kampanijnego: Istnieje podejrzenie, że sztab Trzaskowskiego korzystał z pomieszczeń Ratusza jako zaplecza organizacyjnego wiecu oraz pobierał energię elektryczną z Urzędu Miasta, co jest sprzeczne z zakazem agitacji na terenie urzędów administracji samorządowej.

  • Zaangażowanie pracowników Urzędu Miasta: Świadkowie zauważyli osoby wychodzące z budynku Ratusza przy mównicy wiecu, co sugeruje potencjalne zaangażowanie pracowników Urzędu Miasta w przygotowanie wydarzenia kampanijnego

– czytamy w dokumencie opublikowanym przez radnego Gontarza.

Powyższe działania naruszają art. 108 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego, który wyraźnie zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji samorządu terytorialnego oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Naruszenia te są szczególnie bulwersujące w kontekście wielokrotnych deklaracji poparcia Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka dla Rafała Trzaskowskiego w mediach społecznościowych, co może wskazywać na stronniczość i konflikt interesów w zarządzaniu zasobami miasta. (…) 

W związku z powyższym, wnoszę o:

  • Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy sztab Rafała Trzaskowskiego oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie lubelskim Ratuszem dopuściły się naruszenia art. 108 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego poprzez prowadzenie agitacji wyborczej na terenie Urzędu Miasta Lublin i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

  • Ustalenie, czy Urząd Miasta Lublin został wynajęty przez sztab Rafała Trzaskowskiego do celów kampanijnych, a jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i czy podpisano umowę najmu.

  • Zweryfikowanie zaangażowania pracowników Urzędu Miasta w organizację wiecu, w tym roli osób wychodzących z Ratusza podczas wydarzenia, oraz ustalenie, czy ich działania były zgodne z prawem.

  • Podjęcie stosownych działań wobec osób odpowiedzialnych za naruszenia, w tym przekazanie sprawy organom ścigania w celu rozpatrzenia wykroczenia na podstawie art. 494 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego.

  • Nakazanie usunięcia wszelkich materiałów wyborczych, jeśli takie nadal znajdują się na terenie Ratusza lub w jego sąsiedztwie

– podkreślono.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 108 § 1 Kodeksu wyborczego "zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz sądów". Oznacza to, że rozwieszanie plakatów, eksponowanie banerów czy prowadzenie kampanii w obrębie ratusza – nawet na parkingu – może stanowić naruszenie przepisów.

Dodatkowo art. 110 § 1 Kodeksu wyborczego stanowi, że "plakaty i hasła wyborcze mogą być umieszczane jedynie za zgodą właściciela nieruchomości, zarządcy budynku lub innego obiektu". W przypadku budynków publicznych taka zgoda nie powinna być udzielana z uwagi na zasadę neutralności urzędów.


 

POLECANE
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu z ostatniej chwili
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu

Indie rozpoczęły Operację Sindoor, atakując, jak twierdzą, "infrastrukturę terrorystyczną" w Pakistanie. Pakistan zapowiada odwet.

Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

REKLAMA

Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie

Czy sztab Trzaskowskiego złamał prawo? Lubelski radny wskazuje na agitację przy ratuszu i składa zawiadomienie.
Rafał Trzaskowski w Lublinie Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie
Rafał Trzaskowski w Lublinie / fot. PAP/Wojtek Jargiło

Nagranie opublikowane w sieci

Bloger Paweł Rybicki opublikował w niedzielę w mediach społecznościowych nagranie z Lublina. – Mamy parking ratusza i mamy zaparkowany baner Trzaskowskiego, ciekawe. Wygląda to, jakby traktowali to miejsce jak swoje. Tylko pytanie – wynajęli ratusz w Lublinie czy nie? Czy prowadzą działania wyborcze na terenie samorządu? – zapytał bloger.

"To wygląda na złamanie przepisów"

''To wygląda na złamanie przepisów ordynacji wyborczej. Strażnicy miejscy poinformowali mnie, że nie udzielą mi informacji, na jakiej podstawie osoby z materiałami wyborczymi przemieszczają się po terenie lubelskiego ratusza" – przekazał we wpisie na platformie X.

Radny publikuje dokument

W poniedziałek lubelski radny Tomasz Gontarz przekazał, że złożył interpelację w tej sprawie do prezydenta Krzysztofa Żuka. "Ale dobrego nigdy za wiele, złożyłem także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia wyborczego do Komisarza Wyborczego w Lublinie" – dodał.

W dniu 4 maja 2025 r. na placu Łokietka przed lubelskim Ratuszem odbył się wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego, w trakcie którego sztab kandydata w sposób niedopuszczalny wykorzystał infrastrukturę i teren Urzędu Miasta Lublin do celów agitacji wyborczej. Relacje świadków oraz doniesienia medialne wskazują na następujące naruszenia:

  • Parkowanie pojazdu z banerem wyborczym na terenie Ratusza: Samochód z banerem promującym Rafała Trzaskowskiego parkował na terenie parkingu lubelskiego Ratusza, a następnie jeździł wokół placu Łokietka, co stanowiło bezpośrednią formę agitacji wyborczej w miejscu zabronionym.

  • Wykorzystanie pomieszczeń Ratusza jako zaplecza kampanijnego: Istnieje podejrzenie, że sztab Trzaskowskiego korzystał z pomieszczeń Ratusza jako zaplecza organizacyjnego wiecu oraz pobierał energię elektryczną z Urzędu Miasta, co jest sprzeczne z zakazem agitacji na terenie urzędów administracji samorządowej.

  • Zaangażowanie pracowników Urzędu Miasta: Świadkowie zauważyli osoby wychodzące z budynku Ratusza przy mównicy wiecu, co sugeruje potencjalne zaangażowanie pracowników Urzędu Miasta w przygotowanie wydarzenia kampanijnego

– czytamy w dokumencie opublikowanym przez radnego Gontarza.

Powyższe działania naruszają art. 108 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego, który wyraźnie zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji samorządu terytorialnego oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Naruszenia te są szczególnie bulwersujące w kontekście wielokrotnych deklaracji poparcia Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka dla Rafała Trzaskowskiego w mediach społecznościowych, co może wskazywać na stronniczość i konflikt interesów w zarządzaniu zasobami miasta. (…) 

W związku z powyższym, wnoszę o:

  • Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy sztab Rafała Trzaskowskiego oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie lubelskim Ratuszem dopuściły się naruszenia art. 108 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego poprzez prowadzenie agitacji wyborczej na terenie Urzędu Miasta Lublin i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

  • Ustalenie, czy Urząd Miasta Lublin został wynajęty przez sztab Rafała Trzaskowskiego do celów kampanijnych, a jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i czy podpisano umowę najmu.

  • Zweryfikowanie zaangażowania pracowników Urzędu Miasta w organizację wiecu, w tym roli osób wychodzących z Ratusza podczas wydarzenia, oraz ustalenie, czy ich działania były zgodne z prawem.

  • Podjęcie stosownych działań wobec osób odpowiedzialnych za naruszenia, w tym przekazanie sprawy organom ścigania w celu rozpatrzenia wykroczenia na podstawie art. 494 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego.

  • Nakazanie usunięcia wszelkich materiałów wyborczych, jeśli takie nadal znajdują się na terenie Ratusza lub w jego sąsiedztwie

– podkreślono.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 108 § 1 Kodeksu wyborczego "zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz sądów". Oznacza to, że rozwieszanie plakatów, eksponowanie banerów czy prowadzenie kampanii w obrębie ratusza – nawet na parkingu – może stanowić naruszenie przepisów.

Dodatkowo art. 110 § 1 Kodeksu wyborczego stanowi, że "plakaty i hasła wyborcze mogą być umieszczane jedynie za zgodą właściciela nieruchomości, zarządcy budynku lub innego obiektu". W przypadku budynków publicznych taka zgoda nie powinna być udzielana z uwagi na zasadę neutralności urzędów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe