Jak Polacy oceniają pontyfikat Franciszka? Sondaż

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS, w ocenie 74 proc. badanych papież Franciszek sprawował urząd dobrzem z czego 22,6 proc. odpowiedziało "zdecydowanie dobrze", a 51,5 proc. "raczej dobrze".
Jak Polacy oceniają pontyfikat Franciszka? Sondaż
Negatywnie o posłudze papieża wypowiedziało się 12,3 proc. respondentów, w tym 11,7 proc. "raczej źle". Blisko 14 proc. Polaków nie ma w tej sprawie zdania.
Największe poparcie dla papieża deklarują osoby wierzące i regularnie praktykujące (94 proc.), a także ci, którzy identyfikują się z prawą stroną sceny politycznej (78 proc.). Wśród osób niewierzących i niepraktykujących odsetek pozytywnych ocen spada do 40 proc., a negatywnych rośnie do 32 proc. Podobnie ostrożnie wypowiadają się osoby o poglądach centrowych – tylko 59 proc. z nich ocenia papieża dobrze, a 21 proc. źle.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym
- Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"
- Karambol na A4 na Dolnym Śląsku. Trwa akcja służb
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
- To zabójstwo wstrząsnęło USA. Podejrzany nie przyznaje się do winy
- Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń. Wojsko wydało komunikat
Podział na kategorie wiekowe
Pod względem wieku najwyższy poziom akceptacji pontyfikatu notowany jest wśród seniorów: w grupie 70+ aż 82 proc. ocenia go pozytywnie, przy 8 proc. ocen negatywnych. Dla porównania, wśród osób w wieku 30–39 lat poparcie spada do 64,3 proc., a wśród najmłodszych (18–29 lat) wynosi co prawda 77 proc., ale przy najwyższym poziomie krytyki – 23 proc.
Za najważniejszą reformę papież Franciszka uznana została walka z nadużyciami seksualnymi w Kościele - wskazało ją 64,1 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się dopuszczenie osób rozwiedzionych do komunii świętej (47,2 proc.).
Dla tych reform najniższe poparcie
Według IBRiS kolejne reformy cieszą się już znacząco mniejszym poparciem: zgoda na błogosławieństwo par tej samej płci (poza rytuałem) została wskazana przez 26,1 proc., zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach kierowniczych w Watykanie – przez 23,9 proc., większy udział osób świeckich w decydowaniu o Kościele katolickim – 22 proc., reforma Kurii Rzymskiej – przez 10 proc., potępienie kary śmierci – przez 12 proc., a zaangażowanie w kwestie klimatyczne – przez 10,3 proc.