Rosja i Iran zacieśniają współpracę. Wielki kontrakt na gaz i elektrownia atomowa

Wielki kontrakt gazowy Rosja-Iran
W piątek Paknedżad spotkał się z rosyjskim ministrem energetyki Siergiejem Cywilewem. Irański minister przekazał później, że strony uzgodniły kontrakt na dostawę 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Cywilew dodał, że w 2025 Rosja może dostarczyć Iranowi 1,8 mld m3 gazu, ale nie ujawnił ceny dostaw.
55 mld m3 gazu rocznie to wolumen porównywalny do mocy przesyłowych wyłączonego obecnie z użytku gazociągu Nord Stream 1 prowadzącego z Rosji do Niemiec. Po wybuchu wojny w Ukrainie eksport rosyjskiej ropy i gazu do Europy gwałtownie spadł.
Iran ma drugie pod względem wielkości rezerwy gazu na świecie, po Rosji, ale importuje to paliwo w związku z zapaścią swojego przemysłu wydobywczego spowodowanego w dużej mierze zachodnimi sankcjami.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym
- Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
Elektrownia atomowa
Rosja zobowiązała się też do sfinansowania poprzez kredyty budowy nowej irańskiej elektrowni atomowej - przekazały irańskie media. Moskwa pomogła zbudować pierwszą i jak dotąd jedyną irańską elektrownię jądrową w Buszehrze.
Paknedżad zapowiadał wcześniej podpisanie z rosyjskimi koncernami umowy o wartości 4 mld dolarów na eksploatację siedmiu irańskich złóż ropy naftowej, a także wzmocnienie współpracy w dziedzinie rolnictwa i bankowości.
Zbliżenie Rosja-Iran
Rosja pogłębia więzi z Iranem i importuje z tego kraju m.in. drony używane do ataków na Ukrainę. Władimir Putin gościł w styczniu na Kremlu prezydenta Masuda Pezeszkiana i podpisał z nim umowę o partnerstwie strategicznym.
Równocześnie USA pod prezydenturą Donalda Trumpa dążą do dalszego izolowania Iranu i wzmacniają reżim sankcyjny. Trump zapowiada jednocześnie chęć zawarcia z Teheranem umowy atomowej, która ograniczyłaby program nuklearny Iranu i zagwarantowała, że nie uzyska broni atomowej. W sobotę w Omanie ma się odbyć trzecia runda negocjacji na ten temat. Przedstawiciele obu stron pozytywnie oceniali efekty poprzednich rozmów w Omanie i we Włoszech.
Jerzy Adamiak (PAP)