Solidarność tegoroczną laureatką Nagrody Społecznej im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Przedstawiciele uhonorowanego Ruchu Społecznego Solidarność, a także zasłużeni dla Związku Ewa Tomaszewska i Waldemar Bartosz odbiorą w piątek przyznane przez Fundację SPES Nagrody Społeczne im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Nagroda Społeczna im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Solidarność tegoroczną laureatką Nagrody Społecznej im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Nagroda Społeczna im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego / fot. materiały organizatora

Gala odbędzie się w piątek, 28 marca br., w godzinach 17.00 – 20.00 w Sali Konferencyjnej Kurii Archidiecezjalnej przy ulicy Miodowej 17/19 w Warszawie. Partnerem Nagrody i gali jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Nagroda Społeczna im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Solidarności

Głównym punktem programu gali będzie uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród Społecznych im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyznanych powstałemu w 1980 r. Ruchowi Społecznemu Solidarność, „za obudzenie w Polakach nadziei, która pomogła zorganizować się Narodowi wokół wartości stanowiących od wieków główny nurt naszej kultury społecznej, aby z czasem stanowić najważniejszy motor odrzucenia narzuconego nam siłą ustroju i odzyskania przez Polaków niepodległości”, oraz pani Ewie Tomaszewskiej i panu Waldemarowi Bartoszowi za to, że osoby te „szczególnie zasłużyły się w realizacji celów społecznych Ruchu, takich jak prawa ludzi pracy, dialog społeczny czy oparta na katolickiej nauce społecznej polityka społeczna, realizowanych w ramach i w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego «Solidarność»”.

Nagroda zostanie wręczona przedstawicielom NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ RI „S”. Z ramienia NSZZ „Solidarność” odbierze ją Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Chcielibyśmy, aby przyznanie Nagrody Ruchowi „S” stało się asumptem do szerszej debaty na temat podjęcia dziś na nowo dziedzictwa Solidarności, inspirującego nas wszystkich do budowania przyszłej Polski na zasadach ten Ruch charakteryzujących

– przekazali organizatorzy.

Dalsze plany

Kolejnym więc krokiem, po uroczystym wręczeniu Nagród, będzie organizacja Kongresu „Solidarność. Jak budować Polskę”. Jego pierwsza, wstępna część, poświęcona przypomnieniu przesłania „S” oraz postawieniu pytań o współczesne wyzwania stojące przed nami jako świadomym społeczeństwem, odbędzie się niebawem. Drugą zaś część, zawierającą już przesłanie zasadnicze, przygotowane przez zespoły Rady Programowej i środowiska współpracujące, planujemy zorganizować w sierpniu, w 45. rocznicę wydarzeń, które uwolniły wówczas naród polski i pozwoliły mu wokół Solidarności się zorganizować

– zaznaczają.

Istnieją także plany utworzenia Akademii Kapitału Społecznego. Byłaby to placówka założona przez różne organizacje o profilu zbieżnym z ideami Solidarności, która, jak przekazują organizatorzy, zajmowałaby się wspieraniem nieformalnych szkoleń realizowanych przez organizacje i instytucje terenowe, głównie dla młodych ludzi wchodzących w życie zawodowe, szczególnie na stanowiskach kierowniczych.

Nagroda z bogatą tradycją

Organizatorem przyznawanej zwykle co rok, lub co dwa lata, Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefania Wyszyńskiego jest Fundacja SPES. Nagroda przyznawana jest za rozwój katolickiej myśli społecznej i wynikającej z niej praktycznej działalności. Pierwsza edycja Nagrody, wówczas jeszcze Nagrody Społecznej ODISS, odbyła się w 1973 roku, a laureatem został prof. Czesław Strzeszewski, twórca polskiej szkoły KNS. Gościem uroczystości był wówczas prymas Stefan Wyszyński. Prymasa jako patrona Nagrody przyjęto od 1984 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Wanda Stróżyk po 26 latach rezygnuje. Znamy nowego przewodniczącego NSZZ "S" w FCA Poland SA

ZOBACZ TAKŻE: Szef "S" w Grupie Azoty: Rosyjskie nawozy to koń trojański, który niszczy nasz przemysł chemiczny

 


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Solidarność tegoroczną laureatką Nagrody Społecznej im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Przedstawiciele uhonorowanego Ruchu Społecznego Solidarność, a także zasłużeni dla Związku Ewa Tomaszewska i Waldemar Bartosz odbiorą w piątek przyznane przez Fundację SPES Nagrody Społeczne im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Nagroda Społeczna im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Solidarność tegoroczną laureatką Nagrody Społecznej im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Nagroda Społeczna im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego / fot. materiały organizatora

Gala odbędzie się w piątek, 28 marca br., w godzinach 17.00 – 20.00 w Sali Konferencyjnej Kurii Archidiecezjalnej przy ulicy Miodowej 17/19 w Warszawie. Partnerem Nagrody i gali jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Nagroda Społeczna im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Solidarności

Głównym punktem programu gali będzie uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród Społecznych im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyznanych powstałemu w 1980 r. Ruchowi Społecznemu Solidarność, „za obudzenie w Polakach nadziei, która pomogła zorganizować się Narodowi wokół wartości stanowiących od wieków główny nurt naszej kultury społecznej, aby z czasem stanowić najważniejszy motor odrzucenia narzuconego nam siłą ustroju i odzyskania przez Polaków niepodległości”, oraz pani Ewie Tomaszewskiej i panu Waldemarowi Bartoszowi za to, że osoby te „szczególnie zasłużyły się w realizacji celów społecznych Ruchu, takich jak prawa ludzi pracy, dialog społeczny czy oparta na katolickiej nauce społecznej polityka społeczna, realizowanych w ramach i w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego «Solidarność»”.

Nagroda zostanie wręczona przedstawicielom NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ RI „S”. Z ramienia NSZZ „Solidarność” odbierze ją Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Chcielibyśmy, aby przyznanie Nagrody Ruchowi „S” stało się asumptem do szerszej debaty na temat podjęcia dziś na nowo dziedzictwa Solidarności, inspirującego nas wszystkich do budowania przyszłej Polski na zasadach ten Ruch charakteryzujących

– przekazali organizatorzy.

Dalsze plany

Kolejnym więc krokiem, po uroczystym wręczeniu Nagród, będzie organizacja Kongresu „Solidarność. Jak budować Polskę”. Jego pierwsza, wstępna część, poświęcona przypomnieniu przesłania „S” oraz postawieniu pytań o współczesne wyzwania stojące przed nami jako świadomym społeczeństwem, odbędzie się niebawem. Drugą zaś część, zawierającą już przesłanie zasadnicze, przygotowane przez zespoły Rady Programowej i środowiska współpracujące, planujemy zorganizować w sierpniu, w 45. rocznicę wydarzeń, które uwolniły wówczas naród polski i pozwoliły mu wokół Solidarności się zorganizować

– zaznaczają.

Istnieją także plany utworzenia Akademii Kapitału Społecznego. Byłaby to placówka założona przez różne organizacje o profilu zbieżnym z ideami Solidarności, która, jak przekazują organizatorzy, zajmowałaby się wspieraniem nieformalnych szkoleń realizowanych przez organizacje i instytucje terenowe, głównie dla młodych ludzi wchodzących w życie zawodowe, szczególnie na stanowiskach kierowniczych.

Nagroda z bogatą tradycją

Organizatorem przyznawanej zwykle co rok, lub co dwa lata, Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefania Wyszyńskiego jest Fundacja SPES. Nagroda przyznawana jest za rozwój katolickiej myśli społecznej i wynikającej z niej praktycznej działalności. Pierwsza edycja Nagrody, wówczas jeszcze Nagrody Społecznej ODISS, odbyła się w 1973 roku, a laureatem został prof. Czesław Strzeszewski, twórca polskiej szkoły KNS. Gościem uroczystości był wówczas prymas Stefan Wyszyński. Prymasa jako patrona Nagrody przyjęto od 1984 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Wanda Stróżyk po 26 latach rezygnuje. Znamy nowego przewodniczącego NSZZ "S" w FCA Poland SA

ZOBACZ TAKŻE: Szef "S" w Grupie Azoty: Rosyjskie nawozy to koń trojański, który niszczy nasz przemysł chemiczny

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe