Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów

„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod tym hasłem odbył się w dniach 3–4 marca 2025 roku w Mikołajkach jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów. Głównym partnerem wydarzenia było województwo warmińsko-mazurskie.
X Europejski Kongres Samorządów Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów
X Europejski Kongres Samorządów / fot. Konrad Wernicki

Kongres zgromadził ponad 2600 uczestników z całej Europy. W ramach wydarzenia odbyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowym i centralnych. Udział w kongresie wzięli udział m.in. kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, były premier Mateusz Morawiecki, były premier Leszek Miller, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i inni.

 

Co dalej z Ukrainą?

Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz prezentacji dyskutowano na temat roli samorządów w stawianiu czoła współczesnym problemom, takim jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Super Expressu”. Pytany był m.in. o to, czy decyzja pomocy wojskowej dla Ukrainy wstrzymania przez USA nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, że decyzja ta jest „rodzajem twardych negocjacji”. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to „informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy Środkowej”. 

Ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

– stwierdził, dodając, że od prezydenta Zełenskiego oczekuje refleksji i „przemyślenia swojego postępowania”.

– Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy Środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego – dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełenski dojdą do porozumienia, Europa Środkowo-Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach. 

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita. Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżących wydarzeń globalnych, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

– podkreślił kandydat na prezydenta RP.

Dużą uwagę gości skupiło również spotkanie autorskie z Mateuszem Morawieckim „Rozmowa o gospodarce, polityce i Unii Europejskiej” prowadzone przez Macieja Wośko. Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówił o bezpieczeństwie ekonomicznym i przyszłości Polski i Europy. Podkreślał, że wielokrotnie krytykował pomysły wprowadzenia Zielonego Ładu na forum Parlamentu Europejskiego i Rady UE w rozmowach z premierami innych państw.

 

Zagrożenia Zielonego Ładu

Europejski Kongres Samorządów był okazją do licznych spotkań, rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami. Dawał także możliwość przedstawicielom mediów do przeprowadzenia wywiadów z przedstawicielami władz lokalnych. Wybrzmiewała w nich wola pozytywnego rozwiązywania problemów mieszkańców dotyczących głównie kwestii mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem i stabilnością miejsc pracy, ale także wskazywanie na trudności generowane przez nadmierną centralizację władzy oraz konieczność dostosowywania wydatków do wytycznych unijnych związanych m.in. z polityką Zielonego Ładu

Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, istnieje jakaś dziwna tendencja odwracania sensu reformy samorządowej i prowadzenia działań na rzecz centralizacji, a nie decentralizacji zarządzania

– stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pytany o to, czy środki krajowe i unijne trafiają tam, dokąd powinny, odparł, że w jego opinii niestety większość środków jest marnotrawiona.

– Polityka unijna ma swoje określone kierunki, do tego dokładają się ograniczenia nakładane na nas przez władzę centralną i w efekcie nie jesteśmy w stanie realizować tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, nad czym ubolewamy – zauważył.

Inny nasz rozmówca, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zwrócił uwagę na zagrożenia dla polskiej energetyki generowane przez unijne wymogi dotyczące norm emisji dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli być stolicą energetyczną Polski i cały czas bilansować system w taki sposób, żeby Polska była niezależna energetycznie. Jest to szczególnie ważne przy obecnym chaosie geopolitycznym na świecie

– podkreślił.

– Ciągle posiadamy złoża, które moglibyśmy udostępnić dla Elektrowni Bełchatów, jednak przy obecnym systemie ETS-ów jest to nierentowne. Podnoszą się jednak różne głosy w Europie – np. we Włoszech, które postulują zawieszenie ETS-ów – co byłoby szansą także dla nas – dodał.

Walczymy o elektrownię jądrową w Bełchatowie po to, żeby Bełchatów mógł pozostać stolicą energetyczną Polski. Mamy potrzebny do tego system elektroenergetyczny, kadry, tereny i poparcie społeczne. Jesteśmy przygotowani i czekamy, żeby decyzje kierunkowe w tej sprawie zapadły wreszcie w gabinecie prezesa Rady Ministrów

– wskazał prezydent Bełchatowa.

 

Więcej informacji o X Europejskim Kongresie Samorządów można znaleźć na www.forum-ekonomiczne.pl


 

POLECANE
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino

W czwartek w wieku 67 lat po prawdopodobnym zawale serca zmarł Michael Madsen, gwiazda "Wściekłych psów" i "Kill Billa".

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym tylko u nas
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym

W Polsce, proszę Państwa, logika od dawna prosiła o azyl polityczny, ale ostatnio chyba wyemigrowała na stałe, i to bez prawa powrotu. Bo jak inaczej skomentować fakt, który nawet dla mnie, człowieka przywykłego do absurdów postkomunizmu, jest niczym diament w koronie groteski?

Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla

W czwartek Władimir Putin powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w rozmowie telefonicznej w czwartek, że Moskwa nie zrezygnuje z celów, jakie sobie postawiła dotyczących wojny na Ukrainie.

Prof. Cenckiewicz ujawnił SMS od dziennikarza GW. Proszę nie kłamać z ostatniej chwili
Prof. Cenckiewicz ujawnił SMS od dziennikarza GW. "Proszę nie kłamać"

Przyszły szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił SMS, który dostał od dziennikarza Gazety Wyborczej Wojciecha Czuchnowskiego.

Kolejna awaria warszawskiego metra. Dym w tunelu M1 z ostatniej chwili
Kolejna awaria warszawskiego metra. Dym w tunelu M1

Po dwudniowej przerwie w czwartek rano linia M1 ruszyła na całej trasie, ale po południu, z powodu awarii i interwencji strażaków. Metro kursuje w pętlach: Słodowiec-Młociny i Kabaty-Centrum.

Braun usłyszał zarzuty. Jest reakcja Bodnara z ostatniej chwili
Braun usłyszał zarzuty. Jest reakcja Bodnara

Grzegorz Braun w czwartek stawił się w prokuraturze i usłyszał zarzuty — poinformowała Prokuratura Okręgowa. Europoseł usłyszał zmienione zarzuty w związku z popełnieniem siedmiu czynów, w tym zgaszenia świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. Sprawę komentował minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Prezes NBP alarmuje: Pierwsza taka sytuacja w historii Polski z ostatniej chwili
Prezes NBP alarmuje: Pierwsza taka sytuacja w historii Polski

NBP ostrzega – luźna polityka fiskalna podnosi presję inflacyjną, a w 2026 r. dług publiczny Polski może pierwszy raz w historii przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB.

Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria z ostatniej chwili
Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie musiała przerwać kursowanie pociągów na trasie Legionowo Piaski - Wieliszew. Pasażerowie mogą skorzystać z komunikacji zastępczej. To jednak nie były jedyne kłopoty SKM w czwartek.

Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert z ostatniej chwili
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert

Upały, burze i pierwszy odwołany koncert – tak rozpoczął się Open’er Festival 2025. IMGW wydał alerty pogodowe dla Gdyni, a organizatorzy już wprowadzają zmiany w line-upie. Czy powtórzy się scenariusz sprzed trzech lat z ewakuacją festiwalu? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz na teren imprezy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie

Począwszy od piątku 4 lipca sezonowe  linie autobusowe nr 198 i 199 będą kursować w wakacyjne weekendy w Szczecinie. Linia tramwajowa nr 7 została wydłużona do pętli Głębokie. W szczecińskiej komunikacji obowiązuje już letni rozkład jazdy.

REKLAMA

Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów

„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod tym hasłem odbył się w dniach 3–4 marca 2025 roku w Mikołajkach jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów. Głównym partnerem wydarzenia było województwo warmińsko-mazurskie.
X Europejski Kongres Samorządów Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów
X Europejski Kongres Samorządów / fot. Konrad Wernicki

Kongres zgromadził ponad 2600 uczestników z całej Europy. W ramach wydarzenia odbyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowym i centralnych. Udział w kongresie wzięli udział m.in. kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, były premier Mateusz Morawiecki, były premier Leszek Miller, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i inni.

 

Co dalej z Ukrainą?

Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz prezentacji dyskutowano na temat roli samorządów w stawianiu czoła współczesnym problemom, takim jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Super Expressu”. Pytany był m.in. o to, czy decyzja pomocy wojskowej dla Ukrainy wstrzymania przez USA nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, że decyzja ta jest „rodzajem twardych negocjacji”. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to „informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy Środkowej”. 

Ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

– stwierdził, dodając, że od prezydenta Zełenskiego oczekuje refleksji i „przemyślenia swojego postępowania”.

– Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy Środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego – dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełenski dojdą do porozumienia, Europa Środkowo-Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach. 

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita. Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżących wydarzeń globalnych, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

– podkreślił kandydat na prezydenta RP.

Dużą uwagę gości skupiło również spotkanie autorskie z Mateuszem Morawieckim „Rozmowa o gospodarce, polityce i Unii Europejskiej” prowadzone przez Macieja Wośko. Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówił o bezpieczeństwie ekonomicznym i przyszłości Polski i Europy. Podkreślał, że wielokrotnie krytykował pomysły wprowadzenia Zielonego Ładu na forum Parlamentu Europejskiego i Rady UE w rozmowach z premierami innych państw.

 

Zagrożenia Zielonego Ładu

Europejski Kongres Samorządów był okazją do licznych spotkań, rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami. Dawał także możliwość przedstawicielom mediów do przeprowadzenia wywiadów z przedstawicielami władz lokalnych. Wybrzmiewała w nich wola pozytywnego rozwiązywania problemów mieszkańców dotyczących głównie kwestii mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem i stabilnością miejsc pracy, ale także wskazywanie na trudności generowane przez nadmierną centralizację władzy oraz konieczność dostosowywania wydatków do wytycznych unijnych związanych m.in. z polityką Zielonego Ładu

Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, istnieje jakaś dziwna tendencja odwracania sensu reformy samorządowej i prowadzenia działań na rzecz centralizacji, a nie decentralizacji zarządzania

– stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pytany o to, czy środki krajowe i unijne trafiają tam, dokąd powinny, odparł, że w jego opinii niestety większość środków jest marnotrawiona.

– Polityka unijna ma swoje określone kierunki, do tego dokładają się ograniczenia nakładane na nas przez władzę centralną i w efekcie nie jesteśmy w stanie realizować tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, nad czym ubolewamy – zauważył.

Inny nasz rozmówca, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zwrócił uwagę na zagrożenia dla polskiej energetyki generowane przez unijne wymogi dotyczące norm emisji dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli być stolicą energetyczną Polski i cały czas bilansować system w taki sposób, żeby Polska była niezależna energetycznie. Jest to szczególnie ważne przy obecnym chaosie geopolitycznym na świecie

– podkreślił.

– Ciągle posiadamy złoża, które moglibyśmy udostępnić dla Elektrowni Bełchatów, jednak przy obecnym systemie ETS-ów jest to nierentowne. Podnoszą się jednak różne głosy w Europie – np. we Włoszech, które postulują zawieszenie ETS-ów – co byłoby szansą także dla nas – dodał.

Walczymy o elektrownię jądrową w Bełchatowie po to, żeby Bełchatów mógł pozostać stolicą energetyczną Polski. Mamy potrzebny do tego system elektroenergetyczny, kadry, tereny i poparcie społeczne. Jesteśmy przygotowani i czekamy, żeby decyzje kierunkowe w tej sprawie zapadły wreszcie w gabinecie prezesa Rady Ministrów

– wskazał prezydent Bełchatowa.

 

Więcej informacji o X Europejskim Kongresie Samorządów można znaleźć na www.forum-ekonomiczne.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe