Piotr Duda: Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy

– Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Sztandarowe przykłady to sytuacja w takich zakładach pracy, jak PKP Cargo, Poczta Polska, Rafako, Stellantis. Mógłbym tak długo wymieniać. Ale najgorszy jest brak poszanowania dla dialogu społecznego poszczególnych prezesów – mówił dziś Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZZ "Solidarność", podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, które odbywa się z udziałem prezydenta RP.
Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim Piotr Duda: Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy
Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim / fot. M. Żegliński

Przewodniczący podziękował za kolejną możliwość, by Rada Dialogu Społecznego mogła obradować w obecności prezydenta. Mówił także o tym, jak ważny jest dialog społeczny w Polsce, oraz o tym, że toczył się on w Polsce także m.in. w trudnym czasie pandemii.

Jako Rada Dialogu Społecznego staramy się interweniować i ingerować w sprawy najważniejsze dla polskich pracowników. Dziś jesteśmy platformą, ale od dawna chcemy, by RDS stał się urzędem. Chcemy, by głos strony społecznej był usłyszany. Nie usłyszał go poprzedni rząd, mam nadzieję, że obecny pochyli się nad tą sprawą i niedługo staniemy się wreszcie urzędem

– powiedział przewodniczący Piotr Duda.

"Jest progres"

Dziękuję stronie rządowej, że to spotkanie jest faktycznie spotkaniem plenarnym, a nie autonomicznym

– powiedział, odwołując się do poprzedniego posiedzenia, na którym nie zjawił się ani jeden członek RDS z ramienia rządu.

Dziękuję, jest progres. Mam nadzieję, że ta jedna wpadka jest za nami i że dialog będzie nie tylko w sferze deklaracji, ale będzie autentyczny

– podkreślił przewodniczący, przypominając, że członkowie RDS funkcję sprawują osobiście.

O to proszę i o to apeluję. A tematów ważnych dla strony społecznej jest bardzo dużo

– zaznaczył, przypominając, że podczas poprzedniego posiedzenia omawiano m.in. problemy branży hutniczej.

"Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej"

Przewodniczący odniósł się do tematu dzisiejszego spotkania, czyli wyzwań rynku pracy w okresie transformacji energetycznej i cyfrowej.

Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Sztandarowe przykłady to sytuacja w takich zakładach pracy, jak PKP Cargo, Poczta Polska, Rafako, Stellantis. Mógłbym tak długo wymieniać. Ale najgorszy jest brak poszanowania dla dialogu społecznego poszczególnych prezesów, na przykład zapraszanego niegdyś na obrady RDS prezesa PKP Cargo. (…) Teraz nie ma już tego prezesa, a stan spółki jest opłakany

– podkreślił Piotr Duda. Zaapelował także do obecnego podczas obrad ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego:

– W tych podmiotach, nad którymi ma pan nadzór, proszę, aby prawo pracy było przestrzegane – zwrócił się do ministra.

Przewodniczący alarmował także o dramatycznej sytuacji pracowników Poczty Polskiej.

Pan prezes Sebastian Mikosz nie chce rozmawiać. Na siłę chce wprowadzić regulamin pracy. Tym bardziej to jest przykre, że dzieje się to w momencie, kiedy rozmawiamy o implementacji dyrektywy o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych pracy

– powiedział.

"Apelujemy o dialog"

Apelujemy jako strona społeczna Rady Dialogu Społecznego z Pałacu Prezydenckiego o dialog i o rozmowy, które są trudne, ale mają szansę dać dobre rozwiązania dla pracowników

– dodał.

Mówił także o firmie Plati Polska z Kwidzyna, której właściciel zwolnił z dnia na dzień 200 pracowników. Dzieje się tak z powodu przeniesienia produkcji do Rumunii.

Ludzie dostają świadectwa pracy, w których są kłamstwa, że dostali odprawy. To są dramaty ludzi

– podkreślał Piotr Duda, apelując o wsparcie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawach dotyczących pokrzywdzonych pracowników.

Jedną z ważnych dla ludzi spraw jest rosnące bezrobocie. Są województwa, jak warmińsko-mazurskie, w których przekroczone jest już 9 proc. Utrata pracy to często dramat całej rodziny, jeśli zwolniony zostaje jedyny żywiciel

– powiedział przewodniczący.

Taka sytuacja na rynku pracy to zdaniem Piotra Dudy wynik wprowadzania przez Unię Europejską Zielonego Ładu.

Pod koniec przemówienia Piotr Duda jeszcze raz podziękował prezydentowi za to, że w Pałacu Prezydenckim może toczyć się dialog.

ZOBACZ TAKŻE: „Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej

ZOBACZ TAKŻE: W puławskich Azotach o Zielonym Ładzie

 


 

POLECANE
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach Wiadomości
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach

W centrum ekskluzywnego kurortu na Sardynii, doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Za kierownicą auta, które potrąciło 24-latkę na przejściu dla pieszych, siedziała Vivian Spohr — żona prezesa Lufthansy.

Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Piotr Duda: Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy

– Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Sztandarowe przykłady to sytuacja w takich zakładach pracy, jak PKP Cargo, Poczta Polska, Rafako, Stellantis. Mógłbym tak długo wymieniać. Ale najgorszy jest brak poszanowania dla dialogu społecznego poszczególnych prezesów – mówił dziś Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZZ "Solidarność", podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, które odbywa się z udziałem prezydenta RP.
Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim Piotr Duda: Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy
Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim / fot. M. Żegliński

Przewodniczący podziękował za kolejną możliwość, by Rada Dialogu Społecznego mogła obradować w obecności prezydenta. Mówił także o tym, jak ważny jest dialog społeczny w Polsce, oraz o tym, że toczył się on w Polsce także m.in. w trudnym czasie pandemii.

Jako Rada Dialogu Społecznego staramy się interweniować i ingerować w sprawy najważniejsze dla polskich pracowników. Dziś jesteśmy platformą, ale od dawna chcemy, by RDS stał się urzędem. Chcemy, by głos strony społecznej był usłyszany. Nie usłyszał go poprzedni rząd, mam nadzieję, że obecny pochyli się nad tą sprawą i niedługo staniemy się wreszcie urzędem

– powiedział przewodniczący Piotr Duda.

"Jest progres"

Dziękuję stronie rządowej, że to spotkanie jest faktycznie spotkaniem plenarnym, a nie autonomicznym

– powiedział, odwołując się do poprzedniego posiedzenia, na którym nie zjawił się ani jeden członek RDS z ramienia rządu.

Dziękuję, jest progres. Mam nadzieję, że ta jedna wpadka jest za nami i że dialog będzie nie tylko w sferze deklaracji, ale będzie autentyczny

– podkreślił przewodniczący, przypominając, że członkowie RDS funkcję sprawują osobiście.

O to proszę i o to apeluję. A tematów ważnych dla strony społecznej jest bardzo dużo

– zaznaczył, przypominając, że podczas poprzedniego posiedzenia omawiano m.in. problemy branży hutniczej.

"Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej"

Przewodniczący odniósł się do tematu dzisiejszego spotkania, czyli wyzwań rynku pracy w okresie transformacji energetycznej i cyfrowej.

Mamy dzisiaj tłusty czwartek, ale rynek pracy do tłustych nie należy. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Sztandarowe przykłady to sytuacja w takich zakładach pracy, jak PKP Cargo, Poczta Polska, Rafako, Stellantis. Mógłbym tak długo wymieniać. Ale najgorszy jest brak poszanowania dla dialogu społecznego poszczególnych prezesów, na przykład zapraszanego niegdyś na obrady RDS prezesa PKP Cargo. (…) Teraz nie ma już tego prezesa, a stan spółki jest opłakany

– podkreślił Piotr Duda. Zaapelował także do obecnego podczas obrad ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego:

– W tych podmiotach, nad którymi ma pan nadzór, proszę, aby prawo pracy było przestrzegane – zwrócił się do ministra.

Przewodniczący alarmował także o dramatycznej sytuacji pracowników Poczty Polskiej.

Pan prezes Sebastian Mikosz nie chce rozmawiać. Na siłę chce wprowadzić regulamin pracy. Tym bardziej to jest przykre, że dzieje się to w momencie, kiedy rozmawiamy o implementacji dyrektywy o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych pracy

– powiedział.

"Apelujemy o dialog"

Apelujemy jako strona społeczna Rady Dialogu Społecznego z Pałacu Prezydenckiego o dialog i o rozmowy, które są trudne, ale mają szansę dać dobre rozwiązania dla pracowników

– dodał.

Mówił także o firmie Plati Polska z Kwidzyna, której właściciel zwolnił z dnia na dzień 200 pracowników. Dzieje się tak z powodu przeniesienia produkcji do Rumunii.

Ludzie dostają świadectwa pracy, w których są kłamstwa, że dostali odprawy. To są dramaty ludzi

– podkreślał Piotr Duda, apelując o wsparcie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawach dotyczących pokrzywdzonych pracowników.

Jedną z ważnych dla ludzi spraw jest rosnące bezrobocie. Są województwa, jak warmińsko-mazurskie, w których przekroczone jest już 9 proc. Utrata pracy to często dramat całej rodziny, jeśli zwolniony zostaje jedyny żywiciel

– powiedział przewodniczący.

Taka sytuacja na rynku pracy to zdaniem Piotra Dudy wynik wprowadzania przez Unię Europejską Zielonego Ładu.

Pod koniec przemówienia Piotr Duda jeszcze raz podziękował prezydentowi za to, że w Pałacu Prezydenckim może toczyć się dialog.

ZOBACZ TAKŻE: „Poczta polska, nie niemiecka”. Protest NSZZ „Solidarność” w obronie Poczty Polskiej

ZOBACZ TAKŻE: W puławskich Azotach o Zielonym Ładzie

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe