Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.


 

POLECANE
Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt konsumenci powinni uważać.

Wiceprezydent USA  w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie polityka
Wiceprezydent USA w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie

Wojny i napięcia na świecie oraz kwestie dotyczące migracji - to niektóre tematy rozmowy wiceprezydenta USA J.D. Vance'a z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem w sobotę w Watykanie. O spotkaniu poinformowało watykańskie biuro prasowe.

Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą z ostatniej chwili
Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą

Władimir Putin ogłosił rozejm wielkanocny — poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ma obowiązywać od godz. 19 czasu polskiego.

Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka gorące
Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka

Jak poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, frekwencja turystyczna w Zakopanem zaskakuje – mimo że święta wielkanocne tradycyjnie nie cieszyły się tu dużym zainteresowaniem.

Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę? polityka
Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. "Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę?"

W ostatnich sondażach możemy zauważyć tąpnięcie poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej. – Rafał Trzaskowski jest w rozchwianiu. Pytanie, co zrobi sztab – mówi publicysta Piotr Semka.

REKLAMA

Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe