Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.


 

POLECANE
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska

Wprawdzie ustawa budżetowa nie jest ostatecznie uchwalona, bowiem jest jeszcze w Senacie, ale jest już jasne, że większość koalicyjna nie chce jej tak poprawić, aby była zgodna z Konstytucją RP.

Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza z ostatniej chwili
Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza

W poniedziałek rano gościem red. Roberta Mazurka w "Porannej Rozmowie" RMF FM będzie prezydent RP Andrzej Duda. To ostatni program, który zostanie poprowadzony przez znanego dziennikarza na antenie rozgłośni.

Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

REKLAMA

Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe