Marcin Bąk: Grunwald XXI wieku

Grunwald, zamki, czas rekonstruktorów.
Bitwa pod Grunwaldem Marcin Bąk: Grunwald XXI wieku
Bitwa pod Grunwaldem / Domena Publiczna

Kolejna lipcowa sobota to kolejna już wielka inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Odbywająca się od lat dziewięćdziesiątych jedna z największych w Europie imprez rekonstrukcyjnych to zarazem wielka atrakcja dla turystów. Nie jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie podczas wakacji.

Początki zabawy w rycerstwo

W Polsce zainteresowanie aktywną formą spędzania wolnego czasu znaną w krajach anglosaskich jako historical reenactment można wiązać z postacią nieżyjącego już profesora Wojciecha Zabłockiego. Ten swego czasu świetny szablista, medalista olimpijski, zajął się w dojrzałym życiu badaniem i popularyzacją dawnych form europejskich sztuk walki. Był jednym z pierwszych polskich szermierzy, jacy zmierzyli się w towarzyskim sparingu z japońskim mistrzem kendo – sensei Kozo Ando w roku 1976. Zabłocki pokochał polską szablę i badaniu jej typów oraz rekonstruowaniu sposobów użycia poświęcił następnie wiele lat. Wiele lat poświęcił też na popularyzowanie rekreacyjnego uprawiania walki historyczna bronią białą. W roku 1986 wydana została jego książka „Cięcia prawdziwą szablą” która stała się dla wielu entuzjastów historii w naszym kraju pierwszym krokiem na drodze do zabawy w rekonstrukcje historyczną. W początku lat dziewięćdziesiątych na terenie Polski powstawać zaczęły pierwsze bractwa rycerskie, zajmujące się początkowo głównie formą sceniczną walki na białą broń. Wtedy też, w połowie dekady, miłośnicy aktywnej zabawy w średniowiecze zaczęli spotykać się pod Grunwaldem by w połowie lipca dawać wielkie widowisko. Ciekawa jest obserwacja, na starych, archiwalnych już zdjęciach z lat dziewięćdziesiątych, jak skromne i mało historyczne były przebrania pierwszych rekonstruktorów na grunwaldzkich polach.

Grunwald XXI wieku

Dzisiaj obóz pod wsią Grunwald funkcjonuje już na wiele dni przez inscenizacją. Spotyka się na nim kilka do kilkunastu tysięcy osób. Oprócz ludzi zainteresowanych walką białą bronią, w strojach i uzbrojeniu ochronnym z epoki, są to również osoby zajmujące się szeroko rozumianą rekonstrukcją życia codziennego w czasach późnego średniowiecza. Odbywają się warsztaty związane z dawnym wytwórstwem przedmiotów, broni, ceramiki kowalstwa dawnego ale także nauka dawnych sposobów wykonywania muzyki. Dla turystów jest to okazja do poznania „na żywo” różnych zapomnianych technologii a nawet skosztowania wyrobów kulinarnych sporządzanych wedle piętnastowiecznych receptur. Największa inscenizacja pod Grunwaldem miała miejsce w roku jubileuszowym, 2010 na sześćsetlecie bitwy. Według szacunków policji na pola grunwaldzkie dotarło wówczas około sześćset tysięcy widzów z Polski i zagranicy. Czas rygorów związanych z pandemia COVID był okresem przerwy w wydarzeniach masowych, nie ominął on także inscenizacji na polach grunwaldzkich. Miłośnicy historycznej rekreacji z satysfakcją powitali powrót imprezy. Słowianie, wikingowie, druga wojna...

Podczas wakacji można brać udział w innych wydarzeniach związanych z ruchem żywej historii, niejeden tylko Grunwald odbywa się na naszej ziemi. Dużą popularnością cieszą się liczne imprezy sięgające dalej w przeszłość i odwołujące do początków polskiej państwowości. Całość tej gałęzi rekonstrukcji historycznej określana jest niekiedy zbiorczym mianem „wczesnego średniowiecza”.

Mamy tu do czynienia z grupami rekonstrukcyjnymi wcielającymi się w role drużyn wojów słowiańskich, wojowników Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Mamy skanseny historyczne i dioramy przedstawiające życie codzienne na ziemiach polskich przed tysiącem lat. Dużą popularnością cieszą się, szczególnie po sukcesie frekwencyjnym serialu „Wikingowie”, grupy ludzi rekonstruujących dawne drużyny normańskich rabusiów. Imprezy związane z wikingami i Słowianami odbywają się na terenach związanych z początkami państwa polskiego, na terenie rezerwatów archeologicznych w miejscach dawnych grodzisk, na wyspie Wolin w miejscu istnienia domniemanej warowni Jomswikingów. Od wielu już lat miejscem tego rodzaju działalności jest obiekt utworzony w miejscu przebadanej archeologicznie osady w Biskupinie.

Inne epoki również mają swoich pasjonatów – półwysep helski jest miejscem inscenizowania wydarzeń z ostatniej wojny, zarówno tych, które toczyły się faktycznie na Helu, jak obrona półwyspu przez Polaków we wrześniu 1939 roku jak i całkiem odległych – desantu na plażach Normandii w roku 1944. W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Ziemie polskie były świadkami dziesiątków bitew i potyczek związanych z tą dramatyczną insurekcją. W miejscowościach związanych z tymi wydarzeniami organizowane są w tym roku rocznicowe obchody, które również mogą stanowić atrakcję dla turystów. Północne Mazowsze, urokliwe Podlasie czy tajemnicze Góry Świętokrzyskie, które były sto pięćdziesiąt lat temu były świadkami walk z kozakami, dzisiaj zapraszają widzów na leśne polany, gdzie można oglądać powstańczy obóz, konne pikiety czy potyczkę z moskalami. Pod koniec sierpnia i w początku września odbywa się wiele inscenizacji związanych z wojną obronną Polski w roku 1939.

Kto chce połączyć aktywną turystykę krajową z poznawaniem żywej archeologii, na pewno znajdzie w naszym kraju coś dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tarcza antyrakietowa w Polsce. Premier Morawiecki ujawnił szczegóły


 

POLECANE
Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie z ostatniej chwili
Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie

Rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że premier Donald Tusk zwołał na godz. 12 pilne spotkanie w sprawie "ostatnich pożarów i sytuacji na granicy".

Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane z ostatniej chwili
Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane

W czwartek w Kanale Zero Adriana Porowska, minister w rządzie Donalda Tuska, zapytana o nielegalnych imigrantów powoływała się na... dane niemieckich służb. Przyznała, że polskie dane "będą od poniedziałku". Zaatakowała także członków Ruchu Obrony Granic i chwaliła film "Zielona granica".

Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu z ostatniej chwili
Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu

Czterech policjantów zostało zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Zostali oskarżeni o ujawnianie materiałów ze śledztwa.

Holandia przegłosowała najsurowsze prawo azylowe wszech czasów tylko u nas
Holandia przegłosowała "najsurowsze prawo azylowe wszech czasów"

Holandia jest na zakręcie swojej historii. W czerwcu 2025 roku koalicja rządowa, w której PVV była największą siłą, rozpadła się po niecałym roku z powodu sporów o politykę migracyjną. Jednocześnie holenderski parlament przegłosował ostre antyimigranckie prawo.

Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym  Wiadomości
Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym

W wyniku ataku nożownika w centrum Tampere w środkowej Finlandii, do którego doszło w czwartek po południu, ranne zostały cztery osoby. To nie jedyny atak z użyciem niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym, jaki zdarzył się w czwartek w Europie. 

Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

REKLAMA

Marcin Bąk: Grunwald XXI wieku

Grunwald, zamki, czas rekonstruktorów.
Bitwa pod Grunwaldem Marcin Bąk: Grunwald XXI wieku
Bitwa pod Grunwaldem / Domena Publiczna

Kolejna lipcowa sobota to kolejna już wielka inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Odbywająca się od lat dziewięćdziesiątych jedna z największych w Europie imprez rekonstrukcyjnych to zarazem wielka atrakcja dla turystów. Nie jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie podczas wakacji.

Początki zabawy w rycerstwo

W Polsce zainteresowanie aktywną formą spędzania wolnego czasu znaną w krajach anglosaskich jako historical reenactment można wiązać z postacią nieżyjącego już profesora Wojciecha Zabłockiego. Ten swego czasu świetny szablista, medalista olimpijski, zajął się w dojrzałym życiu badaniem i popularyzacją dawnych form europejskich sztuk walki. Był jednym z pierwszych polskich szermierzy, jacy zmierzyli się w towarzyskim sparingu z japońskim mistrzem kendo – sensei Kozo Ando w roku 1976. Zabłocki pokochał polską szablę i badaniu jej typów oraz rekonstruowaniu sposobów użycia poświęcił następnie wiele lat. Wiele lat poświęcił też na popularyzowanie rekreacyjnego uprawiania walki historyczna bronią białą. W roku 1986 wydana została jego książka „Cięcia prawdziwą szablą” która stała się dla wielu entuzjastów historii w naszym kraju pierwszym krokiem na drodze do zabawy w rekonstrukcje historyczną. W początku lat dziewięćdziesiątych na terenie Polski powstawać zaczęły pierwsze bractwa rycerskie, zajmujące się początkowo głównie formą sceniczną walki na białą broń. Wtedy też, w połowie dekady, miłośnicy aktywnej zabawy w średniowiecze zaczęli spotykać się pod Grunwaldem by w połowie lipca dawać wielkie widowisko. Ciekawa jest obserwacja, na starych, archiwalnych już zdjęciach z lat dziewięćdziesiątych, jak skromne i mało historyczne były przebrania pierwszych rekonstruktorów na grunwaldzkich polach.

Grunwald XXI wieku

Dzisiaj obóz pod wsią Grunwald funkcjonuje już na wiele dni przez inscenizacją. Spotyka się na nim kilka do kilkunastu tysięcy osób. Oprócz ludzi zainteresowanych walką białą bronią, w strojach i uzbrojeniu ochronnym z epoki, są to również osoby zajmujące się szeroko rozumianą rekonstrukcją życia codziennego w czasach późnego średniowiecza. Odbywają się warsztaty związane z dawnym wytwórstwem przedmiotów, broni, ceramiki kowalstwa dawnego ale także nauka dawnych sposobów wykonywania muzyki. Dla turystów jest to okazja do poznania „na żywo” różnych zapomnianych technologii a nawet skosztowania wyrobów kulinarnych sporządzanych wedle piętnastowiecznych receptur. Największa inscenizacja pod Grunwaldem miała miejsce w roku jubileuszowym, 2010 na sześćsetlecie bitwy. Według szacunków policji na pola grunwaldzkie dotarło wówczas około sześćset tysięcy widzów z Polski i zagranicy. Czas rygorów związanych z pandemia COVID był okresem przerwy w wydarzeniach masowych, nie ominął on także inscenizacji na polach grunwaldzkich. Miłośnicy historycznej rekreacji z satysfakcją powitali powrót imprezy. Słowianie, wikingowie, druga wojna...

Podczas wakacji można brać udział w innych wydarzeniach związanych z ruchem żywej historii, niejeden tylko Grunwald odbywa się na naszej ziemi. Dużą popularnością cieszą się liczne imprezy sięgające dalej w przeszłość i odwołujące do początków polskiej państwowości. Całość tej gałęzi rekonstrukcji historycznej określana jest niekiedy zbiorczym mianem „wczesnego średniowiecza”.

Mamy tu do czynienia z grupami rekonstrukcyjnymi wcielającymi się w role drużyn wojów słowiańskich, wojowników Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Mamy skanseny historyczne i dioramy przedstawiające życie codzienne na ziemiach polskich przed tysiącem lat. Dużą popularnością cieszą się, szczególnie po sukcesie frekwencyjnym serialu „Wikingowie”, grupy ludzi rekonstruujących dawne drużyny normańskich rabusiów. Imprezy związane z wikingami i Słowianami odbywają się na terenach związanych z początkami państwa polskiego, na terenie rezerwatów archeologicznych w miejscach dawnych grodzisk, na wyspie Wolin w miejscu istnienia domniemanej warowni Jomswikingów. Od wielu już lat miejscem tego rodzaju działalności jest obiekt utworzony w miejscu przebadanej archeologicznie osady w Biskupinie.

Inne epoki również mają swoich pasjonatów – półwysep helski jest miejscem inscenizowania wydarzeń z ostatniej wojny, zarówno tych, które toczyły się faktycznie na Helu, jak obrona półwyspu przez Polaków we wrześniu 1939 roku jak i całkiem odległych – desantu na plażach Normandii w roku 1944. W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Ziemie polskie były świadkami dziesiątków bitew i potyczek związanych z tą dramatyczną insurekcją. W miejscowościach związanych z tymi wydarzeniami organizowane są w tym roku rocznicowe obchody, które również mogą stanowić atrakcję dla turystów. Północne Mazowsze, urokliwe Podlasie czy tajemnicze Góry Świętokrzyskie, które były sto pięćdziesiąt lat temu były świadkami walk z kozakami, dzisiaj zapraszają widzów na leśne polany, gdzie można oglądać powstańczy obóz, konne pikiety czy potyczkę z moskalami. Pod koniec sierpnia i w początku września odbywa się wiele inscenizacji związanych z wojną obronną Polski w roku 1939.

Kto chce połączyć aktywną turystykę krajową z poznawaniem żywej archeologii, na pewno znajdzie w naszym kraju coś dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tarcza antyrakietowa w Polsce. Premier Morawiecki ujawnił szczegóły



 

Polecane
Emerytury
Stażowe