Ordo Iuris: Zjednoczeni w obronie wartości – CPAC Hungary
Conservative Political Action Conference to jedno z największych na świecie spotkań przedstawicieli środowisk konserwatywnych. Powstały w latach 70. CPAC stał się corocznym spotkaniem początkowo amerykańskiej, a ostatnio także europejskiej prawicy. Jego pionierem jest American Conservative Union (ACU), którego celem jest budowanie międzynarodowego sojuszu i skupienie się na jednoczeniu sił narodowych.
Pierwsza europejska odsłona konferencji została zorganizowana przez współpracujące z Instytutem Centrum Praw Podstawowych w stolicy Węgier w zeszłym roku. Wydarzenie, które skupiło się wokół wartości „Bóg, Ojczyzna, Rodzina” przyciągnęło ponad 1500 osób, w tym blisko 200 zagranicznych decydentów, dziennikarzy i influencerów.
Tegoroczny CPAC stanowi wyjątkową platformę do integracji środowisk w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Japonii, Izraelu i Australii pod hasłem „In God We Trust”. Udział w wydarzeniu zgłosiło ponad 2000 osób. Tegorocznymi prelegentami byli m.in. premier Węgier Viktor Orban, brazylijski polityk Eduardo Bolsonaro (syn byłego prezydenta Brazylii), kongresmen z Alabamy Barry Moore, była przedstawicielka rządu USA ds. zdrowia kobiet Valerie Huber, europoseł z Chorwacji Stephen Bartulica, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, europoseł z Holandii Rob Roos, szef sztabu prezydenta Donalda Trumpa Mark Meadows, minister rodziny Słowacji Milan Krajniak czy były doradca Donalda Trumpa Michael Anton. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięły także władze Collegium Intermarium – rektor uczelni dr Bartosz Lewandowski i prorektor ds. kształcenia dr Filip Ludwin, a także studenci.
Podczas wydarzenia swoje wystąpienie wygłosił również prezes Instytutu Ordo Iuris. Adw. Jerzy Kwaśniewski zwrócił uwagę, że nowo powstające tzw. prawa, takie jak prawo do aborcji, prawo do ochrony przed mową nienawiści, prawo dzieci do tranzycji, biorą górę nad ugruntowanymi prawami naturalnymi - prawem do życia, wolnością słowa, ochroną rodziny czy naturalnymi prawami rodzicielskimi. Prowadzi to do pozbawienia nas, za pomocą ideologicznej rewolucji, cennych praw i wolności, o które walczyli nasi przodkowie. Prelegent zwrócił także uwagę na szczególnie dziś znamienne słowa Jana Pawła II z encykliki „Centisimus Annus”: „demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Aby przywrócić wartości demokracjom, potrzebujemy odnowionej polityki narodowej, opartej na programie «Bóg, Ojczyna i Rodzina»”.