"Największy kryzys humanitarny naszych czasów". Caritas Polska pomaga w klęsce głodu

Wojna w Ukrainie nie zamroziła problemów w innych częściach świata. Wręcz przeciwnie – jej konsekwencje gospodarcze, w tym inflacja, pogłębiają trwające wcześniej kryzysy. Na przykład w Jemenie, gdzie brutalna wojna domowa toczy się już siódmy rok. Caritas Polska pomaga Jemeńczykom, którzy na skutek zbrojnego konfliktu mają utrudniony dostęp do służby zdrowia
/ pixabay.com/StockSnap

 

ONZ określa sytuację w tym kraju jako największy kryzys humanitarny naszych czasów – ponad trzy czwarte społeczeństwa potrzebuje pomocy humanitarnej, a tylko co drugi z działających przed wojną ośrodków zdrowia przyjmuje pacjentów. Od połowy 2019 roku Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną wspierają sektor zdrowia w Jemenie. Obecnie ze wsparcia Caritas Polska korzystają ośrodki medyczne w miejscowościach Al-Memdara, Al-Qallua, Foqam, Imran i Fateh (w dwóch ostatnich lokalizacjach w przekazywaniu pomocy pośredniczy PAH). Wsparcie to polega na finansowaniu remontów i modernizacji infrastruktury, wypłat dla personelu, a także zakupu leków i wyposażenia medycznego. Dzięki niemu dostęp do podstawowej opieki lekarskiej ma zapewnione ponad 40 tys. osób.

Jeszcze więcej pomocy

Od ubiegłego roku Caritas Polska realizuje w Jemenie kolejny projekt dedykowany tamtejszej służbie zdrowia. Działania prowadzone są dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Wsparcie otrzymuje szpital w miejscowości Rasad – został wyposażony w dwie kliniki mobilne, które docierają z pomocą medyczną do oddalonych od niego miejscowości. 

Placówka została objęta kompleksową pomocą w ramach projektu, bo poważnie ucierpiała na skutek działań zbrojnych w trwającej wojnie domowej i potrzebuje wsparcia niemal w każdym obszarze działalności. Caritas Polska zakupiła dla niej dwie mobilne kliniki, które dotrą z usługami medycznymi do mieszkańców trudnodostępnych regionów prowincji Abjan. Szpital został ponadto wyposażony przez Caritas Polska w podstawowy sprzęt medyczny, laboratoryjny oraz niezbędne leki, a Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła remont części jego oddziałów, w tym oddziału ginekologiczno-położniczego.

Kiedy trudno dotrzeć do lekarza

Mobilne kliniki Caritas Polska to rozwiązanie pozwalające na dotarcie z pomocą medyczną do osób, dla których dostanie się do stacjonarnej placówki medycznej jest prawdziwym wyzwaniem. Dwa samochody terenowe, odpowiednio wyposażone oraz przystosowane do poruszania się w trudnym terenie, są używane od stycznia tego roku.

– Takie kliniki to dla nas bardzo cenny sprzęt. Mamy podopiecznych nie tylko z samego miasta Rasad, ale też z pobliskich miejscowości, oddalonych o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. Obsługa klinik mobilnych jest przez nas organizowana w ten sposób, że jeden pojazd jedzie w teren, a drugi jest do dyspozycji na miejscu, w razie nagłego wezwania – wyjaśnia Hussein Al-Amoudi, zastępca dyrektora szpitala.

Wyposażenie klinik pozwala na wykonanie ogólnych badań medycznych i podanie podstawowych leków, a pomoc realizowana jest przez zespół specjalistów: lekarza, pielęgniarkę, położną oraz kierowcę. W razie potrzeby dalszej interwencji medycznej, pacjenci są kierowani do stacjonarnego ośrodka zdrowia lub też właśnie do placówki w Rasad. Ze wsparcia medycznego w ramach projektu może skorzystać ok. 30 tys. beneficjentów.

Lepiej nie mieć jednego oka…

Jak mówi arabskie powiedzenie, „lepiej być ślepym na jedno oko niż na oba”. Porzekadło to przytacza 38-letnia Aisha Dwiad Ayash z Al-Hudaydah na północy Jemenu, która znalazła schronienie w obozie dla uchodźców pod Adenem. Jak podkreśla, pobyt w obozie jest lepszy niż życie na ulicy – a i tego ona i jej rodzina doświadczyli po opuszczeniu ostrzeliwanego w czasie starć miasta, gdzie znajdował się ich dom. Kobieta ma 11 dzieci, a jej mąż niedawno zmarł na chorobę serca. Właśnie choroby, drogie lekarstwa, utrudniony dostęp do lekarzy – są tym, co najbardziej doskwiera mieszkającej w obozie wdowie i wielu innym Jemeńczykom.

– Mój 16-letni syn pracuje przy noszeniu materiałów budowlanych i betonu, wraca z pracy bardzo zmęczony, często z urazami. Za to, co zarobi, nie możemy nawet kupić lekarstw na astmę – żali się kobieta.

– Codzienność milionów ludzi, nie tylko tych żyjących w obozach dla uchodźców, ale także tych, którzy pozostali w zniszczonych przez wojnę miastach i wsiach, jest wyjątkowo trudna. Tego, co dziś widzimy w relacjach z Ukrainy, Jemeńczycy doświadczają od lat – zaznacza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – To, co staramy się dla nich robić, to przynieść ulgę w sytuacji zagrożenia dla ich zdrowia. Wsparcie polskiego MSZ przy najnowszym projekcie jest dla nas bardzo ważne, ale w wielu miejscach działamy tylko dzięki ofiarności naszych polskich darczyńców. Apelujemy, aby w tych trudnych czasach nie ustawać w wysiłkach na rzecz wsparcia Jemeńczyków, którzy wciąż, wręcz dramatycznie, potrzebują naszej pomocy – dodaje. 

Jak można pomóc?

- Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/jemen

- Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

- Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Projekt kompleksowego wsparcia szpitala w Rasad oraz funkcjonowania klinik mobilnych w prowincji Abjan w Jemenie jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Dział Komunikacji Caritas Polska / Warszawa


 

POLECANE
Nocna prohibicja w Poznaniu i Krakowie. Które miasta będą następne? Wiadomości
Nocna prohibicja w Poznaniu i Krakowie. Które miasta będą następne?

W Poznaniu, który wprowadził nocną prohibicję już w 2018 r. na obszarze Starego Miasta, a następnie w 2023 r. podobnymi ograniczeniami objął Łazarz i Wilgę, nastąpi kolejne rozszerzenie strefy. Śladem Poznania podążył Kraków. Jakie miasta będą następne?

Lis zachwycony spotkaniem Zenka z Trzaskowskim. Stanowski nie przebierał w słowach Wiadomości
Lis zachwycony spotkaniem Zenka z Trzaskowskim. Stanowski nie przebierał w słowach

"Naprawdę trzeba mieć złe zdanie o wyborcach, aby sądzić, że będą zmieniać preferencje, bo piosenkarz zmienił" – komentuje ostatnie spotkanie Rafała Trzaskowskiego z gwiazdą disco polo Zenkiem Martyniukiem twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

Nie korupcja, a życzliwość - radny Lewicy o zatrzymaniu przez CBA urzędniczek poznańskiego magistratu Wiadomości
Nie korupcja, a życzliwość - radny Lewicy o zatrzymaniu przez CBA urzędniczek poznańskiego magistratu

W sprawie chodzi o sprawę zatrzymania trzech urzędniczek, które w zamian za łapówkę miały wydawać pozwolenia na sprzedaż alkoholu w przyspieszonych terminach i poza kolejnością.

RCB wydało pilne ostrzeżenie dla dwóch województw Wiadomości
RCB wydało pilne ostrzeżenie dla dwóch województw

W powiatach woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego prognozowana jest zła jakość powietrza. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz – zaapelowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Rozejm w Izraelu stał się faktem. Netanjahu wydał oficjalny komunikat z ostatniej chwili
Rozejm w Izraelu stał się faktem. Netanjahu wydał oficjalny komunikat

Rozejm Izraela z Hamasem obowiązuje od godz. 11.15 czasu lokalnego jak przekazało biuro premiera Benjamina Netanjahu. To efekt przekazania przez Hamas nazwisk zakładniczek, które zostaną uwolnione po południu.

Czy Nawrocki ma szansę pokonać Trzaskowskiego? Jest najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Czy Nawrocki ma szansę pokonać Trzaskowskiego? Jest najnowszy sondaż

31,9 proc. Polaków wierzy w zwycięstwo Karola Nawrockiego, a 42,4 proc. uznaje to za niemożliwe – wynika z sondażu przeprowadzonego przez dziennik "Rzeczpospolita".

Jak Polacy oceniają WOŚP? Najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Jak Polacy oceniają WOŚP? Najnowszy sondaż

W sondażu dla Wp.pl respondentom zadano pytanie: "Jak ocenia Pan/Pani Jerzego Owsiaka i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?". Jakie były wyniki badania?

Poseł PiS zrzeknie się immunitetu. Chcę żeby ta sprawa została szybko wyjaśniona Wiadomości
Poseł PiS zrzeknie się immunitetu. "Chcę żeby ta sprawa została szybko wyjaśniona"

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki w programie Polsatnews, potwierdził, że jego deklaracja dotycząca zrzeczenia się immunitetu nie podlega zmianom i we wtorek przedstawi odpowiedni wniosek Szymonowi Hołowni.

Anomalie GPS na Bałtyku. Rosja testuje systemy? pilne
Anomalie GPS na Bałtyku. Rosja testuje systemy?

Jak donoszą szwedzkie media, na Morzu Bałtyckim zakłócenia systemu GPS, wykorzystywanego do nawigacji przez samoloty oraz statki, utrzymują się już od ponad 60 dni.

Rozejm nie doszedł do skutku. Izrael oskarża Hamas z ostatniej chwili
Rozejm nie doszedł do skutku. Izrael oskarża Hamas

O godz. 7.30 polskiego czasu miało dojść do zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem. Jednak, jak przekazał rzecznik izraelskiego wojska, Hamas nie dotrzymał swoich zobowiązań.

REKLAMA

"Największy kryzys humanitarny naszych czasów". Caritas Polska pomaga w klęsce głodu

Wojna w Ukrainie nie zamroziła problemów w innych częściach świata. Wręcz przeciwnie – jej konsekwencje gospodarcze, w tym inflacja, pogłębiają trwające wcześniej kryzysy. Na przykład w Jemenie, gdzie brutalna wojna domowa toczy się już siódmy rok. Caritas Polska pomaga Jemeńczykom, którzy na skutek zbrojnego konfliktu mają utrudniony dostęp do służby zdrowia
/ pixabay.com/StockSnap

 

ONZ określa sytuację w tym kraju jako największy kryzys humanitarny naszych czasów – ponad trzy czwarte społeczeństwa potrzebuje pomocy humanitarnej, a tylko co drugi z działających przed wojną ośrodków zdrowia przyjmuje pacjentów. Od połowy 2019 roku Caritas Polska razem z Polską Akcją Humanitarną wspierają sektor zdrowia w Jemenie. Obecnie ze wsparcia Caritas Polska korzystają ośrodki medyczne w miejscowościach Al-Memdara, Al-Qallua, Foqam, Imran i Fateh (w dwóch ostatnich lokalizacjach w przekazywaniu pomocy pośredniczy PAH). Wsparcie to polega na finansowaniu remontów i modernizacji infrastruktury, wypłat dla personelu, a także zakupu leków i wyposażenia medycznego. Dzięki niemu dostęp do podstawowej opieki lekarskiej ma zapewnione ponad 40 tys. osób.

Jeszcze więcej pomocy

Od ubiegłego roku Caritas Polska realizuje w Jemenie kolejny projekt dedykowany tamtejszej służbie zdrowia. Działania prowadzone są dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Wsparcie otrzymuje szpital w miejscowości Rasad – został wyposażony w dwie kliniki mobilne, które docierają z pomocą medyczną do oddalonych od niego miejscowości. 

Placówka została objęta kompleksową pomocą w ramach projektu, bo poważnie ucierpiała na skutek działań zbrojnych w trwającej wojnie domowej i potrzebuje wsparcia niemal w każdym obszarze działalności. Caritas Polska zakupiła dla niej dwie mobilne kliniki, które dotrą z usługami medycznymi do mieszkańców trudnodostępnych regionów prowincji Abjan. Szpital został ponadto wyposażony przez Caritas Polska w podstawowy sprzęt medyczny, laboratoryjny oraz niezbędne leki, a Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła remont części jego oddziałów, w tym oddziału ginekologiczno-położniczego.

Kiedy trudno dotrzeć do lekarza

Mobilne kliniki Caritas Polska to rozwiązanie pozwalające na dotarcie z pomocą medyczną do osób, dla których dostanie się do stacjonarnej placówki medycznej jest prawdziwym wyzwaniem. Dwa samochody terenowe, odpowiednio wyposażone oraz przystosowane do poruszania się w trudnym terenie, są używane od stycznia tego roku.

– Takie kliniki to dla nas bardzo cenny sprzęt. Mamy podopiecznych nie tylko z samego miasta Rasad, ale też z pobliskich miejscowości, oddalonych o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. Obsługa klinik mobilnych jest przez nas organizowana w ten sposób, że jeden pojazd jedzie w teren, a drugi jest do dyspozycji na miejscu, w razie nagłego wezwania – wyjaśnia Hussein Al-Amoudi, zastępca dyrektora szpitala.

Wyposażenie klinik pozwala na wykonanie ogólnych badań medycznych i podanie podstawowych leków, a pomoc realizowana jest przez zespół specjalistów: lekarza, pielęgniarkę, położną oraz kierowcę. W razie potrzeby dalszej interwencji medycznej, pacjenci są kierowani do stacjonarnego ośrodka zdrowia lub też właśnie do placówki w Rasad. Ze wsparcia medycznego w ramach projektu może skorzystać ok. 30 tys. beneficjentów.

Lepiej nie mieć jednego oka…

Jak mówi arabskie powiedzenie, „lepiej być ślepym na jedno oko niż na oba”. Porzekadło to przytacza 38-letnia Aisha Dwiad Ayash z Al-Hudaydah na północy Jemenu, która znalazła schronienie w obozie dla uchodźców pod Adenem. Jak podkreśla, pobyt w obozie jest lepszy niż życie na ulicy – a i tego ona i jej rodzina doświadczyli po opuszczeniu ostrzeliwanego w czasie starć miasta, gdzie znajdował się ich dom. Kobieta ma 11 dzieci, a jej mąż niedawno zmarł na chorobę serca. Właśnie choroby, drogie lekarstwa, utrudniony dostęp do lekarzy – są tym, co najbardziej doskwiera mieszkającej w obozie wdowie i wielu innym Jemeńczykom.

– Mój 16-letni syn pracuje przy noszeniu materiałów budowlanych i betonu, wraca z pracy bardzo zmęczony, często z urazami. Za to, co zarobi, nie możemy nawet kupić lekarstw na astmę – żali się kobieta.

– Codzienność milionów ludzi, nie tylko tych żyjących w obozach dla uchodźców, ale także tych, którzy pozostali w zniszczonych przez wojnę miastach i wsiach, jest wyjątkowo trudna. Tego, co dziś widzimy w relacjach z Ukrainy, Jemeńczycy doświadczają od lat – zaznacza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – To, co staramy się dla nich robić, to przynieść ulgę w sytuacji zagrożenia dla ich zdrowia. Wsparcie polskiego MSZ przy najnowszym projekcie jest dla nas bardzo ważne, ale w wielu miejscach działamy tylko dzięki ofiarności naszych polskich darczyńców. Apelujemy, aby w tych trudnych czasach nie ustawać w wysiłkach na rzecz wsparcia Jemeńczyków, którzy wciąż, wręcz dramatycznie, potrzebują naszej pomocy – dodaje. 

Jak można pomóc?

- Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/jemen

- Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

- Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Projekt kompleksowego wsparcia szpitala w Rasad oraz funkcjonowania klinik mobilnych w prowincji Abjan w Jemenie jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Dział Komunikacji Caritas Polska / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe