Papież napisał do małżonków: „Nie jesteście sami!”

„Bóg wam towarzyszy, miłuje was bezwarunkowo. Nie jesteście sami!” – napisał papież Franciszek w liście do małżonków z okazji trwającego w Kościele Roku „Rodzina Amoris Laetitia”. Zapewnił, że Chrystus „przebywa” w ich małżeństwie i czeka, aż otworzą swoje serca na Niego, aby mógł podtrzymywać ich mocą swojej miłości. Dał też małżonkom kilka rad, co zrobić, by bycie razem nie było pokutą, ale „schronieniem pośród burz”.
Papież Franciszek Papież napisał do małżonków: „Nie jesteście sami!”
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Zapewnił, że w swoich modlitwach zawsze pamięta o rodzinach, „tym bardziej w okresie pandemii, która wystawiła na ciężką próbę wszystkich”. Wskazał, że „bardziej niż kiedykolwiek doświadczyliśmy niepewności, samotności, straty osób bliskich i zostaliśmy popchnięci do wyjścia z naszych stref bezpieczeństwa, z naszych przestrzeni «pod kontrolą», z naszych sposobów załatwiania spraw, z naszych ambicji”.

Powołanie

Do wyruszenia przez Abrahama z domu swego ojca do ziemi nieznanej porównał sytuację tych, którzy „odczuwając powołanie do miłości małżeńskiej”, bezwarunkowo dają siebie drugiej osobie. W różnych sytuacjach życiowych muszą oni „porzucić swą bierność, swoje pewniki, przestrzenie spokoju i wyjść ku ziemi, którą obiecuje Bóg: być dwojgiem w Chrystusie, dwojgiem w jednym. Jednym życiem, jednym «my» w komunii miłości z Jezusem, który żyje i jest obecny w każdej chwili waszego życia”. – Bóg wam towarzyszy, miłuje was bezwarunkowo. Nie jesteście sami! – zapewnił Franciszek.

Przypomniał małżonkom, że ich dzieci uważnie ich obserwują i szukają w nich „świadectwa silnej i niezawodnej miłości”. – Ojcostwo i macierzyństwo wzywa was do bycia twórczymi i płodnymi, aby dać waszym dzieciom radość odkrycia, że są dziećmi Boga, dziećmi Ojca, który od pierwszej chwili czule je kocha i codziennie bierze je za rękę. To odkrycie może dać waszym dzieciom wiarę i zdolność do ufania Bogu – zaznaczył papież. Podkreślił, że rodzina jest pierwszym środowiskiem wychowawczym poprzez „drobne gesty”, które są „bardziej wymowne niż słowa”.

Misja

Ojciec Święty zauważył, że „wzrosła świadomość tożsamości i misji świeckich w Kościele i w społeczeństwie”. Ich misją jest zarówno „przekształcanie społeczeństwa”, jak również dążenie do „komplementarności charyzmatów i powołań” w parafiach i diecezjach. Zachęcił małżonków „do uczestnictwa w Kościele, zwłaszcza w duszpasterstwie rodzin”. Zwrócił uwagę, że małżeństwo jest projektem budowania „kultury spotkania”, a zadaniem rodzin jest „budowanie mostów między pokoleniami, aby przekazywać wartości, które budują człowieczeństwo”.

„Powołanie do małżeństwa jest wezwaniem do kierowania łodzią niestabilną, choć bezpieczną, ze względu na rzeczywistość sakramentu, na niejednokrotnie wzburzonym morzu” – napisał papież. Przypomniał, że „poprzez sakrament małżeństwa Jezus jest obecny w tej łodzi” i jest z nami „w każdej chwili, we wzlotach i upadkach łodzi miotanej wodami”. – Ważne, abyście razem wpatrywali się w Jezusa. Tylko w ten sposób możecie osiągnąć spokój, przezwyciężyć konflikty i znaleźć rozwiązanie wielu waszych problemów. Nie dlatego, że znikną, lecz dlatego, że będziecie mogli zobaczyć je z innej perspektywy – poradził Franciszek.

Wytłumaczył, że powierzając się w ręce Pana, małżonkowie będą „mogli żyć tym, co wydaje się niemożliwe”, zaś „drogą do tego jest uznanie własnej słabości i bezsilności, której doświadczamy w obliczu wielu sytuacji wokół nas, ale jednocześnie pewność, że dzięki temu siła Chrystusa objawia się w naszej słabości”.

Trudności

Zastanawiając się nad trudnościami i szansami, jakich doświadczyły rodziny w czasie pandemii, Ojciec Święty zauważył, że zwiększyła się „ilość czasu spędzanego razem, co stanowiło wyjątkową okazję do pielęgnowania dialogu w rodzinie”. Wymaga to „ćwiczenia się w cierpliwości”, gdyż „niełatwo być razem przez cały dzień, kiedy trzeba pracować, uczyć się, odpoczywać i spędzać czas w tym samym domu”. – Niech nie pokona was zmęczenie; niech moc miłości uczyni was zdolnymi do patrzenia bardziej na drugiego człowieka – na współmałżonka, na dzieci – niż na własne zmęczenie. (…) W ten sposób bycie razem nie będzie pokutą, ale schronieniem pośród burz – wskazał papież.

Zaapelował, by rodzina była miejscem akceptacji i zrozumienia. „Zachowajcie w waszych sercach radę, której udzieliłem małżeństwom w trzech słowach: „proszę, dziękuję i przepraszam”. A kiedy pojawia się jakiś konflikt, „niech nigdy dzień rodziny nie kończy się bez pogodzenia się”. Nie wstydźcie się uklęknąć razem przed Jezusem obecnym w Eucharystii, aby znaleźć chwile pokoju i wzajemnego spojrzenia pełnego czułości i dobroci. Albo wziąć drugą osobę za rękę, gdy jest trochę rozgniewana, i sprawić, by odwzajemniła wasz uśmiech. A może wieczorem przed snem odmówić razem na głos krótką modlitwę, wspólnie z Jezusem obecnym pośród was" – zaproponował Franciszek.

Przyznał, że „dla niektórych małżeństw przebywanie razem, do którego zostały zmuszone w czasie kwarantanny, było szczególnie trudne”, pogłębiło istniejące już problemy, rodząc „konflikty, które niejednokrotnie stawały się wręcz nie do zniesienia”. – Wielu doświadczyło nawet rozpadu związku trwającego w kryzysie, którego nie byli w stanie lub nie chcieli przezwyciężyć. Chciałbym również tym osobom okazać moją bliskość i miłość – wyznał Ojciec Święty.

Stwierdził, że rozpad relacji małżeńskiej boli dzieci, które „widzą, że ich rodzice nie są już razem”. Zachęcił do poszukiwania pomocy w przezwyciężeniu konfliktów i do ofiarowania sobie nawzajem przebaczenia, które „leczy każdą ranę”. Dojrzewa ono „na modlitwie, w relacji z Bogiem, jako dar płynący z łaski, którą Chrystus napełnia małżonków, gdy ci pozwalają Mu działać, gdy zwracają się do Niego”. – Chrystus „przebywa” w waszym małżeństwie i czeka, aż otworzycie swoje serca na Niego, aby mógł podtrzymywać was mocą swojej miłości (…). Z Nim rzeczywiście będziecie mogli zbudować „dom na skale” – zapewnił papież.

Radość

Zwrócił się do młodych, przygotowujących się do małżeństwa, zachęcając ich, by zawsze ufali Opatrzności, ponieważ „czasami to właśnie trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia”. Przekazał też pozdrowienia „dla dziadków i babć, którzy w czasie izolacji nie mogli zobaczyć swoich wnuków i być z nimi, dla osób starszych, które jeszcze bardziej cierpiały z powodu samotności”.

„Liczne wyzwania nie mogą pozbawić radości tych, którzy wiedzą, że idą z Panem. Przeżywajcie intensywnie wasze powołanie. Nie pozwólcie, aby grymas smutku odmieniał wasze twarze. Twój małżonek czy twoja małżonka potrzebuje twojego uśmiechu. Wasze dzieci potrzebują waszych spojrzeń, które dodawałyby im otuchy. Duszpasterze i inne rodziny potrzebują waszej obecności i waszej radości: radości, która pochodzi od Pana!” – zakończył papież, podpisując swój list słowami: „Wasz brat Franciszek”.

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

REKLAMA

Papież napisał do małżonków: „Nie jesteście sami!”

„Bóg wam towarzyszy, miłuje was bezwarunkowo. Nie jesteście sami!” – napisał papież Franciszek w liście do małżonków z okazji trwającego w Kościele Roku „Rodzina Amoris Laetitia”. Zapewnił, że Chrystus „przebywa” w ich małżeństwie i czeka, aż otworzą swoje serca na Niego, aby mógł podtrzymywać ich mocą swojej miłości. Dał też małżonkom kilka rad, co zrobić, by bycie razem nie było pokutą, ale „schronieniem pośród burz”.
Papież Franciszek Papież napisał do małżonków: „Nie jesteście sami!”
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Zapewnił, że w swoich modlitwach zawsze pamięta o rodzinach, „tym bardziej w okresie pandemii, która wystawiła na ciężką próbę wszystkich”. Wskazał, że „bardziej niż kiedykolwiek doświadczyliśmy niepewności, samotności, straty osób bliskich i zostaliśmy popchnięci do wyjścia z naszych stref bezpieczeństwa, z naszych przestrzeni «pod kontrolą», z naszych sposobów załatwiania spraw, z naszych ambicji”.

Powołanie

Do wyruszenia przez Abrahama z domu swego ojca do ziemi nieznanej porównał sytuację tych, którzy „odczuwając powołanie do miłości małżeńskiej”, bezwarunkowo dają siebie drugiej osobie. W różnych sytuacjach życiowych muszą oni „porzucić swą bierność, swoje pewniki, przestrzenie spokoju i wyjść ku ziemi, którą obiecuje Bóg: być dwojgiem w Chrystusie, dwojgiem w jednym. Jednym życiem, jednym «my» w komunii miłości z Jezusem, który żyje i jest obecny w każdej chwili waszego życia”. – Bóg wam towarzyszy, miłuje was bezwarunkowo. Nie jesteście sami! – zapewnił Franciszek.

Przypomniał małżonkom, że ich dzieci uważnie ich obserwują i szukają w nich „świadectwa silnej i niezawodnej miłości”. – Ojcostwo i macierzyństwo wzywa was do bycia twórczymi i płodnymi, aby dać waszym dzieciom radość odkrycia, że są dziećmi Boga, dziećmi Ojca, który od pierwszej chwili czule je kocha i codziennie bierze je za rękę. To odkrycie może dać waszym dzieciom wiarę i zdolność do ufania Bogu – zaznaczył papież. Podkreślił, że rodzina jest pierwszym środowiskiem wychowawczym poprzez „drobne gesty”, które są „bardziej wymowne niż słowa”.

Misja

Ojciec Święty zauważył, że „wzrosła świadomość tożsamości i misji świeckich w Kościele i w społeczeństwie”. Ich misją jest zarówno „przekształcanie społeczeństwa”, jak również dążenie do „komplementarności charyzmatów i powołań” w parafiach i diecezjach. Zachęcił małżonków „do uczestnictwa w Kościele, zwłaszcza w duszpasterstwie rodzin”. Zwrócił uwagę, że małżeństwo jest projektem budowania „kultury spotkania”, a zadaniem rodzin jest „budowanie mostów między pokoleniami, aby przekazywać wartości, które budują człowieczeństwo”.

„Powołanie do małżeństwa jest wezwaniem do kierowania łodzią niestabilną, choć bezpieczną, ze względu na rzeczywistość sakramentu, na niejednokrotnie wzburzonym morzu” – napisał papież. Przypomniał, że „poprzez sakrament małżeństwa Jezus jest obecny w tej łodzi” i jest z nami „w każdej chwili, we wzlotach i upadkach łodzi miotanej wodami”. – Ważne, abyście razem wpatrywali się w Jezusa. Tylko w ten sposób możecie osiągnąć spokój, przezwyciężyć konflikty i znaleźć rozwiązanie wielu waszych problemów. Nie dlatego, że znikną, lecz dlatego, że będziecie mogli zobaczyć je z innej perspektywy – poradził Franciszek.

Wytłumaczył, że powierzając się w ręce Pana, małżonkowie będą „mogli żyć tym, co wydaje się niemożliwe”, zaś „drogą do tego jest uznanie własnej słabości i bezsilności, której doświadczamy w obliczu wielu sytuacji wokół nas, ale jednocześnie pewność, że dzięki temu siła Chrystusa objawia się w naszej słabości”.

Trudności

Zastanawiając się nad trudnościami i szansami, jakich doświadczyły rodziny w czasie pandemii, Ojciec Święty zauważył, że zwiększyła się „ilość czasu spędzanego razem, co stanowiło wyjątkową okazję do pielęgnowania dialogu w rodzinie”. Wymaga to „ćwiczenia się w cierpliwości”, gdyż „niełatwo być razem przez cały dzień, kiedy trzeba pracować, uczyć się, odpoczywać i spędzać czas w tym samym domu”. – Niech nie pokona was zmęczenie; niech moc miłości uczyni was zdolnymi do patrzenia bardziej na drugiego człowieka – na współmałżonka, na dzieci – niż na własne zmęczenie. (…) W ten sposób bycie razem nie będzie pokutą, ale schronieniem pośród burz – wskazał papież.

Zaapelował, by rodzina była miejscem akceptacji i zrozumienia. „Zachowajcie w waszych sercach radę, której udzieliłem małżeństwom w trzech słowach: „proszę, dziękuję i przepraszam”. A kiedy pojawia się jakiś konflikt, „niech nigdy dzień rodziny nie kończy się bez pogodzenia się”. Nie wstydźcie się uklęknąć razem przed Jezusem obecnym w Eucharystii, aby znaleźć chwile pokoju i wzajemnego spojrzenia pełnego czułości i dobroci. Albo wziąć drugą osobę za rękę, gdy jest trochę rozgniewana, i sprawić, by odwzajemniła wasz uśmiech. A może wieczorem przed snem odmówić razem na głos krótką modlitwę, wspólnie z Jezusem obecnym pośród was" – zaproponował Franciszek.

Przyznał, że „dla niektórych małżeństw przebywanie razem, do którego zostały zmuszone w czasie kwarantanny, było szczególnie trudne”, pogłębiło istniejące już problemy, rodząc „konflikty, które niejednokrotnie stawały się wręcz nie do zniesienia”. – Wielu doświadczyło nawet rozpadu związku trwającego w kryzysie, którego nie byli w stanie lub nie chcieli przezwyciężyć. Chciałbym również tym osobom okazać moją bliskość i miłość – wyznał Ojciec Święty.

Stwierdził, że rozpad relacji małżeńskiej boli dzieci, które „widzą, że ich rodzice nie są już razem”. Zachęcił do poszukiwania pomocy w przezwyciężeniu konfliktów i do ofiarowania sobie nawzajem przebaczenia, które „leczy każdą ranę”. Dojrzewa ono „na modlitwie, w relacji z Bogiem, jako dar płynący z łaski, którą Chrystus napełnia małżonków, gdy ci pozwalają Mu działać, gdy zwracają się do Niego”. – Chrystus „przebywa” w waszym małżeństwie i czeka, aż otworzycie swoje serca na Niego, aby mógł podtrzymywać was mocą swojej miłości (…). Z Nim rzeczywiście będziecie mogli zbudować „dom na skale” – zapewnił papież.

Radość

Zwrócił się do młodych, przygotowujących się do małżeństwa, zachęcając ich, by zawsze ufali Opatrzności, ponieważ „czasami to właśnie trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia”. Przekazał też pozdrowienia „dla dziadków i babć, którzy w czasie izolacji nie mogli zobaczyć swoich wnuków i być z nimi, dla osób starszych, które jeszcze bardziej cierpiały z powodu samotności”.

„Liczne wyzwania nie mogą pozbawić radości tych, którzy wiedzą, że idą z Panem. Przeżywajcie intensywnie wasze powołanie. Nie pozwólcie, aby grymas smutku odmieniał wasze twarze. Twój małżonek czy twoja małżonka potrzebuje twojego uśmiechu. Wasze dzieci potrzebują waszych spojrzeń, które dodawałyby im otuchy. Duszpasterze i inne rodziny potrzebują waszej obecności i waszej radości: radości, która pochodzi od Pana!” – zakończył papież, podpisując swój list słowami: „Wasz brat Franciszek”.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe