[video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz: "Stukamy do wszystkich drzwi urzędów w Warszawie, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi"

Polscy biskupi rozmawiali w czwartek z papieżem Franciszkiem i w instytucjach Watykanu o sytuacji Kościoła po pandemii, trosce o osoby skrzywdzone, czyli o ofiarach pedofilii, o ochronie dzieci i młodzieży oraz o problemie migracji i sekularyzacji społeczeństw.
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem [video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz:
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem / EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Audiencja u papieża dla trzeciej grupy biskupów składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, trwała dwie godziny i według ich relacji dotyczyła bardzo wielu kwestii.

Główne tematy poruszone podczas dwugodzinnej rozmowy z Franciszkiem wymienili na briefingu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Odnosząc się do problemu nadużyć seksualnych, abp Polak powiedział: "Podkreślaliśmy, że sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania".

Prymas dodał, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach, w tym szkolenia online. Jego zdaniem ważne jest, by biskupi mieli wokół siebie osoby kompetentne, które będą im pomagać.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne, także ze strony Stolicy Apostolskiej.

"Wiemy, jak osoby dotknięte tym poważnym przestępstwem są wrażliwe na poczucie sprawiedliwości i na to, by właściwie komunikować tę rzeczywistość" - dodał. "Tego też się jako Kościół w Polsce uczymy" - zapewnił abp Polak.

Jak poinformował, papież mówił o potrzebie "bliskości wobec świata ludzi młodych".

Ujawnił, że kiedy zbliżała się trzecia godzina spotkania, biskupi zapytali, ile mają jeszcze czasu. "Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział: +do wieczności, do wieczności+" - relacjonował.

Prymas Polak podkreślił: "Nie przyszliśmy i nie zostaliśmy zaproszeni po to, byśmy kreślili obraz idealny Kościoła, ale żebyśmy szukali rozwiązań w głębokim dialogu".

Kardynał Nycz, dla którego jest to już szósta wizyta ad limina w ciągu 34 lat i - jak dodał - "na pewno ostatnia", zwrócił uwagę na dużą jego zdaniem orientację przedstawicieli Watykanu w sytuacji Kościoła w Polsce i w ogóle w kraju.

Zapytany, co papież powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią, odparł, że głos Franciszka na temat migracji "jest znany, zwłaszcza znany także w Polsce". "Ja go nazwałem w czasie spotkania w Kongregacji Integralnego Rozwoju Człowieka ostatnim głosem wołającego na puszczy" - powiedział.

"Wiemy, co papież mówi, ale jest pytanie, jakie jest przełożenie tego głosu w chrześcijanach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba uświadomić sobie, że granica wschodnia Polski jest też granicą Unii Europejskiej i że "rozgrywa się tam bieżąca wielka polityka".

"Każdy rozumie potrzebę bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, zwłaszcza, że jest granicą Unii, ale równocześnie problem główny polega na tym, żeby nie zamykać drogi do tego, żeby między wymiarem granicznym i politycznym możliwa była też pomoc humanitarna i charytatywna" - oświadczył kardynał Nycz, relacjonując rozmowy z Watykanie. Przypomniał, że taki jest też głos polskich biskupów.

Mówił, że zadaniem polityków jest to, by to w praktyce osiągnąć, żeby lekarz czy przedstawiciel Caritas w sytuacji stanu wyjątkowego miał dostęp do potrzebujących.

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

"Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy" - dodał metropolita Warszawy. Jego zdaniem należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w Polsce Kościół jest "dość mocno reprezentowany". Zwrócił uwagę na radiowe i telewizyjne transmisje mszy, zauważając, że "podczas pandemii znów poczuliśmy się zjednoczeni" za sprawą przekazów w mediach.

Abp Depo mówił też o "zagrożeniach" ze strony medialnej. Niebezpieczeństwa - ocenił - pojawiają się i wtedy, "kiedy słyszymy wypowiedzi osób duchownych, które potem bulwersują ludzi, i pytań związanych z odpowiedzialnością za słowo jest bardzo wiele". Przypomniał, że jest dokument episkopatu "regulujący normy wypowiadania się osób duchownych i konsekrowanych w mediach".

Obecny na briefingu biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak mówił, że Franciszek położył nacisk na duchowość Kościoła wschodniego, co jest jego osobistym doświadczeniem, bo jako nastolatek w Argentynie służył do mszy w tym obrządku.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski, mówił o pomocy duszpasterskiej dla Ukraińców pracujących w Polsce. Ujawnił, że duchowni tego obrządku od sześciu lat zabiegają o utworzenie świątyni dla Ukraińców w rejonie Warszawy, gdzie mieszka ich około 200 tysięcy.

"Stukamy do wszystkich drzwi, urzędów w Warszawie, prosząc o działeczkę niewielką na budowę świątyni, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi" - powiedział abp Popowicz.

 


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

[video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz: "Stukamy do wszystkich drzwi urzędów w Warszawie, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi"

Polscy biskupi rozmawiali w czwartek z papieżem Franciszkiem i w instytucjach Watykanu o sytuacji Kościoła po pandemii, trosce o osoby skrzywdzone, czyli o ofiarach pedofilii, o ochronie dzieci i młodzieży oraz o problemie migracji i sekularyzacji społeczeństw.
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem [video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz:
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem / EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Audiencja u papieża dla trzeciej grupy biskupów składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, trwała dwie godziny i według ich relacji dotyczyła bardzo wielu kwestii.

Główne tematy poruszone podczas dwugodzinnej rozmowy z Franciszkiem wymienili na briefingu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Odnosząc się do problemu nadużyć seksualnych, abp Polak powiedział: "Podkreślaliśmy, że sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania".

Prymas dodał, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach, w tym szkolenia online. Jego zdaniem ważne jest, by biskupi mieli wokół siebie osoby kompetentne, które będą im pomagać.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne, także ze strony Stolicy Apostolskiej.

"Wiemy, jak osoby dotknięte tym poważnym przestępstwem są wrażliwe na poczucie sprawiedliwości i na to, by właściwie komunikować tę rzeczywistość" - dodał. "Tego też się jako Kościół w Polsce uczymy" - zapewnił abp Polak.

Jak poinformował, papież mówił o potrzebie "bliskości wobec świata ludzi młodych".

Ujawnił, że kiedy zbliżała się trzecia godzina spotkania, biskupi zapytali, ile mają jeszcze czasu. "Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział: +do wieczności, do wieczności+" - relacjonował.

Prymas Polak podkreślił: "Nie przyszliśmy i nie zostaliśmy zaproszeni po to, byśmy kreślili obraz idealny Kościoła, ale żebyśmy szukali rozwiązań w głębokim dialogu".

Kardynał Nycz, dla którego jest to już szósta wizyta ad limina w ciągu 34 lat i - jak dodał - "na pewno ostatnia", zwrócił uwagę na dużą jego zdaniem orientację przedstawicieli Watykanu w sytuacji Kościoła w Polsce i w ogóle w kraju.

Zapytany, co papież powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią, odparł, że głos Franciszka na temat migracji "jest znany, zwłaszcza znany także w Polsce". "Ja go nazwałem w czasie spotkania w Kongregacji Integralnego Rozwoju Człowieka ostatnim głosem wołającego na puszczy" - powiedział.

"Wiemy, co papież mówi, ale jest pytanie, jakie jest przełożenie tego głosu w chrześcijanach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba uświadomić sobie, że granica wschodnia Polski jest też granicą Unii Europejskiej i że "rozgrywa się tam bieżąca wielka polityka".

"Każdy rozumie potrzebę bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, zwłaszcza, że jest granicą Unii, ale równocześnie problem główny polega na tym, żeby nie zamykać drogi do tego, żeby między wymiarem granicznym i politycznym możliwa była też pomoc humanitarna i charytatywna" - oświadczył kardynał Nycz, relacjonując rozmowy z Watykanie. Przypomniał, że taki jest też głos polskich biskupów.

Mówił, że zadaniem polityków jest to, by to w praktyce osiągnąć, żeby lekarz czy przedstawiciel Caritas w sytuacji stanu wyjątkowego miał dostęp do potrzebujących.

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

"Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy" - dodał metropolita Warszawy. Jego zdaniem należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w Polsce Kościół jest "dość mocno reprezentowany". Zwrócił uwagę na radiowe i telewizyjne transmisje mszy, zauważając, że "podczas pandemii znów poczuliśmy się zjednoczeni" za sprawą przekazów w mediach.

Abp Depo mówił też o "zagrożeniach" ze strony medialnej. Niebezpieczeństwa - ocenił - pojawiają się i wtedy, "kiedy słyszymy wypowiedzi osób duchownych, które potem bulwersują ludzi, i pytań związanych z odpowiedzialnością za słowo jest bardzo wiele". Przypomniał, że jest dokument episkopatu "regulujący normy wypowiadania się osób duchownych i konsekrowanych w mediach".

Obecny na briefingu biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak mówił, że Franciszek położył nacisk na duchowość Kościoła wschodniego, co jest jego osobistym doświadczeniem, bo jako nastolatek w Argentynie służył do mszy w tym obrządku.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski, mówił o pomocy duszpasterskiej dla Ukraińców pracujących w Polsce. Ujawnił, że duchowni tego obrządku od sześciu lat zabiegają o utworzenie świątyni dla Ukraińców w rejonie Warszawy, gdzie mieszka ich około 200 tysięcy.

"Stukamy do wszystkich drzwi, urzędów w Warszawie, prosząc o działeczkę niewielką na budowę świątyni, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi" - powiedział abp Popowicz.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe