Doliny wodorowe w Polsce

Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy oraz powiązana z nim Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku zakładają wykorzystanie wodoru jako zielonego nośnika energii. Aby ten plan się ziścił, niezbędny jest rozwój wiedzy o produkcji, oczyszczaniu, magazynowaniu i używaniu wodoru, konieczne jest również powstanie przedsiębiorstw wykorzystujących tę wiedzę. Temu ma służyć stworzenie co najmniej pięciu dolin wodorowych w Polsce. Inicjatywę wspiera Agencja Rozwoju Przemysłu.
 Doliny wodorowe w Polsce
/ grafika Adobe Stock

Obecnie Polska jest jednym z ważniejszych producentów wodoru. Wykorzystuje się go przy produkcji nawozów i innych chemikaliów. Obok tych zastosowań w przyszłości wodór będzie mógł posłużyć do napędu pojazdów – zwłaszcza autobusów i samochodów ciężarowych. Zanim to jednak nastąpi, nauka i świat biznesu muszą opracować i wdrożyć innowacyjne metody produkcji, oczyszczania, magazynowania i stosowania tego pierwiastka.

Niełatwa produkcja

Choć wodór jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków na świece, to rzadko kiedy występuje w czystej postaci. Najczęściej tworzy związki z innymi pierwiastkami (na przykład w połączeniu z tlenem tworzy wodę). Do celów przemysłowych można go pozyskiwać różnymi metodami: poprzez elektrolizę wody, z biomasy (w procesie fermentacji) lub z paliw kopalnych, np. w procesie reformingu gazu ziemnego lub gazyfikacji węgla bądź koksu. Obecnie stosowane technologie są stosunkowo mało wydajne i poza metodami biologicznymi wymagają sporych nakładów energii. Dlatego też instalacje do produkcji wodoru będą lokowane przy dużych elektrowniach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Nadwyżki energii produkowane przez te elektrownie – zamiast być wtłaczane do sieci energetycznej i powodować jej przeciążenie – będą mogły być wykorzystane właśnie do produkcji wodoru w procesie elektrolizy.

Wyzwaniem jest oczyszczanie wyprodukowanego wodoru. Powstały z elektrolizy wody pierwiastek zawiera m.in. związki halogenowe oraz ślady ditlenku węgla. Aby mógł być wykorzystany na skalę przemysłową, należy znaleźć tanie metody pozbycia się zanieczyszczeń.

Istnieje też problem natury technicznej, a mianowicie – magazynowanie wodoru. Ten podgrzany pierwiastek potrafi przeniknąć przez stalowe ściany! Wodór można przechowywać jako sprężony pod ciśnieniem do 700 bar lub w postaci płynnej w specjalistycznych zbiornikach kriogenicznych. Na skok technologiczny czekają też ogniwa paliwowe wykorzystujące pierwiastek jako paliwo, i to zarówno stacjonarne, jak i przewoźne, instalowane w samochodach ciężarowych i autobusach. Prawdziwym wyzwaniem biznesowym jest z kolei stworzenie sieci dystrybucji paliwa.

Doliny wodorowe – główne ogniwa gospodarki wodorowej

Wyzwania naukowe i biznesowe rozwiązywać będą ośrodki badawcze i przedsiębiorcy zrzeszeni w dolinach wodorowych. Ma ich powstać w Polsce co najmniej pięć. Pierwsza – podkarpacka – powstaje w Rzeszowie. W jej budowę włączyła się Agencja Rozwoju Przemysłu SA, która 18 maja tego roku wraz z innymi zainteresowanymi podmiotami podpisała list intencyjny w tej sprawie. Na mocy listu jego sygnatariusze zobowiązali się m.in. do ścisłego współdziałania na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego dla produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii produkowanej z instalacji OZE.

Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady. Szef rządu zauważył, że Polska już teraz jest jednym z liderów produkcji wodoru na świecie.

– Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy u nas w Polsce wypracowane kompetencje

– powiedział. Premier podkreślił też, że doliny wodorowe mają być głównymi ogniwami gospodarki wodorowej.

 

– Chcemy mierzyć wysoko, wodór ma szansę być paliwem z przyszłości. Do 2034 roku powstaną w Polsce elektrolizery o mocy co najmniej dwóch gigawatów

– zakończył swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

 

W wydarzeniu wziął również udział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, który wskazał, że innowacje w sektorze energetycznym są kluczowe dla rozwoju gospodarki i transformacji w stronę Przemysłu 4.0.

– W naszej grupie kapitałowej są spółki, które zajmują się produkcją bezemisyjnych środków transportu. Jesteśmy więc biznesowo zainteresowani inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania energii. Sygnatariuszami listu są innowacyjni przedsiębiorcy z Podkarpacia, którzy rozwijają projekty w strefach zarządzanych przez ARP: mieleckiej i tarnobrzeskiej. Odnotowały one świetne wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne wyniosły 504,6 mln zł, co stanowi 237 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku. Spółce ML System, która jest stroną listu intencyjnego, udostępniliśmy niedawno nowoczesną halę produkcyjno-magazynową w Zaczerniu

– podkreślił.

 

ARP S.A. jest również jednym z inicjatorów powstania Śląskiej Doliny Wodorowej oraz Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

– Już dziś w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN w Europarku Kobierzyce funkcjonuje LG Energy Solution, produkujący baterie litowe do samochodów elektrycznych. To niezwykle istotny komponent, który rozwija elektromobilność, jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziś gałęzi przemysłu. Innowacje w sektorze energetyki są tu, na Dolnym Śląsku, już dziś. Chcemy, by tych innowacji było więcej, by rozwijał się Przemysł 4.0. W tym kontekście dostrzegamy szansę w wodorze i sukcesywnie włączamy się w promowanie rozwiązań bazujących na jego wykorzystaniu

– mówi Cezariusz Lesisz, Prezes ARP S.A.

 

Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku
Dokumentem, który określa ramy działania dolin wodorowych, jest projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku. Projekt zakłada, że działanie przedsiębiorców i naukowców w ramach dolin przyczyni się m.in. do osiągnięcia mocy produkcyjnych wodoru na poziomie 2 GW, rozpoczęcia eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym także wyprodukowanych w Polsce, oraz powstania co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania

 

Materiał powstał przy współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.


 

POLECANE
Wytyczne rządu Tuska umożliwiają mordowanie zdrowych dzieci przez cały okres trwania ciąży tylko u nas
Wytyczne rządu Tuska umożliwiają mordowanie zdrowych dzieci przez cały okres trwania ciąży

To bardzo przygnębiające a nawet upokarzające, że potrzeba Grzegorza Brauna i jego akcji w Oleśnicy, by powrócił temat aborcji i żebyśmy uświadomili sobie, jakie zasadnicze zmiany zaszły ostatnio w tej kwestii.

Mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. Policja prosi o pomoc Wiadomości
Mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. Policja prosi o pomoc

Lubelska policja prowadzi poszukiwania mężczyzny, który w piątek 18 kwietnia potrącił 13-letnią dziewczynkę, jadąc hulajnogą. Do wypadku doszło na chodniku przy al. Kompozytorów Polskich w Lublinie.

Nie żyje papież Franciszek. Watykan szykuje się do uroczystości pogrzebowych Wiadomości
Nie żyje papież Franciszek. Watykan szykuje się do uroczystości pogrzebowych

​​​​​​​Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu.

Pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nowe informacje

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przed godziną były gorsze informacje, obecnie są zdecydowanie lepsze - powiedział w poniedziałek komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek na odprawie dotyczącej pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Prognoza pogody. IMGW wydał komunikat na najbliższe dni Wiadomości
Prognoza pogody. IMGW wydał komunikat na najbliższe dni

Jaka pogoda nas czeka na najbliższe dni? IMGW wydał nowy komunikat.

Był świadkiem miłości. Prymas Polski wspomniał papieża Franciszka Wiadomości
"Był świadkiem miłości". Prymas Polski wspomniał papieża Franciszka

"Papież Franciszek był świadkiem wiary, nadziei i głębokiej miłości", która szuka człowieka na peryferiach, dla którego Kościół musi być szpitalem polowym, który leczy jego rany - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Zaznaczył, że to był pontyfikat Kościoła, który ma wyjść do człowieka.

Nie żyje legenda piłki nożnej Wiadomości
Nie żyje legenda piłki nożnej

W wieku 80 lat zmarł Hugo Orlando Gatti - legenda argentyńskiego futbolu i jeden z najbardziej charakterystycznych bramkarzy w historii. Kibice zapamiętali go nie tylko z powodu ogromnych umiejętności, ale także nietypowego stylu gry. Znany był jako „El Loco”.

Runąłem na ziemię. Lider Kultu przekazał niepokojące wieści Wiadomości
"Runąłem na ziemię". Lider Kultu przekazał niepokojące wieści

W ostatnich tygodniach fani zespołu Kult z niepokojem śledzili doniesienia o stanie zdrowia Kazika Staszewskiego. W marcu grupa poinformowała o odwołaniu koncertów, jednak wtedy nie ujawniono powodów tej decyzji.

Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie gorące
Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu

Od piątku 26 kwietnia ponownie obowiązuje biletowany wstęp na molo w Kołobrzegu. Po jesienno-zimowej przerwie wraca opłata, a ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego sezonu.

REKLAMA

Doliny wodorowe w Polsce

Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy oraz powiązana z nim Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku zakładają wykorzystanie wodoru jako zielonego nośnika energii. Aby ten plan się ziścił, niezbędny jest rozwój wiedzy o produkcji, oczyszczaniu, magazynowaniu i używaniu wodoru, konieczne jest również powstanie przedsiębiorstw wykorzystujących tę wiedzę. Temu ma służyć stworzenie co najmniej pięciu dolin wodorowych w Polsce. Inicjatywę wspiera Agencja Rozwoju Przemysłu.
 Doliny wodorowe w Polsce
/ grafika Adobe Stock

Obecnie Polska jest jednym z ważniejszych producentów wodoru. Wykorzystuje się go przy produkcji nawozów i innych chemikaliów. Obok tych zastosowań w przyszłości wodór będzie mógł posłużyć do napędu pojazdów – zwłaszcza autobusów i samochodów ciężarowych. Zanim to jednak nastąpi, nauka i świat biznesu muszą opracować i wdrożyć innowacyjne metody produkcji, oczyszczania, magazynowania i stosowania tego pierwiastka.

Niełatwa produkcja

Choć wodór jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków na świece, to rzadko kiedy występuje w czystej postaci. Najczęściej tworzy związki z innymi pierwiastkami (na przykład w połączeniu z tlenem tworzy wodę). Do celów przemysłowych można go pozyskiwać różnymi metodami: poprzez elektrolizę wody, z biomasy (w procesie fermentacji) lub z paliw kopalnych, np. w procesie reformingu gazu ziemnego lub gazyfikacji węgla bądź koksu. Obecnie stosowane technologie są stosunkowo mało wydajne i poza metodami biologicznymi wymagają sporych nakładów energii. Dlatego też instalacje do produkcji wodoru będą lokowane przy dużych elektrowniach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Nadwyżki energii produkowane przez te elektrownie – zamiast być wtłaczane do sieci energetycznej i powodować jej przeciążenie – będą mogły być wykorzystane właśnie do produkcji wodoru w procesie elektrolizy.

Wyzwaniem jest oczyszczanie wyprodukowanego wodoru. Powstały z elektrolizy wody pierwiastek zawiera m.in. związki halogenowe oraz ślady ditlenku węgla. Aby mógł być wykorzystany na skalę przemysłową, należy znaleźć tanie metody pozbycia się zanieczyszczeń.

Istnieje też problem natury technicznej, a mianowicie – magazynowanie wodoru. Ten podgrzany pierwiastek potrafi przeniknąć przez stalowe ściany! Wodór można przechowywać jako sprężony pod ciśnieniem do 700 bar lub w postaci płynnej w specjalistycznych zbiornikach kriogenicznych. Na skok technologiczny czekają też ogniwa paliwowe wykorzystujące pierwiastek jako paliwo, i to zarówno stacjonarne, jak i przewoźne, instalowane w samochodach ciężarowych i autobusach. Prawdziwym wyzwaniem biznesowym jest z kolei stworzenie sieci dystrybucji paliwa.

Doliny wodorowe – główne ogniwa gospodarki wodorowej

Wyzwania naukowe i biznesowe rozwiązywać będą ośrodki badawcze i przedsiębiorcy zrzeszeni w dolinach wodorowych. Ma ich powstać w Polsce co najmniej pięć. Pierwsza – podkarpacka – powstaje w Rzeszowie. W jej budowę włączyła się Agencja Rozwoju Przemysłu SA, która 18 maja tego roku wraz z innymi zainteresowanymi podmiotami podpisała list intencyjny w tej sprawie. Na mocy listu jego sygnatariusze zobowiązali się m.in. do ścisłego współdziałania na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego dla produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii produkowanej z instalacji OZE.

Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady. Szef rządu zauważył, że Polska już teraz jest jednym z liderów produkcji wodoru na świecie.

– Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy u nas w Polsce wypracowane kompetencje

– powiedział. Premier podkreślił też, że doliny wodorowe mają być głównymi ogniwami gospodarki wodorowej.

 

– Chcemy mierzyć wysoko, wodór ma szansę być paliwem z przyszłości. Do 2034 roku powstaną w Polsce elektrolizery o mocy co najmniej dwóch gigawatów

– zakończył swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

 

W wydarzeniu wziął również udział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, który wskazał, że innowacje w sektorze energetycznym są kluczowe dla rozwoju gospodarki i transformacji w stronę Przemysłu 4.0.

– W naszej grupie kapitałowej są spółki, które zajmują się produkcją bezemisyjnych środków transportu. Jesteśmy więc biznesowo zainteresowani inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania energii. Sygnatariuszami listu są innowacyjni przedsiębiorcy z Podkarpacia, którzy rozwijają projekty w strefach zarządzanych przez ARP: mieleckiej i tarnobrzeskiej. Odnotowały one świetne wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne wyniosły 504,6 mln zł, co stanowi 237 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku. Spółce ML System, która jest stroną listu intencyjnego, udostępniliśmy niedawno nowoczesną halę produkcyjno-magazynową w Zaczerniu

– podkreślił.

 

ARP S.A. jest również jednym z inicjatorów powstania Śląskiej Doliny Wodorowej oraz Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

– Już dziś w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN w Europarku Kobierzyce funkcjonuje LG Energy Solution, produkujący baterie litowe do samochodów elektrycznych. To niezwykle istotny komponent, który rozwija elektromobilność, jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziś gałęzi przemysłu. Innowacje w sektorze energetyki są tu, na Dolnym Śląsku, już dziś. Chcemy, by tych innowacji było więcej, by rozwijał się Przemysł 4.0. W tym kontekście dostrzegamy szansę w wodorze i sukcesywnie włączamy się w promowanie rozwiązań bazujących na jego wykorzystaniu

– mówi Cezariusz Lesisz, Prezes ARP S.A.

 

Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku
Dokumentem, który określa ramy działania dolin wodorowych, jest projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku. Projekt zakłada, że działanie przedsiębiorców i naukowców w ramach dolin przyczyni się m.in. do osiągnięcia mocy produkcyjnych wodoru na poziomie 2 GW, rozpoczęcia eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym także wyprodukowanych w Polsce, oraz powstania co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania

 

Materiał powstał przy współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe