Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński: "Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół"

W niedzielę Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych świąt maryjnych. Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Ikona wniebowzięcia NMP Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński:
Ikona wniebowzięcia NMP / pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił 1 listopada 1950 r. papież Pius XII w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus", w której czytamy, że "Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem".

"Lakoniczne, ale brzemienne w treść określenie, ukazuje realizowanym przez Chrystusa centralne miejsce Maryi w planie zbawienia. Ta, która została zachowana od wszelkiego grzechu i z której ciała, w jego nienaruszalnym dziewictwie, uformowało się ciało Chrystusa, nie mogła być skazana na śmierć i rozkład w grobie" – wyjaśnił bp Miziński.

Przypomniał, że choć dogmat ten ogłoszono dopiero przed 71 laty, to jednak Wniebowzięcie NMP na Zachodzie lub Zaśnięcie Dziewicy na Wschodzie należą do najstarszych świąt maryjnych.

"Już w VII w. powszechnie uznawano naukę o tym, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do Nieba. Na przestrzeni wieków zostało wzniesionych wiele świątyń ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, co pokazuje, jak żywy był ten kult jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu" – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Zdaniem bpa Mizińskiego "tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół".

"Ona pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła w chwale. We Wniebowzięciu Maryi możemy dostrzec owoc śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jezus zrodzony przed wiekami z Boga, zrodzony w czasie z Maryi Dziewicy, zwyciężył śmierć, przekroczył granice grobu, utorował swoim wyznawcom drogę do nieba i zapewnił: Idę przygotować wam miejsce" – podkreślił.

Wyjaśnił, że Maryja, będąc najbliższa Synowi w męce, jest także najbliższa w chwale. "Najbardziej z Nim zjednoczona: nieodwołalnie, od chwili poczęcia Jezusa Chrystusa przez całą wieczność. Zjednoczona na ziemi, zjednoczona i w niebie. Nie mogła doznać skażenia w grobie Dziewica, która wydała na świat Dawcę wszelkiego życia" – ocenił bp Miziński.

Przypomniał, że w tradycji polskiej Uroczystość Wniebowzięcia NMP znana jest także pod nazwą Matki Bożej Zielnej.

"Określenie to pochodzi z podań, według których apostołowie nie znaleźli ciała Maryi po Jej zaśnięciu, lecz kwiaty. Obecnie wciąż jeszcze istnieje zwyczaj poświęcania tego dnia kwiatów, ziół i plonów zbóż. Zgodnie z tradycją miały one chronić domowników przed chorobami i nieszczęściem. W Polsce jest to także dzień święcenia plonów, gdyż sierpień to czas żniw. Podczas parafialnych lub diecezjalnych dożynek rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony oraz proszą o urodzaj na następny rok" – zastrzegł.

Bp Miziński podkreślił, że tradycja nakazuje w święto Wniebowzięcia przyjść do kościoła z naręczem kwiatów, ziół i owoców, będących symbolem bogactwa przyrody, dary ziemi i wyraz hołdu składanego Matce Bożej, które święci się po uroczystej sumie.

"Przynosimy zatem, polskim zwyczajem, do naszych świątyń snopy zbóż, kwiaty, owoce i kładziemy je u stóp Tej, którą nazywamy Matką Boską Zielną. To przecież Ona, która jest najpiękniejszym kwiatem ziemi, godna jest otrzymać dożynkowy wieniec od tych, którzy siali we łzach, pocie czoła i zbierali z radością. Przynosimy więc w Uroczystość Wniebowzięcia NMP plony ziemi, kapłan odmawia nad nimi modlitwę błogosławieństwa i tak dopełnia się obrzęd uświęcenia ludzkiego trudu i podkreślenia obecności świata sacrum w życiu ludzi" – powiedział.

Bp Miziński przypomniał, że sierpień jest miesiącem, w którym obchodzimy nie tylko Wniebowzięcie NMP, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

"To właśnie z okazji tych dwóch świąt przybywa najwięcej pielgrzymek pieszych i rowerowych na Jasną Górę. Fenomen ten określamy mianem pierwszego i drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego. Oczywiście pielgrzymka piesza na Jasną Górę jest szczególną formą rekolekcji w drodze" – zastrzegł.

Dodał, że inną formą oddania czci Matce Bożej są uroczystości odpustowe z okazji Wniebowzięcia, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej czy w Kalwarii Pacławskiej.

"Pielgrzymowanie do miejsc kultu maryjnego może odbywać się również indywidualnie i wtedy też jest wartościowe, bo każda pielgrzymka rozbudza naszą wiarę i daje nam nowe impulsy do dawania świadectwa o Bogu wobec naszych bliźnich" – ocenił.

"Najlepszą formą pielgrzymowania i świętowania uroczystości maryjnych jest modlitwa i wpatrywanie się w Maryję jako wzór do naśladowania i jako wzór apostolskiego zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji oraz nauczycielkę życia chrześcijańskiego. Wpatrywanie się w Maryję ma służyć przede wszystkim takiemu poznaniu, które prowadzi do naśladowania. To najwyższa forma kultu maryjnego" – wyjaśnił bp Miziński.

 

Iwona Żurek

 

 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

Każdemu się zdarza. Burza po słowach senatora Lewicy Wiadomości
"Każdemu się zdarza". Burza po słowach senatora Lewicy

Senator Lewicy Waldemar Witkowski wywołał falę krytyki swoimi wypowiedziami na temat nietrzeźwych kierowców. Na antenie TV Republika polityk, odnosząc się do zdarzenia z udziałem żony Ryszarda Kalisza, bagatelizował problem, stwierdzając, że "każdemu się zdarza".

Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie z ostatniej chwili
Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie

Operator przebiegającego na dnie Bałtyku kabla elektroenergetycznego Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, poinformował o jego przerwaniu. Do awarii połączenia doszło w środę około południa.

Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych Wiadomości
Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych

77-letni kierowca samochodu osobowego w środę po południu wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy w pow. człuchowskim (Pomorskie). Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane. Kierowca był trzeźwy.

„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora Wiadomości
„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora

Piotr Gąsowski, popularny aktor i prezenter, zaskoczył fanów nietypową historią, którą opowiedział w mediach społecznościowych. Przed świętami, podczas zwykłych porządków, znalazł się w potrzasku.

Żałosne standardy. Lewandowski w ogniu krytyki Wiadomości
"Żałosne standardy". Lewandowski w ogniu krytyki

Robert Lewandowski, uznawany za jednego z najlepszych napastników na świecie, znalazł się w centrum ostrej krytyki. Choć jego statystyki bramkowe wciąż robią wrażenie, styl gry Polaka budzi coraz więcej wątpliwości. Głos w sprawie zabrał Graham Hunter, ceniony dziennikarz ESPN, który w swoim artykule nie zostawił na Polaku suchej nitki.

Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie Wiadomości
Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie

We wtorek w domu w Kutnie odnaleziono zwłoki dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat; ich rodzice w stanie ciężkim oraz kilkutygodniowy brat trafili do szpitali. Według Prokuratury Okręgowej w Łodzi do zatrucia doszło prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą i opadami marznącymi, które obowiązują do czwartkowych godzin porannych.

REKLAMA

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński: "Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół"

W niedzielę Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych świąt maryjnych. Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Ikona wniebowzięcia NMP Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński:
Ikona wniebowzięcia NMP / pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił 1 listopada 1950 r. papież Pius XII w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus", w której czytamy, że "Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem".

"Lakoniczne, ale brzemienne w treść określenie, ukazuje realizowanym przez Chrystusa centralne miejsce Maryi w planie zbawienia. Ta, która została zachowana od wszelkiego grzechu i z której ciała, w jego nienaruszalnym dziewictwie, uformowało się ciało Chrystusa, nie mogła być skazana na śmierć i rozkład w grobie" – wyjaśnił bp Miziński.

Przypomniał, że choć dogmat ten ogłoszono dopiero przed 71 laty, to jednak Wniebowzięcie NMP na Zachodzie lub Zaśnięcie Dziewicy na Wschodzie należą do najstarszych świąt maryjnych.

"Już w VII w. powszechnie uznawano naukę o tym, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do Nieba. Na przestrzeni wieków zostało wzniesionych wiele świątyń ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, co pokazuje, jak żywy był ten kult jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu" – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Zdaniem bpa Mizińskiego "tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół".

"Ona pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła w chwale. We Wniebowzięciu Maryi możemy dostrzec owoc śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jezus zrodzony przed wiekami z Boga, zrodzony w czasie z Maryi Dziewicy, zwyciężył śmierć, przekroczył granice grobu, utorował swoim wyznawcom drogę do nieba i zapewnił: Idę przygotować wam miejsce" – podkreślił.

Wyjaśnił, że Maryja, będąc najbliższa Synowi w męce, jest także najbliższa w chwale. "Najbardziej z Nim zjednoczona: nieodwołalnie, od chwili poczęcia Jezusa Chrystusa przez całą wieczność. Zjednoczona na ziemi, zjednoczona i w niebie. Nie mogła doznać skażenia w grobie Dziewica, która wydała na świat Dawcę wszelkiego życia" – ocenił bp Miziński.

Przypomniał, że w tradycji polskiej Uroczystość Wniebowzięcia NMP znana jest także pod nazwą Matki Bożej Zielnej.

"Określenie to pochodzi z podań, według których apostołowie nie znaleźli ciała Maryi po Jej zaśnięciu, lecz kwiaty. Obecnie wciąż jeszcze istnieje zwyczaj poświęcania tego dnia kwiatów, ziół i plonów zbóż. Zgodnie z tradycją miały one chronić domowników przed chorobami i nieszczęściem. W Polsce jest to także dzień święcenia plonów, gdyż sierpień to czas żniw. Podczas parafialnych lub diecezjalnych dożynek rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony oraz proszą o urodzaj na następny rok" – zastrzegł.

Bp Miziński podkreślił, że tradycja nakazuje w święto Wniebowzięcia przyjść do kościoła z naręczem kwiatów, ziół i owoców, będących symbolem bogactwa przyrody, dary ziemi i wyraz hołdu składanego Matce Bożej, które święci się po uroczystej sumie.

"Przynosimy zatem, polskim zwyczajem, do naszych świątyń snopy zbóż, kwiaty, owoce i kładziemy je u stóp Tej, którą nazywamy Matką Boską Zielną. To przecież Ona, która jest najpiękniejszym kwiatem ziemi, godna jest otrzymać dożynkowy wieniec od tych, którzy siali we łzach, pocie czoła i zbierali z radością. Przynosimy więc w Uroczystość Wniebowzięcia NMP plony ziemi, kapłan odmawia nad nimi modlitwę błogosławieństwa i tak dopełnia się obrzęd uświęcenia ludzkiego trudu i podkreślenia obecności świata sacrum w życiu ludzi" – powiedział.

Bp Miziński przypomniał, że sierpień jest miesiącem, w którym obchodzimy nie tylko Wniebowzięcie NMP, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

"To właśnie z okazji tych dwóch świąt przybywa najwięcej pielgrzymek pieszych i rowerowych na Jasną Górę. Fenomen ten określamy mianem pierwszego i drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego. Oczywiście pielgrzymka piesza na Jasną Górę jest szczególną formą rekolekcji w drodze" – zastrzegł.

Dodał, że inną formą oddania czci Matce Bożej są uroczystości odpustowe z okazji Wniebowzięcia, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej czy w Kalwarii Pacławskiej.

"Pielgrzymowanie do miejsc kultu maryjnego może odbywać się również indywidualnie i wtedy też jest wartościowe, bo każda pielgrzymka rozbudza naszą wiarę i daje nam nowe impulsy do dawania świadectwa o Bogu wobec naszych bliźnich" – ocenił.

"Najlepszą formą pielgrzymowania i świętowania uroczystości maryjnych jest modlitwa i wpatrywanie się w Maryję jako wzór do naśladowania i jako wzór apostolskiego zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji oraz nauczycielkę życia chrześcijańskiego. Wpatrywanie się w Maryję ma służyć przede wszystkim takiemu poznaniu, które prowadzi do naśladowania. To najwyższa forma kultu maryjnego" – wyjaśnił bp Miziński.

 

Iwona Żurek

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe