Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 


 

POLECANE
Słowacja: Atak nożownika w szkole. Nowe informacje Wiadomości
Słowacja: Atak nożownika w szkole. Nowe informacje

W czwartek na Słowacji doszło do ataku nożownika, który zabił co najmniej dwie osoby w szkole w Starej Wsi Spiskiej. Słowacka policja poinformowała, że ujęła 18-letniego ucznia tej placówki.

Północnokoreańscy żołnierze giną masowo na Ukrainie polityka
Północnokoreańscy żołnierze giną masowo na Ukrainie

Z relacji prezydenta Ukrainy wynika, że już niemal jedna trzecia żołnierzy wysłanych z Korei Północnej do walki z Ukraińcami została zabita bądź ranna. Informacje te potwierdził także szef estońskiego wywiadu sił obronnych pułkownik Ants Kiviselg.

Może kiedyś będzie działać. Krzysztof Stanowski pokazał miejską toaletę w Warszawie Wiadomości
"Może kiedyś będzie działać". Krzysztof Stanowski pokazał miejską toaletę w Warszawie

Krzysztof Stanowski z Kanału Zero udał się do Parku Skaryszewskiego w Warszawie, gdzie stoi toaleta miejska. Na miejscu okazało się, że toaleta, która kosztowała 650 tysięcy złotych jest nieczynna.

RPP podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych pilne
RPP podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na pierwszym posiedzeniu w tym roku zdecydowała ws. poziomu stóp procentowych w Polsce.

Ingerencja w kampanię. PiS zamierza odpowiedzieć prezydentowi Ukrainy gorące
"Ingerencja w kampanię". PiS zamierza odpowiedzieć prezydentowi Ukrainy

- Opozycja oskarża prezydenta Ukrainy o "ingerencję w kampanię wyborczą" w Polsce - podaje portal Wirtualna Polska. Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje odpowiedź dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ostatnio wypowiedział się na temat Karola Nawrockiego.

Czego lepiej nie podłączać do przedłużacza? Ekspert radzi Wiadomości
Czego lepiej nie podłączać do przedłużacza? Ekspert radzi

Przedłużacze często są świetnym rozwiązaniem, które wiele ułatwia, gdy gniazdek jest mniej niż sprzętów, które chcemy do nich podłączyć. Jednak nie wszystkie urządzenia elektryczne powinno się do nich podłączać

Tusk oskarżył Rosję o akty terroru powietrznego. Jest odpowiedź Kremla z ostatniej chwili
Tusk oskarżył Rosję o "akty terroru powietrznego". Jest odpowiedź Kremla

– Rosja planowała akty terroru powietrznego i to nie tylko wobec Polski, ale też linii lotniczych na całym świecie – mówił Donald Tusk na konferencji prasowej po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do tych słów odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Nie jest zgodne z prawdą. Były szef ABW miażdży komisję Stróżyka gorące
"Nie jest zgodne z prawdą". Były szef ABW miażdży komisję Stróżyka

Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski w swoim oświadczeniu odniósł się do doniesień medialnych dot. złożenia przez komisję ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce zawiadomienia o możliwości naruszenia przepisów prawa i interesu publicznego w zw. z "likwidacją" delegatur terenowych ABW w 2017 r.

Nowa mniejszość narodowa w Polsce? Takie są oczekiwania premiera tego kraju polityka
Nowa mniejszość narodowa w Polsce? Takie są oczekiwania premiera tego kraju

W czwartek w Warszawie gości premier Wietnamu Pham Minh Chinh. Na początku wizyty szef rządu spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Jest to pierwsza oficjalna wizyta wietnamskiego premiera w Polsce od 15 lat.

Prezes TK ostro o raporcie Bodnara: Jest obarczony szeregiem błędów pilne
Prezes TK ostro o raporcie Bodnara: Jest obarczony szeregiem błędów

"W mojej ocenie przedstawiony opinii publicznej «raport» jest obarczony szeregiem błędów" – czytamy w oświadczeniu prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego. Przypomniał również, że zgodnie z wyrokiem TK z 22 listopada 2024 r. prokuratorem krajowym pozostaje Dariusz Barski.

REKLAMA

Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe