Bałtycki Tydzień Kampanii już od poniedziałku
Kampania w szczególności skupia się na przeciwdziałaniu przypadkom zatrudniania marynarzy do prac przeładunkowych, w tym do mocowania i rozmocowywania ładunków. Tradycyjnie prace te należały do portowców, jednak w wyniku działań armatarów, firm czarterujących, linii żeglugowych oraz spedytorów zostały odebrane i z przyczyn finansowych przerzucone na marynarzy.
Załogi statków są przemęczone, toteż dodatkowo prace narażają marynarzy na wypadki skutkujące utratą zdrowia, kalectwem a nawet śmiercią. Związkowcy zwracają uwagę, że dobrze zamocowany ładunek ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa marynarzy i statków. Próby odbierania portowcom ich tradycjnych prac zwiazanych z mocowaniem statków spowodowało zwolnienia z pracy oraz spadek wynagrodzeń pracowników portowych. Jednocześnie jest to pogwałcenie układów zbiorowych pracy, którymi są objęte statki. Istnieje również ryzyko odmowy wypłaty odszkodowania marynarzowi lub jego rodzinie jeżeli ulegnie on wypadkowi podczas przeładunku.
W tygodniu kampanii wezmą udział wszystkie afiliowane w ETF i ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) związki zawodowe portowców i marynarzy. Obejmie ona, jak co roku także polskie porty.
hd