Bosak o zmianach w rządzie: "Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi"

Co musisz wiedzieć?
- Krzysztof Bosak skrytykował rekonstrukcję rządu Donalda Tuska, uznając ją za pozorną zmianę, w której „beznadziejnych ministrów” zastąpiono jeszcze gorszymi.
- Nowy skład rządu obejmuje 21 ministrów i 3 wicepremierów oraz dwa nowe resorty: gospodarki i energetyki; Bosak pozytywnie ocenił odejście m.in. Bodnara i Leszczyny, ale skrytykował nominację Waldemara Żurka.
- Polityk Konfederacji wyraził umiarkowane nadzieje wobec Stefana Krajewskiego (rolnictwo) i duże wątpliwości wobec Miłosza Motyki (energia), który według niego może nie mieć realnej władzy.
- Zmiany w kulturze i MSZ uznał za symboliczne, podkreślając potrzebę propolskiego podejścia do dziedzictwa i realnych kompetencji, a nie tytułów.
Bosak: Żurek to same problemy
Krzysztof Bosak ocenił, że rekonstrukcja rządu to „nie jest zmiana jakościowa, która zwiastuje jakikolwiek przełom strategiczny”. Jego zdaniem dobrze się stało, że z rządu „wypada kilka beznadziejnych osób”. Wymienił w tym kontekście minister zdrowia Izabelę Leszczynę (KO), ministra sprawiedliwości Adama Bodnara (KO) czy szefową resortu kultury Hannę Wróblewską.
Szkoda, że są zastępowani przez jeszcze gorszych. Sędzia Waldemar Żurek w roli ministra sprawiedliwości nie wróży niczego dobrego, raczej same problemy
– zaznaczył wicemarszałek.
- ZUS wydał pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Pilny komunikat PLL LOT
- Bank Pekao S.A wydał komunikat
- Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji
- Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy
Czy Tusk pozwoli zarządzać?
Lider Konfederacji wiąże za to nadzieje z nowym ministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim (PSL). W jego ocenie może on wprowadzić więcej dynamiki do prac resortu w walce o interesy polskich rolników.
Zdaniem Bosaka nowo powstałe Ministerstwo Energii, na którego czele ma stanąć Miłosz Motyka (PSL), „brzmi pięknie”. Choć – jak mówił – życzy mu wszystkiego najlepszego, to jednak ma duże wątpliwości, czy premier Tusk da mu w sposób rzeczywisty zarządzać rynkiem energetycznym w Polsce.
By tak było – w ocenie polityka Konfederacji – Motyka musiałby mieć pod swoją kuratelą odpowiednie spółki, wpływ na Urząd Regulacji Energetyki oraz na wdrażanie w Polsce polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, ta sprawa pozostanie w kompetencji „szkodliwej pani Pauliny Hennig-Kloski”, która pozostanie na czele resortu klimatu i środowiska.
Dobrze też, że minister kultury „poleciała”. Pytanie, czy ta nowa minister (Marta Cienkowska) pokaże jakiś inny kierunek. Myślę, że jednak nie potrzebujemy żadnych lewicowych krucjat ideologicznych w obszarze kultury, tylko potrzebujemy po prostu normalnej troski o instytucje, o nasze dziedzictwo kulturowe i materialne w Polsce i propolskiego podejścia
– podkreślił Bosak.
Polityk Konfederacji pytany o poszerzenie grona wicepremierów o szefa MSZ Radosława Sikorskiego, odpowiedział, że wicepremier brzmi pięknie, natomiast jeżeli nie wiąże się to ze wzmocnieniem kompetencyjnym, to nic to tak naprawdę nie znaczy.
Rząd Tuska po zmianach
W środę premier Donald Tusk przedstawił nowy skład rządu, w którym będzie 21 ministrów konstytucyjnych, w tym trzech wicepremierów. Powstały także dwa duże resorty – związane z gospodarką i finansami oraz energetyką.
Tak prezentuje się więc lista rządu Tuska i koalicji 13 grudnia:
- Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk (KO)
- Wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
- Wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski (Lewica)
- Wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski (KO)
- Minister finansów i gospodarki – Andrzej Domański (KO)
- Minister spraw wewnętrznych i administracji – Marcin Kierwiński (KO)
- Minister sprawiedliwości – Waldemar Żurek
- Minister aktywów państwowych – Wojciech Balczun
- Minister sportu – Jakub Rutnicki (KO)
- Minister nauki i szkolnictwa wyższego – Marcin Kulasek (Lewica)
- Minister energii – Miłosz Motyka (PSL)
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi – Stefan Krajewski (PSL)
- Minister edukacji – Barbara Nowacka (KO)
- Minister zdrowia – Jolanta Sobierańska-Grenda
- Minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica)
- Minister infrastruktury – Dariusz Klimczak (PSL)
- Minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
- Minister funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050)
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego – Marta Cienkowska (Polska 2050)
- Minister, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak (KO)
- Minister, członek Rady Ministrów – Maciej Berek (KO).