Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły

Jak podał rzecznik rządu, w środę o godz. 10 zostaną ogłoszone konkrety dotyczące rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów ma zostać "odchudzona" m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie zmienionego rządu.
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu / PAP/Paweł Supernak

Co musisz wiedzieć:

  • W środę 23 lipca zostanie ogłoszona rekonstrukcja rządu.
  • Rząd zostanie "odchudzony", powstanę też dwa superresorty – gospodarczy i energetyczny.
  • Rzecznik rządu zapowiedział posiedzenia nowego rządu na piątek, 25 lipca.

 

Oficjalnie środowy termin rekonstrukcji na portalu X w poniedziałek potwierdził rzecznik rządu Adam Szłapka.

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godzinie 10.00

– napisał.

Wcześniej do sprawy w Radiu ZET odniósł się wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Myślę, że część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy bądź podsekretarzy stanu w ministerstwach. W niektórych resortach dojdzie do zmiany na poziomie personalnym

– mówił. Potwierdził również krążącą od dłuższego czasu w mediach informację, że w rządzie powstaną dwa duże resorty – jeden ma odpowiadać za gospodarkę, drugi za energetykę.

 

 

Powstaną dwa "superresorty"

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania "superresortem" gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.

Celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100. 

 

Kto straci tekę?

Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: minister ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.

 

Rzecznik znany, a kto na wicepremiera

Do istotnej zmiany dotyczącej funkcjonowania rządu doszło już na początku lipca, kiedy stanowisko rzecznika rządu objął minister ds. UE Adam Szłapka. Obecnie łączy on jeszcze obie funkcje, ale nieoficjalnie wiadomo było, że to jedynie stan przejściowy. Według informacji PAP jednym z rozważanych scenariuszy ma być ten, w którym po rekonstrukcji pierwszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki europejskiej będzie po prostu premier Donald Tusk, a drugą – sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki, dotychczas również zajmujący się tą tematyką.

Premier Donald Tusk zadeklarował też wprost, że w ramach rekonstrukcji nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Według doniesień "Faktów" TVN24 tekę wicepremiera miałby za to otrzymać szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.

Obecnie funkcje wicepremierów pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Szefowa MFiPR, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w sobotę rozmawiała z Tuskiem, poinformowała w poniedziałek, że Polska 2050 oczekuje przyznania jej tego stanowiska w listopadzie, gdy zgodnie z umową koalicyjną lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma przestać pełnić funkcję marszałka Sejmu.

 

Szłapka ogłasza nowe otwarcie

Rzecznik rządu Adam Szłapka potwierdził, że posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w piątek – po rekonstrukcji. – To będzie nowa Rada Ministrów; nowe otwarcie – stwierdził Szłapka.

Zapytany we wtorek w TVP Info, czy ministrowie, którzy po rekonstrukcji mieliby utracić stanowisko, zostali już powiadomieni o takiej decyzji, rzecznik rządu odpowiedział, że to kwestia rozmów premiera Donalda Tuska. Dodał, że na cały wtorek szef rządu ma zaplanowane spotkania – między innymi z ministrami.

Dodał, że najważniejszym zamierzeniem rekonstrukcji jest to, aby było "jednoznacznie mocne centrum gospodarcze" oraz "opanowane kwestie energetyczne".

Od bardzo dawna, w zasadzie od samego początku było wiadomo, i premier o tym mówił, że po wyborach prezydenckich, niezależnie od ich wyniku, będzie czas na audyt, na podsumowanie, na zmiany, czy – że tak się wyrażę – updatowanie priorytetów. I o tym wszystkim będzie mowa w tym tygodniu i w tym tygodniu już tę sprawę zamkniemy

– powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że obejmuje to także dokonanie na wniosek premiera zmian w składzie Rady Ministrów przez prezydenta Andrzeja Dudę, a w tej sprawie w kontakcie pozostają szefowie kancelarii premiera i prezydenta. – Są pewne konstytucyjne procedury. Na pewno nie będzie żadnych problemów w tym zakresie – zapewnił Szłapka.

 


 

POLECANE
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

Sławomir Nitras traci stanowisko ministra z ostatniej chwili
Sławomir Nitras traci stanowisko ministra

Sławomir Nitras nie będzie dłużej ministrem sportu i turystyki. O tym, że odchodzi z rządu poinformował sam we wtorek za pośrednictwem platformy X.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

Wielu studentów dorabia w wakacje, również na umowie o pracę. Rodzice powinni wtedy pamiętać, że dziecko zyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego – informuje ZUS.

Teatr w Toruniu w żałobie. Nie żyje wyjątkowy aktor Wiadomości
Teatr w Toruniu w żałobie. Nie żyje wyjątkowy aktor

W wieku 76 lat zmarł Janusz Kwasowski, aktor związany z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, który swoją pasją do sztuki zarażał zarówno na scenie, jak i przed kamerą.

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły

Jak podał rzecznik rządu, w środę o godz. 10 zostaną ogłoszone konkrety dotyczące rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów ma zostać "odchudzona" m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie zmienionego rządu.
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły
Nocne spotkanie ws. rekonstrukcji rządu / PAP/Paweł Supernak

Co musisz wiedzieć:

  • W środę 23 lipca zostanie ogłoszona rekonstrukcja rządu.
  • Rząd zostanie "odchudzony", powstanę też dwa superresorty – gospodarczy i energetyczny.
  • Rzecznik rządu zapowiedział posiedzenia nowego rządu na piątek, 25 lipca.

 

Oficjalnie środowy termin rekonstrukcji na portalu X w poniedziałek potwierdził rzecznik rządu Adam Szłapka.

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godzinie 10.00

– napisał.

Wcześniej do sprawy w Radiu ZET odniósł się wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Myślę, że część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy bądź podsekretarzy stanu w ministerstwach. W niektórych resortach dojdzie do zmiany na poziomie personalnym

– mówił. Potwierdził również krążącą od dłuższego czasu w mediach informację, że w rządzie powstaną dwa duże resorty – jeden ma odpowiadać za gospodarkę, drugi za energetykę.

 

 

Powstaną dwa "superresorty"

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania "superresortem" gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.

Celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100. 

 

Kto straci tekę?

Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: minister ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.

 

Rzecznik znany, a kto na wicepremiera

Do istotnej zmiany dotyczącej funkcjonowania rządu doszło już na początku lipca, kiedy stanowisko rzecznika rządu objął minister ds. UE Adam Szłapka. Obecnie łączy on jeszcze obie funkcje, ale nieoficjalnie wiadomo było, że to jedynie stan przejściowy. Według informacji PAP jednym z rozważanych scenariuszy ma być ten, w którym po rekonstrukcji pierwszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki europejskiej będzie po prostu premier Donald Tusk, a drugą – sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki, dotychczas również zajmujący się tą tematyką.

Premier Donald Tusk zadeklarował też wprost, że w ramach rekonstrukcji nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Według doniesień "Faktów" TVN24 tekę wicepremiera miałby za to otrzymać szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.

Obecnie funkcje wicepremierów pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Szefowa MFiPR, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w sobotę rozmawiała z Tuskiem, poinformowała w poniedziałek, że Polska 2050 oczekuje przyznania jej tego stanowiska w listopadzie, gdy zgodnie z umową koalicyjną lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma przestać pełnić funkcję marszałka Sejmu.

 

Szłapka ogłasza nowe otwarcie

Rzecznik rządu Adam Szłapka potwierdził, że posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w piątek – po rekonstrukcji. – To będzie nowa Rada Ministrów; nowe otwarcie – stwierdził Szłapka.

Zapytany we wtorek w TVP Info, czy ministrowie, którzy po rekonstrukcji mieliby utracić stanowisko, zostali już powiadomieni o takiej decyzji, rzecznik rządu odpowiedział, że to kwestia rozmów premiera Donalda Tuska. Dodał, że na cały wtorek szef rządu ma zaplanowane spotkania – między innymi z ministrami.

Dodał, że najważniejszym zamierzeniem rekonstrukcji jest to, aby było "jednoznacznie mocne centrum gospodarcze" oraz "opanowane kwestie energetyczne".

Od bardzo dawna, w zasadzie od samego początku było wiadomo, i premier o tym mówił, że po wyborach prezydenckich, niezależnie od ich wyniku, będzie czas na audyt, na podsumowanie, na zmiany, czy – że tak się wyrażę – updatowanie priorytetów. I o tym wszystkim będzie mowa w tym tygodniu i w tym tygodniu już tę sprawę zamkniemy

– powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że obejmuje to także dokonanie na wniosek premiera zmian w składzie Rady Ministrów przez prezydenta Andrzeja Dudę, a w tej sprawie w kontakcie pozostają szefowie kancelarii premiera i prezydenta. – Są pewne konstytucyjne procedury. Na pewno nie będzie żadnych problemów w tym zakresie – zapewnił Szłapka.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe