Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.
z ostatniej chwili Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację
z ostatniej chwili / grafika własna / Tysol

Co musisz wiedzieć:

  • Onet obwinił prezydenta Andrzeja Dudę, że blokuje mianowania asesorskie i że prawnicy zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka o interwencję.
  • W przygotowaniu publikacji Onet nie zwrócił się do Kancelarii Prezydenta o stanowisko w sprawie.
  • W reakcji na artykuł Onetu Kancelaria Prezydenta opublikowała na platformie X dokument, z którego wynika, że projekty nominacji utknęły w Kancelarii Premiera w oczekiwaniu na jego kontrasygnatę.
     

Onet uderza w prezydenta Dudę

W poniedziałek w nocy na portalu Onet ukazał się artykuł "Absolwenci aplikacji sędziowskiej w zawieszeniu. RPO interweniuje", w którym autor obwinia Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy w opóźnieniu mianowań na stanowisko asesorskie. 

Choć od maja 2025 r. Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła prezydentowi RP stosowne wnioski, decyzja o ich nominacji wciąż nie zapadła

- pisze autor artykułu, oznaczony jako GRS, podkreślając jednocześnie, w jak trudnym położeniu stawia ta sytuacja osoby oczekujące na mianowanie. 

"Absolwenci, którzy ukończyli aplikację sędziowską na początku roku, zdali egzamin sędziowski i wybrali miejsca asesorskie w sądach, od ponad dwóch miesięcy pozostają w zawodowym zawieszeniu. Z relacji młodych prawników wynika, że brak decyzji ze strony prezydenta RP skutkuje nie tylko niemożnością podjęcia pracy, ale także poważnymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi" - czytamy.

Dlatego, według autora tekstu, młodzi prawnicy zwrócili się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który stwierdził dla Onet pl., że "tak długie opóźnienie w mianowaniu asesorów budzi wątpliwości co do przestrzegania ich prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz prawa dostępu do służby publicznej (art. 60 Konstytucji RP)".

Jak podkreślono w artykule, prof. Wiącek zwrócił się "do Małgorzaty Paprockiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP, o wyjaśnienie powodów zwłoki oraz ustosunkowanie się do przedstawionych zarzutów".

Artykuł, przypomnijmy opublikowany 21 lipca o godz. 1.10,  kończy się zdaniem  "Jak dotąd Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do sprawy".

 

 

Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Onetu

Inne światło na sprawę rzuca jednak Kancelaria Prezydenta, która za pośrednictwem platformy X opublikowała skan dokumentu z 17 lipca, sporządzony w imieniu szefowej KPRP Małgorzaty Paprockiej do rzecznika Marcina Wiącka. Pismo zawiera odpowiedź na pytania szefa RPO.

W związku z artykułem redakcji Onet na temat mianowania na stanowiska asesorskie, jaki ukazał się dziś, tj. 21.07.2025 r. o godz. 01.10, publikujemy nieuwzględnioną w artykule odpowiedź Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Małgorzaty Paprockiej przesłaną Rzecznikowi Praw Obywatelskiej Marcinowi Wiąckowi w dn. 17.07.2025 r.

- czytamy we wpisie KPRP w serwisie X.

Jak dodaje Kancelaria Prezydenta, przygotowując publikacje, Onet nie dochował rzetelności dziennikarskiej i nie zwrócił się w opisywanej sprawie do KPRP.

Informujemy jednocześnie, że redakcja Onet przed publikacją tekstu nie zwracała się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o informacje w tej sprawie

- podkreśliła kancelaria prezydenta Dudy.

 

Zawinił Tusk, ale błotem obrzucili prezydenta Dudę

Na tym jednak nie koniec kontrowersji, jakie niesie publikacja artykułu Onetu.

Z pisma szefowej kancelarii wynika bowiem, że za opóźnieniami, na które skarżą się młodzi prawnicy oczekujący na mianowania asesorskie, stoi nie kto inny sam premier Donald Tusk, a dokładnie jego kancelaria.

Po niezwłocznym wykonaniu czynności wynikających z regulacji wewnętrznych obowiązujących w Kancelarii Prezydenta RP, cztery projekty postanowień Prezydenta RP, obejmujące 171 przyszłych asesorów, przekazano do Kancelarii Prezesa rady Ministrów celem uzyskania wymaganej kontrasygnaty

- czytamy w piśmie z KPRP.

Do chwili obecnej Kancelaria Prezesa rady Ministrów nie dokonała zwrotu przekazanych projektów aktów powołań

- podkreślono w dokumencie, dodając, że brak również informacji uzasadniającej tę zwłokę. 

Część z projektowanych nominacji, co wprost wynika z pisma, pozostaje bez odpowiedzi od 24 kwietnia, 8 maja i 3 czerwca, pozostałe - z lipca.

Jak podkreśla szefowa KPRP, "Kancelaria Prezydenta RP podejmowała wielokrotnie interwencję w tej sprawie", ale otrzymała jedynie ustną odpowiedź, że "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oczekuje na opinię Rządowego Centrum Legislacyjnego", a ta... na opinię ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

To z kolei - jak podkreśla Małgorzata Paprocka w piśmie do rzecznika Wiącka - "pozostaje w ewidentnej sprzeczności z konstytucyjnie nadaną zasadą odrębności sądów administracyjnych i sądów powszechnych, a w szczególności z ustawowymi kompetencjami Ministra Sprawiedliwości".

Instytucja kontrasygnaty (...) w żadnej mierze nie jest równoznaczne z możliwością udzielenia któremukolwiek z członków Rady Ministrów, w tym Ministrowi Sprawiedliwości, prawa do merytorycznego nadzoru nad aktami Prezydenta RP (...)

- napisała Paprocka.

Jak dodała, "po złożeniu kontrasygnaty przez Prezesa Rady Ministrów, postanowienia zostaną przedstawione do podpisu Prezydenta RP".

 

 

 


 

POLECANE
Kanclerz Friedrich Merz zdradził dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer gorące
Kanclerz Friedrich Merz zdradził dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer

W maju tego roku Donald Tusk wziął udział w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwrócili uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Sprawa wywołała w Polsce prawdziwą burzę.

Znany dziennikarz TVN trafił do szpitala Wiadomości
Znany dziennikarz TVN trafił do szpitala

Marcin Wrona, znany korespondent TVN w Stanach Zjednoczonych, opublikował w poniedziałkowe popołudnie niepokojące zdjęcie ze szpitala. Dziennikarz, który od lat relacjonuje najważniejsze wydarzenia zza oceanu, zaskoczył fanów fotografią ze szpitalnego łóżka i skierował do internautów poruszający apel.

Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii Wiadomości
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że szefem Kancelarii Prezydenta RP będzie Zbigniew Bogucki, a jego zastępcą zostanie Adam Andruszkiewicz; obaj są posłami PiS i byli zaangażowani w kampanię prezydencką Nawrockiego.

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak z ostatniej chwili
Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak. O jego śmierci poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. ''To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej'' – podkreślił minister obrony.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pasażerowie korzystający z Warszawy Gdańskiej będą musieli poczekać na nowe przejście podziemne dłużej, niż planowano. Zamiast końcówki 2025 roku, jak zakładano, przejście zostanie udostępnione w II kwartale 2026 r.

Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data z ostatniej chwili
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier Donald Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10. O tym, że do rekonstrukcji dojdzie właśnie w środę, wcześniej nieoficjalnie informowały media.

Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka

W niedzielę, 20 lipca, w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł - wybitna polska poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Wrocławia.

I prezes SN napisała list do Bodnara: Nieprawda i insynuacje z ostatniej chwili
I prezes SN napisała list do Bodnara: "Nieprawda i insynuacje"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego opublikowała list, w którym punkt po punkcie udowadnia nieprawdziwość stwierdzeń prokuratora generalnego dotyczących rzekomych nieprawidłowości i wątpliwości związanych z wyborami prezydenckimi. W zeszłym tygodniu Adam Bodnar wysłał listę swoich zastrzeżeń do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach

W oknie życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć

Choć książka księcia Harry’ego Spare miała swoją premierę już w styczniu 2023 roku, emocje, które wywołała, wciąż nie opadły. Publikacja natychmiast stała się bestsellerem - w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.
z ostatniej chwili Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację
z ostatniej chwili / grafika własna / Tysol

Co musisz wiedzieć:

  • Onet obwinił prezydenta Andrzeja Dudę, że blokuje mianowania asesorskie i że prawnicy zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka o interwencję.
  • W przygotowaniu publikacji Onet nie zwrócił się do Kancelarii Prezydenta o stanowisko w sprawie.
  • W reakcji na artykuł Onetu Kancelaria Prezydenta opublikowała na platformie X dokument, z którego wynika, że projekty nominacji utknęły w Kancelarii Premiera w oczekiwaniu na jego kontrasygnatę.
     

Onet uderza w prezydenta Dudę

W poniedziałek w nocy na portalu Onet ukazał się artykuł "Absolwenci aplikacji sędziowskiej w zawieszeniu. RPO interweniuje", w którym autor obwinia Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy w opóźnieniu mianowań na stanowisko asesorskie. 

Choć od maja 2025 r. Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła prezydentowi RP stosowne wnioski, decyzja o ich nominacji wciąż nie zapadła

- pisze autor artykułu, oznaczony jako GRS, podkreślając jednocześnie, w jak trudnym położeniu stawia ta sytuacja osoby oczekujące na mianowanie. 

"Absolwenci, którzy ukończyli aplikację sędziowską na początku roku, zdali egzamin sędziowski i wybrali miejsca asesorskie w sądach, od ponad dwóch miesięcy pozostają w zawodowym zawieszeniu. Z relacji młodych prawników wynika, że brak decyzji ze strony prezydenta RP skutkuje nie tylko niemożnością podjęcia pracy, ale także poważnymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi" - czytamy.

Dlatego, według autora tekstu, młodzi prawnicy zwrócili się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który stwierdził dla Onet pl., że "tak długie opóźnienie w mianowaniu asesorów budzi wątpliwości co do przestrzegania ich prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz prawa dostępu do służby publicznej (art. 60 Konstytucji RP)".

Jak podkreślono w artykule, prof. Wiącek zwrócił się "do Małgorzaty Paprockiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP, o wyjaśnienie powodów zwłoki oraz ustosunkowanie się do przedstawionych zarzutów".

Artykuł, przypomnijmy opublikowany 21 lipca o godz. 1.10,  kończy się zdaniem  "Jak dotąd Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do sprawy".

 

 

Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Onetu

Inne światło na sprawę rzuca jednak Kancelaria Prezydenta, która za pośrednictwem platformy X opublikowała skan dokumentu z 17 lipca, sporządzony w imieniu szefowej KPRP Małgorzaty Paprockiej do rzecznika Marcina Wiącka. Pismo zawiera odpowiedź na pytania szefa RPO.

W związku z artykułem redakcji Onet na temat mianowania na stanowiska asesorskie, jaki ukazał się dziś, tj. 21.07.2025 r. o godz. 01.10, publikujemy nieuwzględnioną w artykule odpowiedź Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Małgorzaty Paprockiej przesłaną Rzecznikowi Praw Obywatelskiej Marcinowi Wiąckowi w dn. 17.07.2025 r.

- czytamy we wpisie KPRP w serwisie X.

Jak dodaje Kancelaria Prezydenta, przygotowując publikacje, Onet nie dochował rzetelności dziennikarskiej i nie zwrócił się w opisywanej sprawie do KPRP.

Informujemy jednocześnie, że redakcja Onet przed publikacją tekstu nie zwracała się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o informacje w tej sprawie

- podkreśliła kancelaria prezydenta Dudy.

 

Zawinił Tusk, ale błotem obrzucili prezydenta Dudę

Na tym jednak nie koniec kontrowersji, jakie niesie publikacja artykułu Onetu.

Z pisma szefowej kancelarii wynika bowiem, że za opóźnieniami, na które skarżą się młodzi prawnicy oczekujący na mianowania asesorskie, stoi nie kto inny sam premier Donald Tusk, a dokładnie jego kancelaria.

Po niezwłocznym wykonaniu czynności wynikających z regulacji wewnętrznych obowiązujących w Kancelarii Prezydenta RP, cztery projekty postanowień Prezydenta RP, obejmujące 171 przyszłych asesorów, przekazano do Kancelarii Prezesa rady Ministrów celem uzyskania wymaganej kontrasygnaty

- czytamy w piśmie z KPRP.

Do chwili obecnej Kancelaria Prezesa rady Ministrów nie dokonała zwrotu przekazanych projektów aktów powołań

- podkreślono w dokumencie, dodając, że brak również informacji uzasadniającej tę zwłokę. 

Część z projektowanych nominacji, co wprost wynika z pisma, pozostaje bez odpowiedzi od 24 kwietnia, 8 maja i 3 czerwca, pozostałe - z lipca.

Jak podkreśla szefowa KPRP, "Kancelaria Prezydenta RP podejmowała wielokrotnie interwencję w tej sprawie", ale otrzymała jedynie ustną odpowiedź, że "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oczekuje na opinię Rządowego Centrum Legislacyjnego", a ta... na opinię ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

To z kolei - jak podkreśla Małgorzata Paprocka w piśmie do rzecznika Wiącka - "pozostaje w ewidentnej sprzeczności z konstytucyjnie nadaną zasadą odrębności sądów administracyjnych i sądów powszechnych, a w szczególności z ustawowymi kompetencjami Ministra Sprawiedliwości".

Instytucja kontrasygnaty (...) w żadnej mierze nie jest równoznaczne z możliwością udzielenia któremukolwiek z członków Rady Ministrów, w tym Ministrowi Sprawiedliwości, prawa do merytorycznego nadzoru nad aktami Prezydenta RP (...)

- napisała Paprocka.

Jak dodała, "po złożeniu kontrasygnaty przez Prezesa Rady Ministrów, postanowienia zostaną przedstawione do podpisu Prezydenta RP".

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe