Nie żyje prof. dr hab. Michał Sznajder, działacz Solidarności na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Po delegalizacji Związku przez władze komunistyczne w stanie wojennym prof. Sznajder w latach 1983–1988 kierował pracami niejawnej Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”.
W podziemiu
Wydawał też wówczas bezdebitowe, cenione przez społeczność akademicką czasopismo „Ku Wolności”. Był pomysłodawcą i współtwórcą Duszpasterstwa Pracowników Akademii Rolniczej w Poznaniu przy parafii św. Jana Vianney na Sołaczu.
Po reaktywacji NSZZ „Solidarność”, w latach 1989–1991 był przewodniczącym jej Komisji Uczelnianej w Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Miał też wielkie zasługi w działaniach na rzecz jednoczenia niezależnych organizacji zawodowych rolników, jako czołowy współorganizator zjazdu zjednoczeniowego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który odbył się w dniach 8–9 marca 1981 roku w Poznaniu, w gmachu opery.
W uznaniu zasług na rzecz niepodległej i demokratycznej Polski Instytut Pamięci Narodowej nadał prof. Michałowi Sznajderowi status osoby pokrzywdzonej, czyli takiej, o której organy bezpieczeństwa państwa komunistycznego zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a która za swą działalność doznawała represji i szykan ze strony organów bezpieczeństwa tego państwa do 1990 roku.
Wybitny znawca i dydaktyk
Prof. Michał Sznajder był wybitnym znawcą i dydaktykiem w zakresie rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Jego zainteresowania naukowe i prace badawcze dotyczyły w szczególności analiz kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, optymalizacji procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu metod operacyjnych, matematycznych i ekonometrycznych, a także strategii rozwoju mleczarstwa (co znalazło wyraz m.in. w wydanej w roku 1999 „Ekonomii mleczarstwa”). Pod jego opieką promotorską 14 osób uzyskało stopień naukowy doktora. Był także recenzentem w wielu przewodach i postępowaniach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich.
Członek i założyciel Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu (SERiA), w którym przez 14 lat pełnił funkcję sekretarza generalnego. Ceniony przez ogólnopolskie środowisko ekonomistów rolnictwa, był przez nie od wielu lat wybierany do Komitetu Ekonomiki Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, m.in. na funkcję jego wiceprzewodniczącego.
Równie doniosła i efektywna była działalność organizacyjna prof. Michała Sznajdera w strukturach Akademii Rolniczej w Poznaniu (przekształconej w roku 2008 w Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), gdzie zainicjował utworzenie i był głównym organizatorem Wydziału Ekonomiczno-Społecznego (od roku 2020 przekształconego w Wydział Ekonomiczny). Wydział ten został utworzony w roku 2006, a prof. M. Sznajder został jego pierwszym pełnokadencyjnym dziekanem, w latach 2008–2012.
Odszedł człowiek niezłomny i wybitny – obywatel Rzeczypospolitej i działacz Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”, uczony i nauczyciel akademicki, opiekun młodych kadr naukowych, inicjator i sprawny organizator doniosłych przedsięwzięć na forum uczelnianym i ogólnospołecznym
– przekazują jego współpracownicy z Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Informacje o pogrzebie
Msza św. w intencji zmarłego śp. profesora Michała Sznajdera zostanie odprawiona w dniu 28 czerwca 2025 r. o godz. 15.00 w kaplicy cmentarza parafialnego w Przeźmierowie, przy ul. Sosnowej, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu.
Msza św. w intencji śp. prof. Michała Sznajdera zostanie także odprawiona w dniu 9 października 2025 roku o godz. 18.30 w kościele pw. św. Jana Vianney na Sołaczu.