Kard. Fernández: powołano sędziów w procesie kanonicznym Marko Rupnika

Proces
Wszyscy sędziowie są niezależni od dykasterii i pochodzą spoza jej pracowników. Chodziło o to, jak wyjaśnił kardynał, aby „na ile to możliwe rozwiać wątpliwości, że Dykasteria czy Stolica Apostolska miały jakieś interesy lub poddawały się presji” w tej sprawie. Wybrano więc „osoby nie budzące żadnych podejrzeń”.
W kwestii daty rozpoczęcia procesu, argentyński purpurat przypomniał, że trzeba najpierw dopełnić pewnych procedur technicznych, takich jak powiadomienie ofiar. Zapewnił, że wszystko dzieje się „z zachowaniem niezbędnej dyskrecji”.
Ekskomunika
Odnosząc się do sprawy ekskomuniki najpierw nałożonej, a następnie zdjętej z ks. Rupnika, kard. Fernández wyjaśnił, że „zdarza się to znacznie częściej niż sobie wyobrażamy, czasami nawet w ciągu tego samego dnia”.
Przypomnijmy, że w 2015 roku Rupnik zaciągnął ekskomunikę mocą samego prawa poprzez fakt rozgrzeszenia włoskiej nowicjuszki zakonnej, z którą wcześniej współżył seksualnie. Gdy sprawa wyszła na jaw, zajęła się nią Kongregacja ds. Nauki Wiary, potwierdzając w maju 2020 roku ekskomunikę. Jednak jeszcze w tym samym miesiącu została ona zdjęta po przyznaniu się zakonnika do winy i odbytej pokucie.
- "Nie daj się zastraszyć i nie zdezerteruj". 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę
- "Ofiara złożona kulturze śmierci". Akademia Jana Pawła II o brytyjskiej ustawie ws. eutanazji
- Proboszcz Romanelli: życie w Gazie zaczyna być niemożliwe
- "Władze rosyjskie atakują wspólnoty religijne". USA raportują kwestię łamania wolności religijnej w Rosji
- Papież spotkał się dziś w prezydentem Andrzejem Dudą
Zakon
W 2023 roku generał zakonu postanowił wydalić Rupnika z Towarzystwa Jezusowego, gdyż nie przestrzegał nałożonych na niego prewencyjnie ograniczeń w działalności publicznej. Nie przestał być on jednak księdzem i został przyjęty (inkardynowany) do słoweńskiej diecezji Koper. Tamtejszy biskup Jurij Bizjak stwierdził, że nastąpiło to na prośbę samego zainteresowanego, a diecezja nie miała żadnych podstaw, aby odmówić mu, gdyż nie ma dotychczas żadnych orzeczeń kościelnych ani państwowych, które potwierdzałyby stawiane mu zarzuty.
Jesienią 2023 roku papież Franciszek zwrócił się do Dykasterii ds. Nauki Wiary o ponowne rozpatrzenie sprawy i podjął decyzję o zniesieniu przedawnienia, aby umożliwić przeprowadzenie procesu.
SIR, pb