Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni

Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
Leon XIV Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Na początku Papież podziękował za możliwość zwrócenia się po raz pierwszy do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Wyraził wdzięczność za codzienną pracę organizacji na rzecz poszukiwania właściwych odpowiedzi na problem niepewności żywnościowej i niedożywienia, które nadal stanowią jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Smutna i haniebna tragedia głodu

„Wiele osób cierpi okrutnie i pragnie, by ich liczne potrzeby zostały zaspokojone. Wiemy dobrze, że nie są one w stanie same ich rozwiązać. Ciągła tragedia powszechnego głodu i niedożywienia, która nadal dotyka wiele krajów, jest tym bardziej smutna i haniebna, gdy uświadomimy sobie, że chociaż ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich ludzi, i pomimo międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, to niestety tak wielu ubogich na świecie nadal nie ma co jeść”, napisał Ojciec Święty. Przypomniał także, że mimo istotnych postępów globalne bezpieczeństwo żywnościowe nadal się pogarsza.

Głód jako broń wojenna

Papież podkreślił, że obecnie obserwujemy niegodziwe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej. Zabijanie ludności poprzez głód jest niegodziwe i świat musi przyjąć jasne granice, aby karać te nadużycia i ścigać ich sprawców. „Dziś, gdy większość konfliktów nie jest toczona przez regularne armie, lecz przez uzbrojone grupy cywilne dysponujące skromnymi zasobami, coraz częściej stosuje się takie metody, jak podpalanie ziem, kradzież bydła czy blokowanie pomocy humanitarnej – wszystko po to, by podporządkować sobie całe, bezbronne społeczności”, napisał Leon XIV. Podkreślił, że w tego typu konfliktach pierwszymi celami militarnymi stają się sieci wodociągowe i drogi komunikacyjne. Rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów, a inflacja gwałtownie wzrasta. Coraz więcej ludzi pada ofiarą głodu i umiera, a sytuację pogarsza fakt, że elity polityczne pozostają bezkarne.

Przejście od słów do czynów

Ojciec Święty przypomniał, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sprawę przyszłym pokoleniom z tragedii, której obecnie jesteśmy świadkami. Jeśli nie podejmiemy teraz rozsądnych działań, odziedziczą one po nas niesprawiedliwość i nierówności. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; wręcz przeciwnie – cierpienia i trudności potrzebujących będą się nadal kumulować, czyniąc drogę jeszcze trudniejszą i bardziej zawiłą. Dlatego też konieczne jest przejście od słów do czynów, skupiając się na skutecznych działaniach, które pozwolą tym osobom patrzeć na swoją teraźniejszość i przyszłość z ufnością i spokojem, a nie tylko z rezygnacją”, podkreślił Papież, zaznaczając, że tylko poprzez konkretne działania możemy zakończyć epokę sloganów i zwodniczych obietnic.

Ochrona klimatu

W papieskim przesłaniu pojawiało się również odniesienie do zmian klimatycznych. „Niesprawiedliwość społeczna spowodowana klęskami żywiołowymi i utratą bioróżnorodności musi zostać odwrócona, aby możliwa była sprawiedliwa transformacja ekologiczna, stawiająca w centrum środowisko i człowieka”, zaapelował Leon XIV. „Aby chronić ekosystemy i społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, w tym ludność rdzenną, musimy zmobilizować zasoby rządów, podmiotów publicznych i prywatnych oraz organizacji krajowych i lokalnych, tak aby wdrażały strategie priorytetowo traktujące regenerację bioróżnorodności i żyzności gleby”. Bez tego, „bez zdecydowanego i skoordynowanego działania na rzecz klimatu, nie będzie możliwe zapewnienie systemów rolno-spożywczych, które będą mogły wyżywić rosnącą populację światową”. Papież zauważył, że produkcja żywności nie jest już wystarczająca, ważne jest również zapewnienie, aby systemy żywnościowe były zrównoważone oraz zapewniały zdrową i przystępną cenowo dietę dla wszystkich.

Budowanie pokoju

Leon XIV podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej polaryzacji stosunków międzynarodowych spowodowanej kryzysami i konfliktami. „Środki finansowe i innowacyjne technologie, które powinny być przeznaczone na walkę z ubóstwem i głodem na świecie, są wykorzystywane do produkcji i handlu bronią. W ten sposób promowane są wątpliwe ideologie, a jednocześnie dochodzi do ochłodzenia stosunków międzyludzkich, co osłabia wspólnotę i zniechęca do braterstwa i przyjaźni społecznej” – zauważył. „Nigdy wcześniej nie było tak pilne, jak teraz, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, pracując na rzecz dobra wspólnego, które sprzyja wszystkim, a nie tylko nielicznym” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, jak ważne jest „przezwyciężanie różnic w celu stworzenia klimatu wzajemnej współpracy i zaufania dla zaspokojenia wspólnych potrzeb”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

Leon XIV w swoim przesłaniu zapewnił również o gotowości w niesieniu pomocy potrzebującym. „Stolica Apostolska będzie zawsze służyć zgodzie między narodami i nieustannie współpracować na rzecz wspólnego dobra rodziny narodów, zwracając szczególną uwagę na najbardziej doświadczone osoby, które cierpią głód i pragnienie, a także na odległe regiony, które nie mogą podnieść się z upadku z powodu obojętności tych, którzy powinni uczynić niezachwianą solidarność znakiem rozpoznawczym swojego życia", zapewnił Ojciec Święty. On sam, jako Następca Piotra, staje się „rzecznikiem wszystkich tych, którzy na świecie czują się rozdarci przez ubóstwo” i prosi Boga, aby praca FAO przyniosła obfite owoce i służyła dobru osób pokrzywdzonych oraz całej ludzkości.

Monika Nowak-López, Vatican News PL


 

POLECANE
Bosak wspiera formacje obywatelskie. Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny z ostatniej chwili
Bosak wspiera formacje obywatelskie. "Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny"

Formacjom obywatelskim trzeba zacząć nadawać pewne uprawnienia. Prawo należy dostosować do wyzwań XXI wieku. Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny - mówił w piątek polityk Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie z ostatniej chwili
Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie

Rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że premier Donald Tusk zwołał na godz. 12 pilne spotkanie w sprawie "ostatnich pożarów i sytuacji na granicy".

Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane z ostatniej chwili
Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane

W czwartek w Kanale Zero Adriana Porowska, minister w rządzie Donalda Tuska, zapytana o nielegalnych imigrantów powoływała się na… dane niemieckich służb. Przyznała, że polskie dane "będą od poniedziałku". Zaatakowała także członków Ruchu Obrony Granic i chwaliła film "Zielona granica".

Rz: Miała być „wielka, piękna” strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę Wiadomości
"Rz": Miała być „wielka, piękna” strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę

Rodzima branża technologiczna równa z ziemią projekt Ministerstwa Cyfryzacji. Rządowe przedsięwzięcie miało wyznaczyć kierunki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r.

Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu z ostatniej chwili
Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu

Czterech policjantów zostało zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Zostali oskarżeni o ujawnianie materiałów ze śledztwa.

Holandia przegłosowała najsurowsze prawo azylowe wszech czasów tylko u nas
Holandia przegłosowała "najsurowsze prawo azylowe wszech czasów"

Holandia jest na zakręcie swojej historii. W czerwcu 2025 roku koalicja rządowa, w której PVV była największą siłą, rozpadła się po niecałym roku z powodu sporów o politykę migracyjną. Jednocześnie holenderski parlament przegłosował ostre antyimigranckie prawo.

Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym  Wiadomości
Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym

W wyniku ataku nożownika w centrum Tampere w środkowej Finlandii, do którego doszło w czwartek po południu, ranne zostały cztery osoby. To nie jedyny atak z użyciem niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym, jaki zdarzył się w czwartek w Europie. 

Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

REKLAMA

Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni

Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
Leon XIV Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Na początku Papież podziękował za możliwość zwrócenia się po raz pierwszy do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Wyraził wdzięczność za codzienną pracę organizacji na rzecz poszukiwania właściwych odpowiedzi na problem niepewności żywnościowej i niedożywienia, które nadal stanowią jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Smutna i haniebna tragedia głodu

„Wiele osób cierpi okrutnie i pragnie, by ich liczne potrzeby zostały zaspokojone. Wiemy dobrze, że nie są one w stanie same ich rozwiązać. Ciągła tragedia powszechnego głodu i niedożywienia, która nadal dotyka wiele krajów, jest tym bardziej smutna i haniebna, gdy uświadomimy sobie, że chociaż ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich ludzi, i pomimo międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, to niestety tak wielu ubogich na świecie nadal nie ma co jeść”, napisał Ojciec Święty. Przypomniał także, że mimo istotnych postępów globalne bezpieczeństwo żywnościowe nadal się pogarsza.

Głód jako broń wojenna

Papież podkreślił, że obecnie obserwujemy niegodziwe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej. Zabijanie ludności poprzez głód jest niegodziwe i świat musi przyjąć jasne granice, aby karać te nadużycia i ścigać ich sprawców. „Dziś, gdy większość konfliktów nie jest toczona przez regularne armie, lecz przez uzbrojone grupy cywilne dysponujące skromnymi zasobami, coraz częściej stosuje się takie metody, jak podpalanie ziem, kradzież bydła czy blokowanie pomocy humanitarnej – wszystko po to, by podporządkować sobie całe, bezbronne społeczności”, napisał Leon XIV. Podkreślił, że w tego typu konfliktach pierwszymi celami militarnymi stają się sieci wodociągowe i drogi komunikacyjne. Rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów, a inflacja gwałtownie wzrasta. Coraz więcej ludzi pada ofiarą głodu i umiera, a sytuację pogarsza fakt, że elity polityczne pozostają bezkarne.

Przejście od słów do czynów

Ojciec Święty przypomniał, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sprawę przyszłym pokoleniom z tragedii, której obecnie jesteśmy świadkami. Jeśli nie podejmiemy teraz rozsądnych działań, odziedziczą one po nas niesprawiedliwość i nierówności. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; wręcz przeciwnie – cierpienia i trudności potrzebujących będą się nadal kumulować, czyniąc drogę jeszcze trudniejszą i bardziej zawiłą. Dlatego też konieczne jest przejście od słów do czynów, skupiając się na skutecznych działaniach, które pozwolą tym osobom patrzeć na swoją teraźniejszość i przyszłość z ufnością i spokojem, a nie tylko z rezygnacją”, podkreślił Papież, zaznaczając, że tylko poprzez konkretne działania możemy zakończyć epokę sloganów i zwodniczych obietnic.

Ochrona klimatu

W papieskim przesłaniu pojawiało się również odniesienie do zmian klimatycznych. „Niesprawiedliwość społeczna spowodowana klęskami żywiołowymi i utratą bioróżnorodności musi zostać odwrócona, aby możliwa była sprawiedliwa transformacja ekologiczna, stawiająca w centrum środowisko i człowieka”, zaapelował Leon XIV. „Aby chronić ekosystemy i społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, w tym ludność rdzenną, musimy zmobilizować zasoby rządów, podmiotów publicznych i prywatnych oraz organizacji krajowych i lokalnych, tak aby wdrażały strategie priorytetowo traktujące regenerację bioróżnorodności i żyzności gleby”. Bez tego, „bez zdecydowanego i skoordynowanego działania na rzecz klimatu, nie będzie możliwe zapewnienie systemów rolno-spożywczych, które będą mogły wyżywić rosnącą populację światową”. Papież zauważył, że produkcja żywności nie jest już wystarczająca, ważne jest również zapewnienie, aby systemy żywnościowe były zrównoważone oraz zapewniały zdrową i przystępną cenowo dietę dla wszystkich.

Budowanie pokoju

Leon XIV podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej polaryzacji stosunków międzynarodowych spowodowanej kryzysami i konfliktami. „Środki finansowe i innowacyjne technologie, które powinny być przeznaczone na walkę z ubóstwem i głodem na świecie, są wykorzystywane do produkcji i handlu bronią. W ten sposób promowane są wątpliwe ideologie, a jednocześnie dochodzi do ochłodzenia stosunków międzyludzkich, co osłabia wspólnotę i zniechęca do braterstwa i przyjaźni społecznej” – zauważył. „Nigdy wcześniej nie było tak pilne, jak teraz, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, pracując na rzecz dobra wspólnego, które sprzyja wszystkim, a nie tylko nielicznym” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, jak ważne jest „przezwyciężanie różnic w celu stworzenia klimatu wzajemnej współpracy i zaufania dla zaspokojenia wspólnych potrzeb”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

Leon XIV w swoim przesłaniu zapewnił również o gotowości w niesieniu pomocy potrzebującym. „Stolica Apostolska będzie zawsze służyć zgodzie między narodami i nieustannie współpracować na rzecz wspólnego dobra rodziny narodów, zwracając szczególną uwagę na najbardziej doświadczone osoby, które cierpią głód i pragnienie, a także na odległe regiony, które nie mogą podnieść się z upadku z powodu obojętności tych, którzy powinni uczynić niezachwianą solidarność znakiem rozpoznawczym swojego życia", zapewnił Ojciec Święty. On sam, jako Następca Piotra, staje się „rzecznikiem wszystkich tych, którzy na świecie czują się rozdarci przez ubóstwo” i prosi Boga, aby praca FAO przyniosła obfite owoce i służyła dobru osób pokrzywdzonych oraz całej ludzkości.

Monika Nowak-López, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe