"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.


 

POLECANE
Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne infrastrukturą krytyczną z ostatniej chwili
Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne "infrastrukturą krytyczną"

– Na granicy z Niemcami wszystkie przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej. To znaczy, że te miejsca podlegają szczególnej ochronie – przekazał w poniedziałek premier Donald Tusk.

To dziś uczynię. Marszałek Hołownia złożył deklarację pilne
"To dziś uczynię". Marszałek Hołownia złożył deklarację

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w poniedziałek podpisze postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego. Wyraził nadzieję, że zostanie ono opublikowane jeszcze tego dnia

Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo z ostatniej chwili
Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo

Szokujące informacje nt. brudnych kulisów kampanii prezydenckiej zdradził w poniedziałek tygodnik "Wprost".

Co to za chory pomysł. Burza po programie TVN gorące
"Co to za chory pomysł". Burza po programie TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec tylko u nas
Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec

Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeit (FAZ) opublikowała w ostatnich dniach bardzo interesującą relacją na temat przemian na niemieckim rynku pracy, dotyczącą także Polaków.

Efekt Tuska. Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie gorące
"Efekt Tuska". Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie – przekazały PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują OZE, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Będziemy pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Upał utrzyma się jeszcze jedynie na krańcach południowo-wschodnich. Pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. Wystawiono dziesiątki mandatów z ostatniej chwili
Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. "Wystawiono dziesiątki mandatów"

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że członkowie Ruchu Obrony Granic (ROG) zostali ukarani przez policję licznymi mandatami. W sprawie jednej z osób prokuratura wszczęła śledztwo.

Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS z ostatniej chwili
Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS

Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe 10-procentowe cła na każdy kraj sprzyjający polityce BRICS - zapowiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. W brazylijskim Rio de Janeiro trwa dwudniowy szczyt tej nieformalnej organizacji.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi remonty ruszyły pełną parą. Warszawiacy i turyści, którzy odwiedzają stolicę, muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w mieście.

REKLAMA

"Ręce precz od związków". Za nami konferencja śródokresowa EKZZ 2025

20 i 21 maja w Belgradzie w Serbii odbyła się konferencja śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Wziął w niej udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", wraz z delegacją.
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ
Polska delegacja podczas konferencji śródokresowej EKZZ / fot. M. Szymański

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie duże debaty z udziałem organizacji członkowskich EKZZ. Pierwsza z nich koncentrowała się na wyzwaniach, które stoją przed związkami zawodowymi. Wiele uwagi poświęcano problemom związanym z deregulacją, która coraz mocniej dotyka spraw społecznych i praw pracowników. Mówiono o potrzebie wpisania w system zamówień społecznych klauzul, które promowałyby uzwiązkowienie i układy zbiorowe pracy. 

"Ręce precz od związków"

Wiele mówiono o potrzebie budowania transparentności procesów decyzyjnych i budowaniu solidarności, i promowaniu solidaryzmu w polityce państw i UE. Jedno z wystąpień, organizacji FH z Danii, bardzo mocno akcentowało potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa

– przekazuje Mateusz Szymański, kierownik Biura Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność".

Po tej części odbyła się akcja z czerwonymi kartkami. Wszyscy uczestnicy podnieśli czerwone kartki przeciwko działaniom KE, które uderzają w rokowania zbiorowe.

W drugiej debacie mówiono przede wszystkim o tym, jak kształtować politykę inwestycyjną. 

Wiele wypowiedzi dotyczyło tego, że potrzebna jest sprawiedliwa transformacja, inwestycje w usługi publiczne, sprawiedliwe podatki, w tym opodatkowanie korporacji międzynarodowych i bogactwa, a nie pracy. W wypowiedziach przewijał się również wątek obaw o deindustrializację i możliwe skutki ceł USA na UE. Bułgarski CITUB podkreślał bardzo mocno potrzebę konwergencji płac w UE

– relacjonuje Mateusz Szymański, który sam mówił o tym, że pojawiają się ataki na prawa związkowe.

Przywołałem problem prawa sanacyjnego w Polsce, które zastosowano wobec PKP Cargo. Powiedziałem również o potrzebie odejścia od polityki dekarbonizacji, ponieważ zagraża miejscom pracy, w których jest wielu naszych członków. Na koniec powiedziałem o tym, że potrzebujemy inwestycji w bezpieczeństwo

– przekazuje.

Odbyła się także dyskusja o łamaniu praw związkowych w UE. Przywołano kilka przykładów – sytuacja FPU na Ukrainie, gdzie rząd zaatakował związkowców pod zarzutem niejasnych operacji związanych z majątkiem związkowym, sytuacja w Estonii, gdzie rząd wypowiedział wojnę związkom zawodowym i dialogowi społecznemu, na Węgrzech, gdzie rząd zaproponował wprowadzenie rejestru organizacji otrzymujących wsparcie spoza Węgier, czy też na Białorusi, gdzie liderzy BKDP zostali uznani za wrogów państwa i zesłano ich do kolonii karnych, a związek de facto musiał przenieść swoją działalność poza Białoruś.

Po tej części odbyła się akcja "Hands off our unions".

Polityka oszczędności

Pierwszego dnia zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński wziął udział w dyskusji dotyczącej polityki oszczędności w kontekście Semestru Europejskiego z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. 

Wprowadzenie nowego zarządzania gospodarczego w Polsce stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich stron dialogu społecznego, szczególnie ze względu na konieczność szybkiego wprowadzenia jego procedur do systemu finansów publicznych. Bardzo negatywnie oceniliśmy zapowiedź wprowadzenia w Polsce tzw. Rady Fiskalnej, tj. nowego ciała odpowiedzialnego za planowanie budżetowe

– podkreślał przewodniczący Kłosiński.

Działania NSZZ ''Solidarność'' i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego mają na celu zachowanie dotychczasowych kompetencji Rady Dialogu Społecznego. Powołanie w Polsce Rady Fiskalnej niestety stało się pretekstem do ograniczenia partnerów społecznych w procedurze uchwalania budżetu państwa

– mówił.

W tej części głos zabierali także m.in. przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Węgier, a także przedstawiciel OPZZ.

Dyskusja wokół odbudowy związków zawodowych

Drugiego dnia konferencji zainicjowano nagrodę im. Emilio Gabaglio – byłego sekretarza deneralnego EKZZ, który zmarł dwa lata temu. Ma to być nagroda, która zostanie przyznana w 2027 roku podczas kolejnego Kongresu za wybitne osiągnięcia w pracy związkowej, obrony praw pracowników oraz promowania wartości związkowych.

Zainicjowano też centrum odbudowy związków zawodowych, które ma być bazą wiedzy m.in. o dobrych praktykach dotyczących rozwoju związków zawodowych oraz wskazówek na temat tego, jak organizować członków.

Dyskutowano o odbudowie związków zawodowych i dialogu społecznym. Wskazywano, że organizowanie to klucz m.in. do tego, by pracownicy nie ulegali skrajnym ruchom politycznym. Podkreślano konieczność wzmacniania struktur młodych w związkach zawodowych. Mówiono również o tym, że uzwiązkowienie jest kluczowe dla dialogu i układów zbiorowych pracy.

Odnotowano coraz większą wrogość pracodawców wobec związków zawodowych. ETF wspomniał o tym, że przedsiębiorstwa transportowe korzystają ze wszelkich możliwych furtek w prawie, by utrudniać działalność związkową, np. firm skrzynek pocztowych (letterbox companies). Szereg organizacji podniósł wzrost radykalnych ruchów, zwłaszcza prawicowych w wielu państwach członkowskich. Omawiano trudną sytuację młodych ludzi, którzy sfrustrowani szukają często pozazwiązkowych form wyrażania niezadowolenia

– relacjonuje Mateusz Szymański.

Ponadto podczas konferencji podjęte zostały decyzje o drobnych zmianach statutowych i przyjęto dwa dokumenty: pierwszy dotyczący polityki rozszerzenia UE, tak by przeciwdziałać dumpingowi społecznemu, oraz tzw. manifest z Belgradu, który przypomina o głównych priorytetach w działaniach EKZZ.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe