Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

"Zwolniony prośbę prezydenta USA"
"Na prośbę administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych obywatel USA Juraś Ziankowicz (Youras Ziankovich) został zwolniony" - powiedziała rzeczniczka białoruskiego przywódcy Natalia Ejsmont.
Dzień wcześniej sekretarz stanu USA Marco Rubio przekazał w mediach społecznościowych, że "Białoruś uwolniła 'niesprawiedliwie uwięzionego obywatela amerykańskiego', jednak nie podał jego nazwiska.
47-letni Ziankowicz został aresztowany w kwietniu 2021 r. w Moskwie, a następnie przewieziony na Białoruś. Tam władze usiłowały wówczas stłumić protesty w związku z wyborami w 2020 roku.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- "Rafał, o czym ty mówisz?". Partia Razem uderza w Trzaskowskiego
- Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury
- Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
Oskarżony o "fizyczną eliminację" Łukaszenki
Ziankowicz, z zawodu prawnik, został oskarżony o udział w spisku i "planowanie przewrotu wojskowego według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem miejscowych (białoruskich) i ukraińskich nacjonalistów" oraz "fizyczną eliminację" Łukaszenki. Zdaniem białoruskiego KGB celem spiskowców miał być "zbrojny bunt" i "fizyczna eliminacja prezydenta i członków jego rodziny".
W operacji tej mieli uczestniczyć również politolog Alaksandr Fiaduta oraz lider Białoruskiego Frontu Narodowego Ryhor Kastusiou. Ziankowicza skazano na 11 lat, a "współspiskowców" na 10 lat więzienia. Po dwóch latach do wyroku Ziankowicza dodano jeszcze dwa lata za "nieposłuszeństwo" wobec administracji więzienia - przypomniała AFP.
Od czasu powrotu do władzy w styczniu Donalda Trumpa doszło do wymiany kilku więźniów między Moskwą a Waszyngtonem.
W 100 dni 47 uwolnionych
"W ciągu zaledwie 100 dni zapewniliśmy również uwolnienie 47 Amerykanów niesprawiedliwie przetrzymywanych na całym świecie - w szczególności w Afganistanie, Rosji i Wenezueli - dzięki wysiłkom dyplomatycznym na wysokim szczeblu"
- oświadczył Rubio.