Zmęczenie oczu czy jaskra? Jak odróżnić codzienne dolegliwości od poważnych objawów choroby?

Narząd wzroku w obecnej rzeczywistości jest narażony na wiele czynników wpływających na jego funkcjonowanie. Zarówno życie zawodowe, jak i prywatne wiąże się nierzadko z korzystaniem z urządzeń emitujących światło niebieskie, jak ekrany komputerów, telewizory, telefony komórkowe. U niektórych osób z czasem mogą występować różne dolegliwości ze strony oczu. Pojawia się jednak pytanie, czy pacjenci są w stanie odróżnić, z czym mają do czynienia: ze zwykłym zmęczeniem czy być może z rozwijającą się jaskrą?
Zmęczenie oczu czy jaskra? Zmęczenie oczu czy jaskra? Jak odróżnić codzienne dolegliwości od poważnych objawów choroby?
Zmęczenie oczu czy jaskra? / fot. materiał partnera

Czym jest jaskra? Definicja i objawy

Czym jest jaskra? Mowa tutaj o zespole schorzeń, które charakteryzują się przede wszystkim powstawaniem wyższego ciśnienia śródgałkowego. Jest ono odpowiedzialne za nieprawidłową pracę narządu wzroku. Należy tutaj również wymienić pojawianie się wyraźnych zmian w polu widzenia oraz zmian dotyczących nerwu wzrokowego. Dochodzi do jego stopniowego uszkodzenia, co z kolei powoduje ograniczenie pola widzenia i postępujące rozmazywanie się postrzeganych przez oczy obrazów.

Najczęściej mówi się o dwóch rodzajach jaskry. Pierwszy z nich to jaskra otwartego kąta przesączania. W tym przypadku dochodzi do powolnego wzrostu ciśnienia z powodu nagromadzonej cieczy wodnistej, która nie może swobodnie przepływać. Drugi rodzaj to jaskra zamykającego się kąta przesączania. W tej sytuacji problem stanowi tęczówka, która skutecznie utrudnia odpływ cieczy wodnistej. Konsekwencją występowania obu typów jaskry jest zwiększenie ciśnienia śródgałkowego. To natomiast prowadzi do niedokrwienia tarczy nerwu wzrokowego. 

W przypadku jaskry objawy, które są wymieniane najczęściej, to zaburzenia widzenia, zaczerwienienie gałek ocznych, ból towarzyszący oczom, migreny, a także mdłości i wymioty.

Do wykrycia jaskry często dochodzi przypadkiem, podczas rutynowej konsultacji okulistycznej. Początkowo choroba ta może nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak, w związku z pogłębianiem się tego schorzenia, jak i postępującym wiekiem pacjenta, mogą pojawić się wymienione wyżej symptomy. Są one wskazaniem do pilnej wizyty okulistycznej.

 

Czym jest zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu nierzadko wiąże się z wyborem drogi zawodowej, jaką obiera konkretna osoba. Bardzo często na tego typu zmęczenie skarżą się kierowcy, który spędzają wiele godzin za kierownicą. Jest to również przypadłość spotykana u osób, które pracują przy komputerze lub są narażone na intensywne i długotrwałe światło niebieskie emitowane przez inne urządzenia (tzw. cyfrowe zmęczenie oczu).

Wykorzystywanie wzroku bez przerwy w codziennych czynnościach i zadaniach wykonywanych w niewielkiej odległości od ekranu, bez częstego mrugania, może także przyczynić się do typowych objawów zmęczenia oczu. 

Należy do nich m.in. zamazane widzenie i brak odpowiedniej ostrości postrzeganego obrazu. Mowa tutaj głównie o zaburzeniach akomodacji oka, które z powodu intensywnego wysiłku i znacznego osłabienia ma trudność w dostosowaniu ostrości w szybkim tempie. Ze względu na mniejszą częstotliwość mrugania, może dojść także do przesuszenia oka. Niektórzy skarżą się również na łzawienie oczu, ich zaczerwienienie, a nawet – podwójne widzenie. Niekiedy wymienionym objawom towarzyszy uczucie podrażnienia. Dolegliwości ze strony narządu wzroku mogą wpływać negatywnie na samopoczucie, przyczyniać się do występowania migren, bólów gałek ocznych, bólów pleców, karku, a także utrudniać koncentrację na wykonywanej pracy.

 

Jak rozpoznać, czy to jaskra czy tylko zmęczenie oczu?

To ważne, aby nie bagatelizować żadnych objawów, które się pojawiają. Biorąc pod uwagę, iż podobne symptomy towarzyszą zarówno jaskrze, jak i zmęczeniu oczu, kluczem do postawienia właściwej diagnozy jest konsultacja okulistyczna i wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań. Można również dodać, iż w przypadku zmęczenia objawy te mają przeważnie charakter przejściowy, podczas gdy w przypadku jaskry mogą się one stopniowo rozwijać i nasilać. Dzięki konsultacji okulistycznej zostanie dobrane odpowiednie leczenie, a pacjent będzie poinformowany o prawidłowej higienie oczu.


 

POLECANE
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Czarnogóry o bezpieczeństwie i integracji europejskiej polityka
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Czarnogóry o bezpieczeństwie i integracji europejskiej

We wtorek prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Czarnogóry Milojko Spajiciem na temat integracji europejskiej oraz o kwestiach bezpieczeństwa.

Niemcy przerażone powrotem Donalda Trumpa tylko u nas
Niemcy przerażone powrotem Donalda Trumpa

Trump jako cesarz, jako awanturnik lub zaciekły wróg niemieckiej gospodarki – tuż przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa niemieckie media spekulują gorączkowo nad tym jak ułożą się stosunki Berlina z Waszyngtonem po 20 stycznia 2025 r. a renomowane ośrodki badań nad gospodarką analizują warianty reakcji, jakie niemiecka gospodarka powinna wziąć pod uwagę w obliczu spodziewanych ciosów z Waszyngtonu.

Wołodymyr Zełenski: Strategią Putina było wciągnięcie w tę wojnę innego kraju Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: Strategią Putina było wciągnięcie w tę wojnę innego kraju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja próbowała wciągnąć do wojny Iran. - Strategią Putina było wciągnięcie w tę wojnę innego kraju. On podpisał umowę z Iranem - stwierdził ukraiński przywódca. Ponadto ukraiński przywódca nie wykluczył zakończenia wojny za pomocą dyplomacji.

Premier Grenlandii: Nie chcemy być Amerykanami z ostatniej chwili
Premier Grenlandii: Nie chcemy być Amerykanami

– Grenlandczycy nie chcą być Amerykanami – oświadczył we wtorek premier Grenlandii Mute Egede. Dzień wcześniej został zaprzysiężony nowy prezydent USA Donald Trump, który oznajmił, że jego kraj potrzebuje kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Ministrowie finansów państw UE naciskają na Polskę. Chodzi o nadmierny deficyt polityka
Ministrowie finansów państw UE naciskają na Polskę. Chodzi o nadmierny deficyt

Ministrowie finansów państw UE zalecili we wtorek, aby Polska położyła kres nadmiernemu deficytowi do 2028 r. Zgodnie z ich zaleceniami nominalna stopa wzrostu wydatków netto w Polsce nie powinna przekroczyć 6,3 proc. w 2025 r., 4,4 proc. w 2026 r., 4 proc. w 2027 r. i 3,5 proc. w 2028 r.

Europoseł AfD ostro w PE nt. rzezi wołyńskiej. To jest nie do zaakceptowania [WIDEO] z ostatniej chwili
Europoseł AfD ostro w PE nt. rzezi wołyńskiej. "To jest nie do zaakceptowania" [WIDEO]

Europoseł Alternatywy dla Niemiec Tomasz Froelich mówił w Parlamencie Europejskim nt. rzezi wołyńskiej i polityki władz Ukrainy wobec ekshumacji ofiar banderowskich zbrodni.

Kartuzy: Okradli sklep i wjechali autem do rzeki. Policja zdołała zatrzymać złodziei Wiadomości
Kartuzy: Okradli sklep i wjechali autem do rzeki. Policja zdołała zatrzymać złodziei

Policja zatrzymała cztery osoby, które w nocy z poniedziałku na wtorek w pomorskich Kartuzach włamali się do jednego ze sklepów ze sprzętem elektronicznym. Po kradzieży m.in. smartfonów, sprawcy uciekli porzucając auto w rzece Raduni. Mężczyznom grozi nawet do 10 lat więzienia.

Justin Trudeau: Jesteśmy gotowi na wprowadzenie ceł w reakcji na decyzje USA Wiadomości
Justin Trudeau: Jesteśmy gotowi na wprowadzenie ceł w reakcji na decyzje USA

- Kanada chce utrzymywać dobre relacje z USA, ale rząd będzie chronić Kanadyjczyków, jeśli USA wprowadzą 25 proc. cła na import z Kanady – oświadczył we wtorek premier Justin Trudeau. Zwrócił uwagę, że Kanada kupuje w USA więcej niż Chiny, Japonia i Niemcy razem wzięte.

Jesteśmy w tragicznym momencie. Polskie lasy czeka katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę gorące
"Jesteśmy w tragicznym momencie". Polskie lasy czeka katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę

„Społeczeństwo do końca nie ma świadomości, że jesteśmy w tragicznym momencie związanym z naszą własnością i z tym, do czego jesteśmy przywiązani” - mówił poseł Paweł Sałek w rozmowie z Magazynem Optyka Schumana. Polityk odniósł się również do pomysłów postawienia 2,5 tys. turbin wiatrowych w polskich lasach.

Skarga PiS na odrzucenie sprawozdania finansowego przez PKW. Jest decyzja Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
Skarga PiS na odrzucenie sprawozdania finansowego przez PKW. Jest decyzja Sądu Najwyższego

PKW nie uświadamiała sobie, że czym innym jest kontrola sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, a czym innym kontrola sprawozdania partii politycznej; rozpatrując sprawozdanie partii trzeba przeprowadzić osobne postępowanie dowodowe - powiedział rzecznik SN, sędzia Aleksander Stępkowski.

REKLAMA

Zmęczenie oczu czy jaskra? Jak odróżnić codzienne dolegliwości od poważnych objawów choroby?

Narząd wzroku w obecnej rzeczywistości jest narażony na wiele czynników wpływających na jego funkcjonowanie. Zarówno życie zawodowe, jak i prywatne wiąże się nierzadko z korzystaniem z urządzeń emitujących światło niebieskie, jak ekrany komputerów, telewizory, telefony komórkowe. U niektórych osób z czasem mogą występować różne dolegliwości ze strony oczu. Pojawia się jednak pytanie, czy pacjenci są w stanie odróżnić, z czym mają do czynienia: ze zwykłym zmęczeniem czy być może z rozwijającą się jaskrą?
Zmęczenie oczu czy jaskra? Zmęczenie oczu czy jaskra? Jak odróżnić codzienne dolegliwości od poważnych objawów choroby?
Zmęczenie oczu czy jaskra? / fot. materiał partnera

Czym jest jaskra? Definicja i objawy

Czym jest jaskra? Mowa tutaj o zespole schorzeń, które charakteryzują się przede wszystkim powstawaniem wyższego ciśnienia śródgałkowego. Jest ono odpowiedzialne za nieprawidłową pracę narządu wzroku. Należy tutaj również wymienić pojawianie się wyraźnych zmian w polu widzenia oraz zmian dotyczących nerwu wzrokowego. Dochodzi do jego stopniowego uszkodzenia, co z kolei powoduje ograniczenie pola widzenia i postępujące rozmazywanie się postrzeganych przez oczy obrazów.

Najczęściej mówi się o dwóch rodzajach jaskry. Pierwszy z nich to jaskra otwartego kąta przesączania. W tym przypadku dochodzi do powolnego wzrostu ciśnienia z powodu nagromadzonej cieczy wodnistej, która nie może swobodnie przepływać. Drugi rodzaj to jaskra zamykającego się kąta przesączania. W tej sytuacji problem stanowi tęczówka, która skutecznie utrudnia odpływ cieczy wodnistej. Konsekwencją występowania obu typów jaskry jest zwiększenie ciśnienia śródgałkowego. To natomiast prowadzi do niedokrwienia tarczy nerwu wzrokowego. 

W przypadku jaskry objawy, które są wymieniane najczęściej, to zaburzenia widzenia, zaczerwienienie gałek ocznych, ból towarzyszący oczom, migreny, a także mdłości i wymioty.

Do wykrycia jaskry często dochodzi przypadkiem, podczas rutynowej konsultacji okulistycznej. Początkowo choroba ta może nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak, w związku z pogłębianiem się tego schorzenia, jak i postępującym wiekiem pacjenta, mogą pojawić się wymienione wyżej symptomy. Są one wskazaniem do pilnej wizyty okulistycznej.

 

Czym jest zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu nierzadko wiąże się z wyborem drogi zawodowej, jaką obiera konkretna osoba. Bardzo często na tego typu zmęczenie skarżą się kierowcy, który spędzają wiele godzin za kierownicą. Jest to również przypadłość spotykana u osób, które pracują przy komputerze lub są narażone na intensywne i długotrwałe światło niebieskie emitowane przez inne urządzenia (tzw. cyfrowe zmęczenie oczu).

Wykorzystywanie wzroku bez przerwy w codziennych czynnościach i zadaniach wykonywanych w niewielkiej odległości od ekranu, bez częstego mrugania, może także przyczynić się do typowych objawów zmęczenia oczu. 

Należy do nich m.in. zamazane widzenie i brak odpowiedniej ostrości postrzeganego obrazu. Mowa tutaj głównie o zaburzeniach akomodacji oka, które z powodu intensywnego wysiłku i znacznego osłabienia ma trudność w dostosowaniu ostrości w szybkim tempie. Ze względu na mniejszą częstotliwość mrugania, może dojść także do przesuszenia oka. Niektórzy skarżą się również na łzawienie oczu, ich zaczerwienienie, a nawet – podwójne widzenie. Niekiedy wymienionym objawom towarzyszy uczucie podrażnienia. Dolegliwości ze strony narządu wzroku mogą wpływać negatywnie na samopoczucie, przyczyniać się do występowania migren, bólów gałek ocznych, bólów pleców, karku, a także utrudniać koncentrację na wykonywanej pracy.

 

Jak rozpoznać, czy to jaskra czy tylko zmęczenie oczu?

To ważne, aby nie bagatelizować żadnych objawów, które się pojawiają. Biorąc pod uwagę, iż podobne symptomy towarzyszą zarówno jaskrze, jak i zmęczeniu oczu, kluczem do postawienia właściwej diagnozy jest konsultacja okulistyczna i wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań. Można również dodać, iż w przypadku zmęczenia objawy te mają przeważnie charakter przejściowy, podczas gdy w przypadku jaskry mogą się one stopniowo rozwijać i nasilać. Dzięki konsultacji okulistycznej zostanie dobrane odpowiednie leczenie, a pacjent będzie poinformowany o prawidłowej higienie oczu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe