"Jest progres". Węglokoks przejmuje Hutę Częstochowa i planuje wznowienie produkcji

Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy Huty Częstochowa – wynika z komunikatu firmy. Koncern wskazuje, że to pierwszy krok zmierzający m.in. do zabezpieczenia majątku produkcyjnego i wznowienia produkcji – planowo na początku 2025 r.
Huta - zdjęcie poglądowe
Huta - zdjęcie poglądowe / fot. yayimages.com

Jak podał Węglokoks w komunikacie, do realizacji umowy powołano spółkę pod nazwą Huta Częstochowa sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy i będzie odpowiedzialna za wznowienie produkcji oraz prowadzenie działalności.

Wznowienie produkcji planowane na początek przyszłego roku

"Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku. Dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszeniu uzależnienia od dostawców zewnętrznych" – zaznaczono w informacji.

Cytowany w komunikacie prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak powiedział: – Uważamy, że jest to dobra okazja i odpowiedni czas na taką akwizycję. Wpisuje się ona w logikę rozwoju segmentu stalowego grupy, a także umożliwia osiągnięcie istotnych korzyści optymalizacyjnych i synergicznych na szeregu obszarach jej funkcjonowania.

Podkreślił, że Węglokoks chce być odpowiedzialnym inwestorem, wspierającym rozwój częstochowskich zakładów oraz spełniającym oczekiwania pracowników i innych interesariuszy firmy.

– W obecnych kryzysowych uwarunkowaniach rynkowych nie jest to projekt łatwy, ale wierzymy, że potencjał tych zakładów pozwoli na realizację naszych zamierzeń biznesowych. Huta była największym krajowym producentem blach grubych posiadającym własne instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego – przypomniał Ślęzak.

Węglokoks sprecyzował, że umowa dzierżawy majątku huty stanowi pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i służy w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego w okresie zimowym, wznowieniu produkcji oraz ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich.

"Jest progres"

Do sprawy odnieśli się związkowcy z Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność".

Jest w końcu progres ws. Huty Częstochowa. Otrzymaliśmy wiadomość,że została podpisana umowa dzierżawy pomiędzy Węglokoksem a syndykiem

– napisali w mediach społecznościowych.

Upadłość

Pod koniec października br. częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie ws. ogłoszenia upadłości dotychczasowego właściciela Huty Częstochowa – spółki Liberty Częstochowa. To upadłość kolejnego prywatnego właściciela Huty Częstochowa. Produkcja w zakładzie stanęła pod koniec ub. roku, jednak pracodawca do końca sierpnia płacił załodze wynagrodzenia.

Wniosek o upadłość spółki Liberty Częstochowa złożyli w wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego w Częstochowie jej wierzyciele. Częstochowski sąd już dwukrotnie ogłaszał jej upadłość, po pierwszym postanowieniu poprawiając jeszcze kwestie formalne; od drugiego odwołał się właściciel huty.

Kilkusetosobowa grupa pracowników Huty Częstochowa i innych związków branży demonstrowała pod koniec października w Warszawie, zwracając uwagę na brak wypłaty wynagrodzeń w zakładzie oraz potrzebę dalszych działań na rzecz pozyskania nowego inwestora (co umożliwiła upadłość dotychczasowego).

Poprzednia procedura sprzedaży Huty Częstochowa zakończyła się w maju 2021 r. W lutym 2021 r. przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty, będąca od grudnia 2020 r. dzierżawcą huty (produkcję wznowiono wówczas w styczniu 2021 r.).

Wcześniej dzierżawcą upadłej Huty Częstochowa, prowadzącym produkcję w zakładzie, była firma Sunningwell International Polska. We wrześniu 2019 r. syndyk zawarł z nią umowę dzierżawy, z prawem pierwokupu. Następnie odbyły się przetargi na sprzedaż majątku huty; w trzecim nabywcą została grupa Liberty.

Poprzednią upadłość likwidacyjną właściciela Huty Częstochowa częstochowski sąd przeprowadził w 2019 r., z wniosku spółki ISD Polska. Postanowienie o upadłości likwidacyjnej spółki ISD Huta Częstochowa sąd ogłosił we wrześniu 2019 r.; stało się ono prawomocne w listopadzie 2019 r.

Węglokoks

Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa jest właścicielem spółki Węglokoks Energia.

W segmencie logistycznym grupa Węglokoks posiada spółki Inter Balt i Polské uhlí, jest większościowym właścicielem spółek Port Północny i Polkarbon, a mniejszościowym – spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej lotniskiem Katowice. Wcześniejsze aktywa węglowe grupy (spółka Węglokoks Kraj posiadająca kopalnię Bobrek i pakiet akcji Polskiej Grupy Górniczej) zostały zbyte na rzecz Skarbu Państwa.

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

"Jest progres". Węglokoks przejmuje Hutę Częstochowa i planuje wznowienie produkcji

Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy Huty Częstochowa – wynika z komunikatu firmy. Koncern wskazuje, że to pierwszy krok zmierzający m.in. do zabezpieczenia majątku produkcyjnego i wznowienia produkcji – planowo na początku 2025 r.
Huta - zdjęcie poglądowe
Huta - zdjęcie poglądowe / fot. yayimages.com

Jak podał Węglokoks w komunikacie, do realizacji umowy powołano spółkę pod nazwą Huta Częstochowa sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy i będzie odpowiedzialna za wznowienie produkcji oraz prowadzenie działalności.

Wznowienie produkcji planowane na początek przyszłego roku

"Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku. Dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszeniu uzależnienia od dostawców zewnętrznych" – zaznaczono w informacji.

Cytowany w komunikacie prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak powiedział: – Uważamy, że jest to dobra okazja i odpowiedni czas na taką akwizycję. Wpisuje się ona w logikę rozwoju segmentu stalowego grupy, a także umożliwia osiągnięcie istotnych korzyści optymalizacyjnych i synergicznych na szeregu obszarach jej funkcjonowania.

Podkreślił, że Węglokoks chce być odpowiedzialnym inwestorem, wspierającym rozwój częstochowskich zakładów oraz spełniającym oczekiwania pracowników i innych interesariuszy firmy.

– W obecnych kryzysowych uwarunkowaniach rynkowych nie jest to projekt łatwy, ale wierzymy, że potencjał tych zakładów pozwoli na realizację naszych zamierzeń biznesowych. Huta była największym krajowym producentem blach grubych posiadającym własne instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego – przypomniał Ślęzak.

Węglokoks sprecyzował, że umowa dzierżawy majątku huty stanowi pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i służy w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego w okresie zimowym, wznowieniu produkcji oraz ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich.

"Jest progres"

Do sprawy odnieśli się związkowcy z Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność".

Jest w końcu progres ws. Huty Częstochowa. Otrzymaliśmy wiadomość,że została podpisana umowa dzierżawy pomiędzy Węglokoksem a syndykiem

– napisali w mediach społecznościowych.

Upadłość

Pod koniec października br. częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie ws. ogłoszenia upadłości dotychczasowego właściciela Huty Częstochowa – spółki Liberty Częstochowa. To upadłość kolejnego prywatnego właściciela Huty Częstochowa. Produkcja w zakładzie stanęła pod koniec ub. roku, jednak pracodawca do końca sierpnia płacił załodze wynagrodzenia.

Wniosek o upadłość spółki Liberty Częstochowa złożyli w wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego w Częstochowie jej wierzyciele. Częstochowski sąd już dwukrotnie ogłaszał jej upadłość, po pierwszym postanowieniu poprawiając jeszcze kwestie formalne; od drugiego odwołał się właściciel huty.

Kilkusetosobowa grupa pracowników Huty Częstochowa i innych związków branży demonstrowała pod koniec października w Warszawie, zwracając uwagę na brak wypłaty wynagrodzeń w zakładzie oraz potrzebę dalszych działań na rzecz pozyskania nowego inwestora (co umożliwiła upadłość dotychczasowego).

Poprzednia procedura sprzedaży Huty Częstochowa zakończyła się w maju 2021 r. W lutym 2021 r. przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty, będąca od grudnia 2020 r. dzierżawcą huty (produkcję wznowiono wówczas w styczniu 2021 r.).

Wcześniej dzierżawcą upadłej Huty Częstochowa, prowadzącym produkcję w zakładzie, była firma Sunningwell International Polska. We wrześniu 2019 r. syndyk zawarł z nią umowę dzierżawy, z prawem pierwokupu. Następnie odbyły się przetargi na sprzedaż majątku huty; w trzecim nabywcą została grupa Liberty.

Poprzednią upadłość likwidacyjną właściciela Huty Częstochowa częstochowski sąd przeprowadził w 2019 r., z wniosku spółki ISD Polska. Postanowienie o upadłości likwidacyjnej spółki ISD Huta Częstochowa sąd ogłosił we wrześniu 2019 r.; stało się ono prawomocne w listopadzie 2019 r.

Węglokoks

Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa jest właścicielem spółki Węglokoks Energia.

W segmencie logistycznym grupa Węglokoks posiada spółki Inter Balt i Polské uhlí, jest większościowym właścicielem spółek Port Północny i Polkarbon, a mniejszościowym – spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej lotniskiem Katowice. Wcześniejsze aktywa węglowe grupy (spółka Węglokoks Kraj posiadająca kopalnię Bobrek i pakiet akcji Polskiej Grupy Górniczej) zostały zbyte na rzecz Skarbu Państwa.

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe