Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela

Moskwa od miesięcy dąży do obalenia prozachodnich władz w Mołdawii. Sięga w tym celu po różne środki, od wagnerowców, przez separatystów z Naddniestrza i Gagauzji, po byłego prezydenta – marionetkę Kremla i radykałów z partii, której właściciel zasłania się izraelskim paszportem, prawomocnie skazany w Mołdawii za finansowe oszustwo stulecia.
Ilan Szor Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela
Ilan Szor / Wikipedia / Parlamentul Republicii Moldova

Niedawno w autonomicznej Gagauzji (Gagauzowie to lud turecki wyznania prawosławnego, tradycyjnie prorosyjski) wybory na baszkana, czyli lidera autonomii wygrała kandydatka Partii Szor. Dążenie władz z Kiszyniowa do unieważnienia wyborów zakończyły się porażką. Ale sytuacja zmieniła się, gdy Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał działalność prorosyjskiego ugrupowania za niezgodną z konstytucją, co oznacza delegalizację Partii Szor ze skutkiem natychmiastowym. To duży sukces w walce z już nawet nie tyle sympatykami Rosji, co ich agentami. Założyciel, lider i właściciel partii, Ilan Szor, jest bowiem powiązany z FSB. Jego ugrupowanie miało odegrać kluczową rolę w zdestabilizowaniu politycznym Mołdawii, co doprowadziłoby do przesilenia i zmiany władz z obecnych prozachodnich na prorosyjskie (koalicja socjalistów i komunistów). Partia Szor przewodziła kilkumiesięcznym protestom przeciwko władzom Mołdawii. Uczestników zwożono z różnych zakątków kraju i płacono im z kieszeni Ilana Szora.

Skazany za kradzież miliarda dolarów

Na niego samego USA i UE nałożyły sankcje. Kilka lat temu uciekł do Izraela i kpi z mołdawskiego wymiaru sprawiedliwości. Został skazany zaocznie już w dwóch instancjach za udział w wyprowadzeniu środków z krajowego systemu bankowego. W 2017 r. Szor został skazany na siedem i pół roku więzienia za kradzież miliarda dolarów z trzech mołdawskich banków. Po odwołaniu się od wyroku i rozpatrzeniu apelacji, Szor mógł wyjechać do Izraela. 13 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Kiszyniowie skazał Ilana Szora zaocznie na 15 lat więzienia. Jest jednak bezkarny, bo ma paszport izraelski (rosyjski zresztą też), a Izrael swych obywateli nie wydaje innym państwom.

Dowody na antypaństwową, antykonstytucyjną i prowadzoną w interesie obcego państwa działalność Partii Szor były na tyle przekonujące, że Sąd Konstytucyjny wydał orzeczenie, zgodnie z którym partię uważa się za rozwiązaną z chwilą ogłoszenia wyroku. Ministerstwo sprawiedliwości ma powołać specjalną komisję, która przeprowadzi prawną procedurę likwidacji partii. Parlamentarzyści Partii Szor zachowają mandaty, ale jako posłowie niezależni, bez prawa wstępowania do innych frakcji parlamentarnych (jest ich zaledwie sześcioro w 101-osobowym parlamencie).

O delegalizację partii wnioskował rząd Mołdawii. Według niego działalność ugrupowania podlega art. 41 Konstytucji, który stanowi, że partie i stowarzyszenia społeczno-polityczne, których działalność jest skierowana „przeciwko pluralizmowi politycznemu, zasadom praworządności, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej”, są niezgodne z konstytucją. Lider partii Ilan Szor w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija-24 nazwał wyrok „policzkiem” dla Mołdawian, którzy głosowali na jego partię.

Przeprowadzimy niezbędne procedury prawne. Znajdziemy formułę, dzięki której liczymy na zdobycie przez partię Szor większości w parlamencie w następnych wyborach

– powiedział ścigany oligarcha.

Napięcie Mołdawia-Rosja wzrosło od inwazji na Ukrainę

Napięcie między Kiszyniowem a Moskwą wzrosło od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w związku z obawami, że Rosja może rozszerzyć wojnę na Mołdawię, gdzie w separatystycznym promoskiewskim regionie Naddniestrza stacjonuje ok. 1500 rosyjskich żołnierzy. Mołdawski rząd jest krytyczny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Mołdawia uzyskała status kraju kandydującego do UE w czerwcu 2022 r. I chociaż kraj ten nie dąży obecnie do przystąpienia do NATO, ponieważ neutralność ma zapisaną w konstytucji, minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział w listopadzie 2022 r., że nie musi to przekładać się na samoizolację czy demilitaryzację. W lutym br. Sandu ogłosiła, że Kreml planuje zamach stanu w Mołdawii. Wiarygodne informacje na ten temat przekazał wywiad ukraiński. Niedawno Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedem osób powiązanych z Szorem za ich rolę w moskiewskiej kampanii destabilizacji Mołdawii.

Partia Szora była mniejsza i mniej popularna od rządzącej centroprawicy związanej z prezydent Sandu (PAS), jak też głównej siły opozycji, czyli bloku socjalistów i komunistów, również prorosyjskiego. Wydaje się, że w zamysłach Kremla, radykałowie finansowani przez Szora mieli jedynie doprowadzić do ostrego kryzysu w kraju, aby utorować drogę do władzy bardziej umiarkowanej prorosyjskiej sile: komunistom i socjalistom. Plan spalił na panewce, a delegalizacja Partii Szora poważnie komplikuje rosyjskie plany.


 

POLECANE
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki? tylko u nas
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki?

Bardzo dobrze, że prowadzący z nim rozmowę w Radiu Wnet Łukasz Jankowski przerwał wywiad po jego słowach o "fejkowych komorach gazowych". Ale dlaczego człowiek o takich poglądach w ogóle się tam znalazł? Dlaczego został mu udostępniony mikrofon? Czy redakcja nie mogła przewidzieć, co będzie mówił?

Reprezentacja Polski ma nowego trenera Wiadomości
Reprezentacja Polski ma nowego trenera

Po ponad miesiącu od rezygnacji Michała Probierza, Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, kto przejmie stery w reprezentacji Polski. Jak ustalił Polsat News, nowym selekcjonerem zostanie Jan Urban.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców Wiadomości
Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców

RCB wydało w poniedziałek wieczorem alert dotyczący pożaru hali produkcyjnej przy ul. Chemicznej w Siemianowicach Śląskich. Mieszkańcy proszeni są o niezbliżanie się do miejsca pożaru oraz o zamknięcie okien, aby uniknąć narażenia na szkodliwy dym.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek o wycofaniu ze sprzedaży łyżki cedzakowej, która może zagrażać zdrowiu. Produkt był dostępny w sklepach sieci TEDi w całej Polsce.

Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia Wiadomości
Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Zachowuję optymizm. Poseł PiS trafił do szpitala Wiadomości
"Zachowuję optymizm". Poseł PiS trafił do szpitala

Poseł Jacek Osuch (Prawo i Sprawiedliwość) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie ze szpitala. W krótkim wpisie poinformował, że trafił na leczenie, jednocześnie dziękując lekarzom za opiekę i zwracając się z apelem do obserwatorów.

Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni” Wiadomości
Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni”

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

Nowe rondo powstanie w miejscowości Mokre koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C. Wartość inwestycji sięgnie ponad 11,8 mln zł - poinformował w poniedziałek Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Pożar hali w Siemianowicach Śląskich z ostatniej chwili
Pożar hali w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałek 14 lipca po godz. 14 w Siemianowicach Śląskich przy ul. Chemicznej wybuchł pożar hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury Wiadomości
Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury

Choć Holandia uchodzi za lidera zielonej transformacji, dziś boryka się z poważnym kryzysem energetycznym. Sieć elektroenergetyczna nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem, a tysiące firm i instytucji czeka na możliwość podłączenia do prądu.

REKLAMA

Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela

Moskwa od miesięcy dąży do obalenia prozachodnich władz w Mołdawii. Sięga w tym celu po różne środki, od wagnerowców, przez separatystów z Naddniestrza i Gagauzji, po byłego prezydenta – marionetkę Kremla i radykałów z partii, której właściciel zasłania się izraelskim paszportem, prawomocnie skazany w Mołdawii za finansowe oszustwo stulecia.
Ilan Szor Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela
Ilan Szor / Wikipedia / Parlamentul Republicii Moldova

Niedawno w autonomicznej Gagauzji (Gagauzowie to lud turecki wyznania prawosławnego, tradycyjnie prorosyjski) wybory na baszkana, czyli lidera autonomii wygrała kandydatka Partii Szor. Dążenie władz z Kiszyniowa do unieważnienia wyborów zakończyły się porażką. Ale sytuacja zmieniła się, gdy Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał działalność prorosyjskiego ugrupowania za niezgodną z konstytucją, co oznacza delegalizację Partii Szor ze skutkiem natychmiastowym. To duży sukces w walce z już nawet nie tyle sympatykami Rosji, co ich agentami. Założyciel, lider i właściciel partii, Ilan Szor, jest bowiem powiązany z FSB. Jego ugrupowanie miało odegrać kluczową rolę w zdestabilizowaniu politycznym Mołdawii, co doprowadziłoby do przesilenia i zmiany władz z obecnych prozachodnich na prorosyjskie (koalicja socjalistów i komunistów). Partia Szor przewodziła kilkumiesięcznym protestom przeciwko władzom Mołdawii. Uczestników zwożono z różnych zakątków kraju i płacono im z kieszeni Ilana Szora.

Skazany za kradzież miliarda dolarów

Na niego samego USA i UE nałożyły sankcje. Kilka lat temu uciekł do Izraela i kpi z mołdawskiego wymiaru sprawiedliwości. Został skazany zaocznie już w dwóch instancjach za udział w wyprowadzeniu środków z krajowego systemu bankowego. W 2017 r. Szor został skazany na siedem i pół roku więzienia za kradzież miliarda dolarów z trzech mołdawskich banków. Po odwołaniu się od wyroku i rozpatrzeniu apelacji, Szor mógł wyjechać do Izraela. 13 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Kiszyniowie skazał Ilana Szora zaocznie na 15 lat więzienia. Jest jednak bezkarny, bo ma paszport izraelski (rosyjski zresztą też), a Izrael swych obywateli nie wydaje innym państwom.

Dowody na antypaństwową, antykonstytucyjną i prowadzoną w interesie obcego państwa działalność Partii Szor były na tyle przekonujące, że Sąd Konstytucyjny wydał orzeczenie, zgodnie z którym partię uważa się za rozwiązaną z chwilą ogłoszenia wyroku. Ministerstwo sprawiedliwości ma powołać specjalną komisję, która przeprowadzi prawną procedurę likwidacji partii. Parlamentarzyści Partii Szor zachowają mandaty, ale jako posłowie niezależni, bez prawa wstępowania do innych frakcji parlamentarnych (jest ich zaledwie sześcioro w 101-osobowym parlamencie).

O delegalizację partii wnioskował rząd Mołdawii. Według niego działalność ugrupowania podlega art. 41 Konstytucji, który stanowi, że partie i stowarzyszenia społeczno-polityczne, których działalność jest skierowana „przeciwko pluralizmowi politycznemu, zasadom praworządności, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej”, są niezgodne z konstytucją. Lider partii Ilan Szor w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija-24 nazwał wyrok „policzkiem” dla Mołdawian, którzy głosowali na jego partię.

Przeprowadzimy niezbędne procedury prawne. Znajdziemy formułę, dzięki której liczymy na zdobycie przez partię Szor większości w parlamencie w następnych wyborach

– powiedział ścigany oligarcha.

Napięcie Mołdawia-Rosja wzrosło od inwazji na Ukrainę

Napięcie między Kiszyniowem a Moskwą wzrosło od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w związku z obawami, że Rosja może rozszerzyć wojnę na Mołdawię, gdzie w separatystycznym promoskiewskim regionie Naddniestrza stacjonuje ok. 1500 rosyjskich żołnierzy. Mołdawski rząd jest krytyczny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Mołdawia uzyskała status kraju kandydującego do UE w czerwcu 2022 r. I chociaż kraj ten nie dąży obecnie do przystąpienia do NATO, ponieważ neutralność ma zapisaną w konstytucji, minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział w listopadzie 2022 r., że nie musi to przekładać się na samoizolację czy demilitaryzację. W lutym br. Sandu ogłosiła, że Kreml planuje zamach stanu w Mołdawii. Wiarygodne informacje na ten temat przekazał wywiad ukraiński. Niedawno Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedem osób powiązanych z Szorem za ich rolę w moskiewskiej kampanii destabilizacji Mołdawii.

Partia Szora była mniejsza i mniej popularna od rządzącej centroprawicy związanej z prezydent Sandu (PAS), jak też głównej siły opozycji, czyli bloku socjalistów i komunistów, również prorosyjskiego. Wydaje się, że w zamysłach Kremla, radykałowie finansowani przez Szora mieli jedynie doprowadzić do ostrego kryzysu w kraju, aby utorować drogę do władzy bardziej umiarkowanej prorosyjskiej sile: komunistom i socjalistom. Plan spalił na panewce, a delegalizacja Partii Szora poważnie komplikuje rosyjskie plany.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe