[Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”

XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”. Rok XIV, edycja 45 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2022, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacejski [Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacejski / Jacek "Wiejski" Górski

Koncert Niepodległości to projekt, który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 45 edycji w Polsce i za granicą, ponad 190 kompozycji, aranżacji i ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

Inspiracją wydarzenia jest 230 rocznica polsko-rosyjskiej wojny 1792 roku, zwanej też wojną w obronie Konstytucji 3 Maja. Wojna ta była następstwem Konfederacji Targowickiej, która po dziś dzień jest symbolem zdrady narodowej. Jednym z reliktów tamtej wojny jest Order Wojenny Virtuti Militari, ustanowiony 22 czerwca 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia polskiego zwycięstwa nad Rosjanami w bitwie pod Zieleńcami.

 

Narracja koncertu ukaże zapomnianych bohaterów stawiających opór zdradzie narodowej, jak m.in. Spytko z Melsztyna, który stłumił bunt proniemieckiego patrycjatu wywołany przez Wójta Alberta (~1312); Jakub Kobylański, pogromca zdrajcy Świdrygiełły i Inflanckich Krzyżaków w bitwie pod Wiłkomierzem (1435) i Jan Zamoyski, zwycięzca nad stronnikami Habsburgów w bitwie pod Byczyną (1588). Antybohaterom sienkiewiczowskiego „Potopu”, Januszowi i Bogusławowi Radziwiłłom i Hieronimowi Radziejowskiemu, przeciwstawieni zostaną Konfederaci Tyszowieccy, których zasługi dla Rzeczypospolitej trudno jest przecenić. Powstańczy bohater Edmund Callier przyrównany zostanie do XIX wiecznej postaci jednego z najbardziej znanych carskich kolaborantów Margrabiego Wielopolskiego.

 

Opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 unaoczni udaremnienie budowy samozwańczej Polskiej Socjalistycznej Republiki Rad, tworzonej pod osłoną bolszewików przez Juliana Marchlewskiego i Feliksa Dzierżyńskiego. Łamiąc tabu propagandy PRL ukazany zostanie dramat i ofiara dziesiątkowanych w samobójczych bitwach żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, dowodzonych przez sowieckich oficerów i komunistycznych renegatów, jak np. Zygmunt Berling i Karol Świerczewski.

 

Przypomniane zostaną walki Żołnierzy Niezłomnych toczone na Podlasiu w 1945 roku  z 1 Warszawską Brygadą Pancerną, dowodzoną przez Rosjan i obsadzoną przez obywateli Związku Sowieckiego, gdzie Polacy stanowili mniejszość. To właśnie tę jednostkę gloryfikował popularny w PRL serial „Czterej pancerni i pies”. Oddany zostanie także hołd członkom opozycji antykomunistycznej, którzy w latach 1956-89 przeciwstawiali się rządom komunistów w Polsce.

 

Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XIV Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do Pieśni o wójcie Albercie | Sequitur de quodam aduocato Cracouiensi Alberto (~1317) oraz hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Pieśń o Hołubku (1588), Pieśń Konfederatów Tyszowieckich (1655), Marsz z r. 1792 (1792), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1794), Pieśń Konfederatów Barskich  (1843/~1975), kompozycja współczesna do tekstu Ustawy Sejmu o detronizacji Mikołaja I (1831), Margrabia Wielopolski (1991), Dylemat (1983), Wróżba (1982) oraz kompilacja utworów Rozszumiały się wierzby płaczące (1943) | Patrol (1946). Dopełnieniem repertuaru historycznego będą współczesne kompozycje instrumentalne
1792.Contra Targovicam oraz Zdrada. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają
Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś, czwartą zwrotką pieśni.

 

„Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.”

 

W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,5 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad  3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne.

 

Ekipa Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 20 artystów.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Agnieszka Klahs (altówka), Anna Lubiak-Osmycka (wiolonczela), Krystyna Wiśniewska (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Narodowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Patronat honorowy: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

 

Dofinansowanie:

Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra

Partner Koncertu: Fundacja PKO

Mecenas Koncertu Niepodległości: Polska Grupa Energetyczna PGE

Partner Generalny: Totalizator Sportowy

Wsparcie: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS  | AMW Sinevia | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny:  Polskie Radio | Niezależna.pl | Tysol.pl

 

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook


 

POLECANE
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania z ostatniej chwili
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania

Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał sprawę traktowania byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości podczas przebywania w areszcie.

Nazywaliśmy go dr. Google. Nowe informacje o zamachowcu z Magdeburga Wiadomości
"Nazywaliśmy go dr. Google". Nowe informacje o zamachowcu z Magdeburga

Niemieckie media podają, że zamachowca z Magdeburga nie był cenioną postacią w klinice. Współpracownicy mieli podważać jego kompetencje lekarskie oraz składać liczne skargi do kierownictwa.

Jest raport RPO ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
Jest raport RPO ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności.

List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju polityka
List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju

Poseł Marcin Romanowski opublikował list otwarty do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który dotyczy m.in. deklaracji o przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu. Polityk zadeklarował, że wróci do kraju w ciągu sześciu godzin, jeśli minister spełni kilka warunków.

Andrzej Duda: Poglądy Karola Nawrockiego są najbliższe moim z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Poglądy Karola Nawrockiego są najbliższe moim

Prezydent Andrzej Duda przyznał w poniedziałek w RMF24, że wśród kandydatów na prezydenta poglądy popieranego przez PiS Karola Nawrockiego są mu najbliższe. Zastrzegł, że nie będzie prowadził kampanii wyborczej za prezesa IPN.

Burza w sieci. Dziennikarze i politycy KO przyłapani na wspólnym imprezowaniu [WIDEO] z ostatniej chwili
Burza w sieci. Dziennikarze i politycy KO przyłapani na wspólnym imprezowaniu [WIDEO]

Jak donosi Telewizja Republika, w niedzielę wieczorem w jednej z warszawskich restauracji wspólnie imprezowali redaktorzy nielegalnie przejętej TVP z politykami Koalicji Obywatelskiej.

Propozycja Hołowni ws. wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zabiera głos z ostatniej chwili
Propozycja Hołowni ws. wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zabiera głos

– Jestem otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych, także jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy – podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, pytany o propozycję marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotyczącą stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta.

Przeciągają się negocjacje ws. czołgów K2 dla Polski z ostatniej chwili
Przeciągają się negocjacje ws. czołgów K2 dla Polski

– Realny termin podpisania drugiej umowy z PGZ, dotyczącej m.in. produkcji K2PL, czyli spolonizowanej wersji koreańskich czołgów K2, to styczeń – twierdzi Junmo Seo, prezes Hyundai Rotem Europe i wiceprezes Hyundai Rotem Company. Ujawnia, które elementy technologii Koreańczycy są gotowi przekazać Polsce – czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Kosiniak-Kamysz: Bez konstytucyjnego resetu nic nie naprawimy z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: "Bez konstytucyjnego resetu nic nie naprawimy"

– Bez resetu konstytucyjnego, bez nowego rozdziału o Trybunale Konstytucyjnym uporządkowanie wymiaru sprawiedliwości będzie po prostu niemożliwe – ocenił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" wicepremier, szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

REKLAMA

[Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”

XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”. Rok XIV, edycja 45 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2022, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacejski [Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacejski / Jacek "Wiejski" Górski

Koncert Niepodległości to projekt, który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 45 edycji w Polsce i za granicą, ponad 190 kompozycji, aranżacji i ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

Inspiracją wydarzenia jest 230 rocznica polsko-rosyjskiej wojny 1792 roku, zwanej też wojną w obronie Konstytucji 3 Maja. Wojna ta była następstwem Konfederacji Targowickiej, która po dziś dzień jest symbolem zdrady narodowej. Jednym z reliktów tamtej wojny jest Order Wojenny Virtuti Militari, ustanowiony 22 czerwca 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia polskiego zwycięstwa nad Rosjanami w bitwie pod Zieleńcami.

 

Narracja koncertu ukaże zapomnianych bohaterów stawiających opór zdradzie narodowej, jak m.in. Spytko z Melsztyna, który stłumił bunt proniemieckiego patrycjatu wywołany przez Wójta Alberta (~1312); Jakub Kobylański, pogromca zdrajcy Świdrygiełły i Inflanckich Krzyżaków w bitwie pod Wiłkomierzem (1435) i Jan Zamoyski, zwycięzca nad stronnikami Habsburgów w bitwie pod Byczyną (1588). Antybohaterom sienkiewiczowskiego „Potopu”, Januszowi i Bogusławowi Radziwiłłom i Hieronimowi Radziejowskiemu, przeciwstawieni zostaną Konfederaci Tyszowieccy, których zasługi dla Rzeczypospolitej trudno jest przecenić. Powstańczy bohater Edmund Callier przyrównany zostanie do XIX wiecznej postaci jednego z najbardziej znanych carskich kolaborantów Margrabiego Wielopolskiego.

 

Opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 unaoczni udaremnienie budowy samozwańczej Polskiej Socjalistycznej Republiki Rad, tworzonej pod osłoną bolszewików przez Juliana Marchlewskiego i Feliksa Dzierżyńskiego. Łamiąc tabu propagandy PRL ukazany zostanie dramat i ofiara dziesiątkowanych w samobójczych bitwach żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, dowodzonych przez sowieckich oficerów i komunistycznych renegatów, jak np. Zygmunt Berling i Karol Świerczewski.

 

Przypomniane zostaną walki Żołnierzy Niezłomnych toczone na Podlasiu w 1945 roku  z 1 Warszawską Brygadą Pancerną, dowodzoną przez Rosjan i obsadzoną przez obywateli Związku Sowieckiego, gdzie Polacy stanowili mniejszość. To właśnie tę jednostkę gloryfikował popularny w PRL serial „Czterej pancerni i pies”. Oddany zostanie także hołd członkom opozycji antykomunistycznej, którzy w latach 1956-89 przeciwstawiali się rządom komunistów w Polsce.

 

Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XIV Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do Pieśni o wójcie Albercie | Sequitur de quodam aduocato Cracouiensi Alberto (~1317) oraz hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Pieśń o Hołubku (1588), Pieśń Konfederatów Tyszowieckich (1655), Marsz z r. 1792 (1792), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1794), Pieśń Konfederatów Barskich  (1843/~1975), kompozycja współczesna do tekstu Ustawy Sejmu o detronizacji Mikołaja I (1831), Margrabia Wielopolski (1991), Dylemat (1983), Wróżba (1982) oraz kompilacja utworów Rozszumiały się wierzby płaczące (1943) | Patrol (1946). Dopełnieniem repertuaru historycznego będą współczesne kompozycje instrumentalne
1792.Contra Targovicam oraz Zdrada. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają
Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś, czwartą zwrotką pieśni.

 

„Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.”

 

W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,5 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad  3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne.

 

Ekipa Koncertu Niepodległości – łącznie blisko 20 artystów.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).

W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kamila Szalińska-Bałwas (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Agnieszka Klahs (altówka), Anna Lubiak-Osmycka (wiolonczela), Krystyna Wiśniewska (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Narodowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Patronat honorowy: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

 

Dofinansowanie:

Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra

Partner Koncertu: Fundacja PKO

Mecenas Koncertu Niepodległości: Polska Grupa Energetyczna PGE

Partner Generalny: Totalizator Sportowy

Wsparcie: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS  | AMW Sinevia | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Patronat Medialny:  Polskie Radio | Niezależna.pl | Tysol.pl

 

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, [email protected]

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl |  Koncert Niepodległości / Facebook



 

Polecane
Emerytury
Stażowe