ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

Proponuje lekturę zapisu mojego wywiadu dla Radia "Wnet". Miał on miejsce w ramach programu "Kurier w samo południe", a przeprowadziła go red. Magdalena Uchaniuk. Emisja "na żywo" - 5 października 2022.

 

Pan Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dzień dobry, Panie Pośle.

 

– Kłaniam się, dzień dobry, witam.

 

No właśnie, jakie wiadomości płyną z Brukseli, jeżeli chodzi o ten nowy, ósmy pakiet sankcji wdrożony, jeżeli właśnie chodzi o Rosję?

 

– Przede wszystkim jest kwestia tego, że Unia Europejska wydaje się być z pakietu na pakiet coraz bardziej podzielona w sprawie sankcji. Wynika to z tego, że politycy reagują, może muszą reagować na zmęczenie swoich społeczeństw. Zwracam uwagę na sondaże opinii publicznej, prowadzone systematycznie, co kilka tygodni, gdy chodzi o kwestię sankcji i tutaj widzimy w wielu krajach, nie w Polsce, nie w krajach bałtyckich, nie w krajach skandynawskich, ale w krajach takich, jak.Niemcy, Francja, Włochy, Austria, ale także z naszego regionu, takie kraje, jak Bułgaria, Słowacja, Czechy, Słowenia wzrost procent tych, którzy nie chcą nowych sankcji. Po drugie, to inne badanie, chcą złagodzenia sankcji, a po trzecie i tu jest największy wzrost, nie chcą dozbrajać Ukrainy. W związku z tym każdy kolejny pakiet sankcji, jest takim mniejszym minimum minimorum,  że tak powiem, tutaj ten kompromis jest mniejszy. Oprócz tego zwracam uwagę, że Unia Europejska przyjmuje kolejne pakiety sankcji, a jednocześnie łagodzi niektóre z nich, te sankcje zwłaszcza w obszarze energetycznym, pod pretekstem, czy z powodu ,aby zapewnić bezpieczną zimę. A więc z jednej strony na przykład wprowadza się sankcje -i słusznie i bardzo dobrze - na eksport złota z Rosji, bo to jest w ewidentny sposób, jakiś tam czynnik ważny dla gospodarki rosyjskiej, a z drugiej strony łagodzi się pewne sankcje, czy daje się pewnie takie okienka, czy lufcki, czy otwiera się drzwi w sankcjach,  gdy chodzi o kwestie energetyczne. To jest realny problem, bo prawą ręką się te sankcje, że tak powiem, kreuje, a lewą ręką wcześniej uchwalone sankcje zmniejsza.

 

 

To doprecyzujmy, Panie Pośle, o co dokładnie chodzi, jeżeli  mówi Pan o energetyce, to gdzie tutaj jest jakiś rozdźwięk?

 

– Był taki, mówię konkretnie o poluzowaniu w pakiecie poprzednim, gdzie wprowadzono pewne wyjątki od reguły tak, aby można było w sytuacjach specjalnych i wyjątkowych jednak dokonywać importu surowców z Rosji dla niektórych krajów. Tak samo wcześniej wprowadzano z kolei wyjątki, gdy chodzi o derogacje, gdy chodzi o eksport do Rosji pewnych towarów : słynna sprawa Włochy, które sobie zagwarantowały, nie rząd, który się tworzy- prawicowy, tylko lewicowy rząd, zagwarantował sobie możliwość eksportu towarów luksusowych odzieży, butów i tak dalej do Rosji, gdzie ta klasa średnia jest bardzo chłonna na kupno tego typu rzeczy. Czy Belgia też sobie coś zagwarantowała? W kraju, w którym jest bądź co bądź, siedziba Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego i szeregu agencji zagwarantowała sobie derogacje, wyjątek, gdy chodzi o możliwość eksportu diamentów z Antwerpii.

 

To, co jest najbardziej dotkliwe, Panie Pośle, jeżeli chodzi o ten nowy pakiet sankcji, o ten ósmy pakiet sankcji, co jest najbardziej dotkliwe, co najbardziej dotknie Rosję i Rosjan?

 

– Przede wszystkim w wymiarze politycznym to, że jest to wspólnie podjęta decyzja przez Unię Europejską, bo zmęczenie społeczeństw zachodnich, na co Rosja bardzo konsekwentnie gra, o czym się nie mówi, będzie prowadziło do tego, że te sankcje będzie coraz trudniej uchwalać A więc sukcesem Unii i czymś dla Rosji bardzo niedobrym jest to, że Unia Europejska jeszcze ponownie razem podejmuje decyzje, choć są tam kraje, które się bardzo różnią między sobą i to są kraje, które nawet ze soba sąsiadują. Weźmy np. Polskę i Słowację, gdzie w Polsce ma Pani poparcie rzędu 91 – 93% dla eksportu broni na Ukrainę i dla kolejnych sankcji, a na Słowacji ten współczynnik wynosi 48%,. A to jest kraj sąsiadujący z nami, to jest ten sam region, nie tylko Niemcy, o których się w Polsce dużo mówi i słusznie, czy Francja i Włochy, ale też kraje z naszego regionu są coraz bardziej zmęczone tymi sankcjami, o czym się w Polsce myślę, że mało mówi, a to może skutkować nie tylko zmianą rządów, zwracam na to, co się stało w Bułgarii, kiedy to rząd taki centrowy, tam jest szeroka koalicja centroprawicy i lewicy, ale z  centroprawicowym premierem Kiryłem Petkowem, został obalony przez prorosyjskiego prezydenta, który publicznie głosił, że Krym jest i ma pozostać rosyjski.

 

Panie Pośle, to w takiej sytuacji jeszcze może zacytujmy ambasadora Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś powiedział, że ten pakiet oczywiście mógłby być lepszy i że to nie jest ostatnie słowo Unii. Liczy Pan na to, że będą kolejne pakiety, że to się nie skończy, że ta formuła sankcji jednak będzie cały czas wdrażana i te nowe regulacje będą się pojawiały?

 

– Wie Pani, odpowiedź jest „tak, ale”. Tak, ale w moim przekonaniu sankcje będą na niższym poziomie, będą mniej ostre sankcje. Zgoda, w tym sensie, że rozbieżności między poszczególnymi krajami odnośnie niewerbalnego potępienia Rosji, bo to wszyscy mówią, to nic nie kosztuje, ale do wprowadzenia w życie pewnych kroków, które jednak spowodują zaciśnięcie pasa własnych obywateli, bo nie ma co ukrywać, że te sankcje wobec Rosji, to jest ulica dwukierunkowa, także to nas kosztuje, o tym mówił premier Morawiecki w swoim czasie i tę decyzje trzeba podejmować. Natomiast politycy, którzy reagują w sposób dość czuły na to, co sądzą wyborcy w Europie Zachodniej, a także w naszym regionie Europy, będą skłonni do coraz mniejszych poświęceń i wysiłków w kwestii sankcji, więc w związku z tym kolejne sankcje będą, ale to będzie minimum minimorum, mówiłem będzie coraz niższym poziomie. Ale dobrze, że Unia Europejska jednak cały czas mówi jednym głosem, nawet jeżeli nam się wydaje i słusznie, że te ostrze, jest powiedziałbym niezbyt głębokie, które uderza w gospodarkę i w prestiż Federacji Rosyjskiej.

 

Na koniec zapytam Panie Pośle, czy sprawa wczorajszego głosowania w parlamencie węgierskim, jest komentowana w Brukseli, jest komentowana w strukturach Unii Europejskiej, mówię o tym, że nie odbyła się wczoraj debata, została ona przesunięta, jeżeli chodzi o przynależenie czy przyłączenie Finlandii  i Szwecji do NATO, do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

 

– To jest oczywista gra Budapesztu, która tak naprawdę nie ma wiele wspólnego, według mnie, z NATO, Helsinkami, Sztokholmem itd. To jest element pewnej gry, którą Budapeszt prowadzi albo prowadzić musi w kwestii tego, co wobec niego jest czynione ze strony Zachodu, mówiąc konkretnie Unii Europejskiej. To znaczy, że te finansowe sankcje wobec Węgier ze strony Brukseli, doczekały się pewnej jakiejś quasi-retorsji, symbolicznej oczywiście ze strony Budapesztu. Oczywiście możemy potępiać stosunek Orbana i FIDESZ-u, oficjalnych władz Węgier wobec Rosji, natomiast zwracam uwagę, że te działania podjęte przeciwko Budapesztowi teraz, w tym momencie przez Komisję Europejskiej, są fatalne decyzją, bo one skutkują  to było dość oczywiste, właśnie takim trochę łamaniem jedności po naszej unijnej stronie, gdy chodzi o Rosję. Skądinąd pamiętam taką sytuację sprzed lat 30, gdy Hiszpania zawetowała, na krótko, ale zawetowała, podpisanie układu stowarzyszeniowego między Wspólnotami Europejskimi czyli wtedy „Piętnastką” a Polską, Węgrami i wtedy jeszcze istniejącą Czechosłowacją, ponieważ dla nich liczyło się coś zupełnie innego, tam nie chodziło o to, żeby blokować Warszawę, Pragę, czy Budapeszt, tylko chodziło o to, żeby uzyskać większe akweny połowowe dla rybaków hiszpańskich. Tu jest podobna sytuacja :  Węgrom nie chodzi wcale naprawdę o rozszerzanie NATO, bo to dla nich wydaje się być oczywiste, natomiast chodzi o to, że chcą przy tej okazji, kiedy są „under fire”, „pod ogniem” Zachodu, szeroko rozumianego -.coś ugrać dla siebie.

 

Bardzo dziękuję za ten głos. Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dziękuję za rozmowę.

 

– Dziękuję bardzo, kłaniam się.


 

POLECANE
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu? tylko u nas
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu?

W Polsce, jak i na całym świecie, dezinformacja staje się niebezpieczną bronią w walce politycznej. Wbrew temu co jest popularne sądzić – najczęściej chwytają się jej te środowiska, które prezentują się jako walczące z kłamstwem i nienawiścią.

Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega gorące
Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że podczas poniedziałkowego posiedzenia członkowie Komisji zajmą stanowisko ws. zapytania ministra finansów o wypłatę środków dla PiS. Zauważył, że ich niewypłacenie może być podstawą protestów wyborczych.

Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie tylko u nas
Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie

Dziwacznie brzmiące informacje na temat wydatków Ministerstwa Sprawiedliwości ujawniła szefowa Krajowej Rady Sądowniczej Dagmara Pawełczyk-Woicka. Mamy odpowiedź ministerstwa.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pociągi II linii metra kursują po skróconej trasie – informuje warszawskie metro.

Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca Wiadomości
Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko zginęły, a dwie zostały poważnie ranne w wyniku ataku nożownika w miejscowości Aschaffenburg. Policja zatrzymała sprawcę - 28-letniego mężczyznę z Afganistanu.

Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem Wiadomości
Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem

W gminie Radomsko w woj. łódzkim doszło do pożaru składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami.

Wiadomości
Samsung S25. Powrót kultowej serii S

Dzisiaj miała miejsce premiera flagowego smartfona ze stajni Samsunga. Nowy model telefonu należący do popularnej serii S z pewnością zadziwi nie tylko fanów marki. Czy Samsung Galaxy S25 ma szansę zatrząść rynkiem? Sprawdź!

Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja Wiadomości
Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja

Do resortu rodziny nie wpłynęły ze sztabu prezydenta Rafała Trzaskowskiego żadne oficjalne informacje ani propozycje zmian przepisów dotyczących 800 plus dla Ukraińców – informuje Wirtualną Polskę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż

Dziennikarz Krzysztof Stanowski zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich. Co sądzą o nim Polacy?

Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja gorące
Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja

"Przez pięć lat Katarzyna Kotula na swoim koncie w Sejmie przedstawiała, że posiada stopień magistra Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okazało się jednak, że minister ds. równości takiego dyplomu nie posiada" – informuje Telewizja Republika. Teraz do całej sprawy odniosła się sama minister.

REKLAMA

ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

Proponuje lekturę zapisu mojego wywiadu dla Radia "Wnet". Miał on miejsce w ramach programu "Kurier w samo południe", a przeprowadziła go red. Magdalena Uchaniuk. Emisja "na żywo" - 5 października 2022.

 

Pan Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dzień dobry, Panie Pośle.

 

– Kłaniam się, dzień dobry, witam.

 

No właśnie, jakie wiadomości płyną z Brukseli, jeżeli chodzi o ten nowy, ósmy pakiet sankcji wdrożony, jeżeli właśnie chodzi o Rosję?

 

– Przede wszystkim jest kwestia tego, że Unia Europejska wydaje się być z pakietu na pakiet coraz bardziej podzielona w sprawie sankcji. Wynika to z tego, że politycy reagują, może muszą reagować na zmęczenie swoich społeczeństw. Zwracam uwagę na sondaże opinii publicznej, prowadzone systematycznie, co kilka tygodni, gdy chodzi o kwestię sankcji i tutaj widzimy w wielu krajach, nie w Polsce, nie w krajach bałtyckich, nie w krajach skandynawskich, ale w krajach takich, jak.Niemcy, Francja, Włochy, Austria, ale także z naszego regionu, takie kraje, jak Bułgaria, Słowacja, Czechy, Słowenia wzrost procent tych, którzy nie chcą nowych sankcji. Po drugie, to inne badanie, chcą złagodzenia sankcji, a po trzecie i tu jest największy wzrost, nie chcą dozbrajać Ukrainy. W związku z tym każdy kolejny pakiet sankcji, jest takim mniejszym minimum minimorum,  że tak powiem, tutaj ten kompromis jest mniejszy. Oprócz tego zwracam uwagę, że Unia Europejska przyjmuje kolejne pakiety sankcji, a jednocześnie łagodzi niektóre z nich, te sankcje zwłaszcza w obszarze energetycznym, pod pretekstem, czy z powodu ,aby zapewnić bezpieczną zimę. A więc z jednej strony na przykład wprowadza się sankcje -i słusznie i bardzo dobrze - na eksport złota z Rosji, bo to jest w ewidentny sposób, jakiś tam czynnik ważny dla gospodarki rosyjskiej, a z drugiej strony łagodzi się pewne sankcje, czy daje się pewnie takie okienka, czy lufcki, czy otwiera się drzwi w sankcjach,  gdy chodzi o kwestie energetyczne. To jest realny problem, bo prawą ręką się te sankcje, że tak powiem, kreuje, a lewą ręką wcześniej uchwalone sankcje zmniejsza.

 

 

To doprecyzujmy, Panie Pośle, o co dokładnie chodzi, jeżeli  mówi Pan o energetyce, to gdzie tutaj jest jakiś rozdźwięk?

 

– Był taki, mówię konkretnie o poluzowaniu w pakiecie poprzednim, gdzie wprowadzono pewne wyjątki od reguły tak, aby można było w sytuacjach specjalnych i wyjątkowych jednak dokonywać importu surowców z Rosji dla niektórych krajów. Tak samo wcześniej wprowadzano z kolei wyjątki, gdy chodzi o derogacje, gdy chodzi o eksport do Rosji pewnych towarów : słynna sprawa Włochy, które sobie zagwarantowały, nie rząd, który się tworzy- prawicowy, tylko lewicowy rząd, zagwarantował sobie możliwość eksportu towarów luksusowych odzieży, butów i tak dalej do Rosji, gdzie ta klasa średnia jest bardzo chłonna na kupno tego typu rzeczy. Czy Belgia też sobie coś zagwarantowała? W kraju, w którym jest bądź co bądź, siedziba Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego i szeregu agencji zagwarantowała sobie derogacje, wyjątek, gdy chodzi o możliwość eksportu diamentów z Antwerpii.

 

To, co jest najbardziej dotkliwe, Panie Pośle, jeżeli chodzi o ten nowy pakiet sankcji, o ten ósmy pakiet sankcji, co jest najbardziej dotkliwe, co najbardziej dotknie Rosję i Rosjan?

 

– Przede wszystkim w wymiarze politycznym to, że jest to wspólnie podjęta decyzja przez Unię Europejską, bo zmęczenie społeczeństw zachodnich, na co Rosja bardzo konsekwentnie gra, o czym się nie mówi, będzie prowadziło do tego, że te sankcje będzie coraz trudniej uchwalać A więc sukcesem Unii i czymś dla Rosji bardzo niedobrym jest to, że Unia Europejska jeszcze ponownie razem podejmuje decyzje, choć są tam kraje, które się bardzo różnią między sobą i to są kraje, które nawet ze soba sąsiadują. Weźmy np. Polskę i Słowację, gdzie w Polsce ma Pani poparcie rzędu 91 – 93% dla eksportu broni na Ukrainę i dla kolejnych sankcji, a na Słowacji ten współczynnik wynosi 48%,. A to jest kraj sąsiadujący z nami, to jest ten sam region, nie tylko Niemcy, o których się w Polsce dużo mówi i słusznie, czy Francja i Włochy, ale też kraje z naszego regionu są coraz bardziej zmęczone tymi sankcjami, o czym się w Polsce myślę, że mało mówi, a to może skutkować nie tylko zmianą rządów, zwracam na to, co się stało w Bułgarii, kiedy to rząd taki centrowy, tam jest szeroka koalicja centroprawicy i lewicy, ale z  centroprawicowym premierem Kiryłem Petkowem, został obalony przez prorosyjskiego prezydenta, który publicznie głosił, że Krym jest i ma pozostać rosyjski.

 

Panie Pośle, to w takiej sytuacji jeszcze może zacytujmy ambasadora Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś powiedział, że ten pakiet oczywiście mógłby być lepszy i że to nie jest ostatnie słowo Unii. Liczy Pan na to, że będą kolejne pakiety, że to się nie skończy, że ta formuła sankcji jednak będzie cały czas wdrażana i te nowe regulacje będą się pojawiały?

 

– Wie Pani, odpowiedź jest „tak, ale”. Tak, ale w moim przekonaniu sankcje będą na niższym poziomie, będą mniej ostre sankcje. Zgoda, w tym sensie, że rozbieżności między poszczególnymi krajami odnośnie niewerbalnego potępienia Rosji, bo to wszyscy mówią, to nic nie kosztuje, ale do wprowadzenia w życie pewnych kroków, które jednak spowodują zaciśnięcie pasa własnych obywateli, bo nie ma co ukrywać, że te sankcje wobec Rosji, to jest ulica dwukierunkowa, także to nas kosztuje, o tym mówił premier Morawiecki w swoim czasie i tę decyzje trzeba podejmować. Natomiast politycy, którzy reagują w sposób dość czuły na to, co sądzą wyborcy w Europie Zachodniej, a także w naszym regionie Europy, będą skłonni do coraz mniejszych poświęceń i wysiłków w kwestii sankcji, więc w związku z tym kolejne sankcje będą, ale to będzie minimum minimorum, mówiłem będzie coraz niższym poziomie. Ale dobrze, że Unia Europejska jednak cały czas mówi jednym głosem, nawet jeżeli nam się wydaje i słusznie, że te ostrze, jest powiedziałbym niezbyt głębokie, które uderza w gospodarkę i w prestiż Federacji Rosyjskiej.

 

Na koniec zapytam Panie Pośle, czy sprawa wczorajszego głosowania w parlamencie węgierskim, jest komentowana w Brukseli, jest komentowana w strukturach Unii Europejskiej, mówię o tym, że nie odbyła się wczoraj debata, została ona przesunięta, jeżeli chodzi o przynależenie czy przyłączenie Finlandii  i Szwecji do NATO, do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

 

– To jest oczywista gra Budapesztu, która tak naprawdę nie ma wiele wspólnego, według mnie, z NATO, Helsinkami, Sztokholmem itd. To jest element pewnej gry, którą Budapeszt prowadzi albo prowadzić musi w kwestii tego, co wobec niego jest czynione ze strony Zachodu, mówiąc konkretnie Unii Europejskiej. To znaczy, że te finansowe sankcje wobec Węgier ze strony Brukseli, doczekały się pewnej jakiejś quasi-retorsji, symbolicznej oczywiście ze strony Budapesztu. Oczywiście możemy potępiać stosunek Orbana i FIDESZ-u, oficjalnych władz Węgier wobec Rosji, natomiast zwracam uwagę, że te działania podjęte przeciwko Budapesztowi teraz, w tym momencie przez Komisję Europejskiej, są fatalne decyzją, bo one skutkują  to było dość oczywiste, właśnie takim trochę łamaniem jedności po naszej unijnej stronie, gdy chodzi o Rosję. Skądinąd pamiętam taką sytuację sprzed lat 30, gdy Hiszpania zawetowała, na krótko, ale zawetowała, podpisanie układu stowarzyszeniowego między Wspólnotami Europejskimi czyli wtedy „Piętnastką” a Polską, Węgrami i wtedy jeszcze istniejącą Czechosłowacją, ponieważ dla nich liczyło się coś zupełnie innego, tam nie chodziło o to, żeby blokować Warszawę, Pragę, czy Budapeszt, tylko chodziło o to, żeby uzyskać większe akweny połowowe dla rybaków hiszpańskich. Tu jest podobna sytuacja :  Węgrom nie chodzi wcale naprawdę o rozszerzanie NATO, bo to dla nich wydaje się być oczywiste, natomiast chodzi o to, że chcą przy tej okazji, kiedy są „under fire”, „pod ogniem” Zachodu, szeroko rozumianego -.coś ugrać dla siebie.

 

Bardzo dziękuję za ten głos. Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dziękuję za rozmowę.

 

– Dziękuję bardzo, kłaniam się.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe