Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania

Wielkanoc 2022 roku będzie szczególna. Za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, który dotyka przede wszystkim niewinnych ludzi. Ponad 2,5 miliona osób trafiło do Polski w ucieczce przed śmiercią. Na ulicach polskich miast widzimy ludzi dotkniętych niewyobrażalną tragedią. Właśnie w tej przygnębiającej atmosferze będziemy oczekiwać na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co niejako nawiązuje do naszych nadziei na nadejście pokoju. Właśnie o tej symbolice piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 15/2022

„Gdzież, o śmierci, twoje zwycięstwo?”

Swoim zmartwychwstaniem Chrystus zaprasza wszystkich umęczonych, by chcieli Go chwycić za rękę i dali się poprowadzić do nowego życia

– zadaje pytanie w swoim artykule Jakub Pacan.

 

Teraz każdy dzień jest zmartwychwstaniem

Pierwsze słowa, jakie skierował do swoich uczniów Jezus, to „Pokój wam!”. Dopiero potem uczniowie uwierzyli i radowali się. Dziś tu, w Ukrainie, to przesłanie jest bardzo namacalne

– mówi ojciec Misza Romaniv, dominikanin posługujący w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża i Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Modlitwa z bronią w ręku

Autokefalia nadana Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy przez patriarchę Konstantynopola niesie wartość niezwykle cenną. Jest odrzuceniem rosyjskiej, imperialnej polityki zarówno w wymiarze politycznym, jak i religijnym. Ta wojna toczy się także o tę wartość, współtworzącą nowoczesną ukraińską tożsamość narodową. Tożsamość, która wywodzi się z czasów przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską Rurykowiczów. Z czasów, kiedy chrześcijaństwo Wschodu i Zachodu było jednością

– pisze Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana

„Pascha” oznacza „przejście”. Do Ziemi Obiecanej, do Kanaanu Pan Jezus przeprowadza nas z naszego Egiptu, którym jest życie w grzechu, życie w pogaństwie. My też, podobnie jak Żydzi w niewoli egipskiej, mamy swojego „faraona”. Jest nim demon, który nas zniewala. Pan Jezus przychodzi jako Ten, który poprzez pustynię, poprzez nasze słabości przeprowadza nas do Ziemi Obiecanej

– mówi ks. dr Arkadiusz Szczepanik, teolog fundamentalny, rezydent parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

[NASZ REPORTAŻ Z UKRAINY]

Śmierć zostanie tu na zawsze. Z gruzów domów w Charkowie nikt nie wyciąga ciał. Nie ma na to czasu i, prawdę mówiąc, nie ma również ludzi, którzy mogliby i chcieli to robić

– pisze prosto z Ukrainy Wojciech Kulecki.

 

Tajemnica Sukcesu Orbána

Orbán rozmawia nie tylko z ludźmi mieszkającymi w stolicy albo goszczącymi w przyjaznych mu mediach. Jego partia doprowadziła wręcz do perfekcji wsłuchiwanie się w głos „zwykłych ludzi”

– mówi dr hab. Maciej Szymanowski, hungarysta, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

W stronę Wyszehradu

Mimo podstawowych różnic, obecnie bardzo widocznych, w bardzo wielu kwestiach Polska i Węgry nie tylko mają wspólne doświadczenia historyczne, ale też sporo zbieżnych interesów, dlatego Węgrzy nie zamierzają z tego zrezygnować, a nawet chcą te stosunki zacieśniać

– mówi Gáspár Keresztes z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

FNPR – pies służący swojemu panu

„Międzynarodowy ruch związkowy nie może być zdominowany przez imperialne zapędy rosyjskiego związku zawodowego będącego ścisłym kolaborantem agenta KGB! Wolne i demokratyczne organizacje związkowe nigdy nie będą siedziały przy jednym stole ze zwolennikami przemocy i cierpienia! (…) Dla nas życie jest ważniejsze niż związkowa polityka”

– napisał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

 

Broni mamy mniej niż ludzi

Babcia zawsze mówiła, żebym pamiętał, że jesteśmy Polakami. Ale moja cała rodzina jest obecnie w Ukrainie. Z całej rodziny tylko ja wstąpiłem do wojska. Chcę chronić swoją żonę, dziecko i mamę. Chcę walczyć o swój kraj i o swoje miasto. Nie chcę widzieć tutaj Rosjan, nie chcę widzieć tu rosyjskich flag.

– mówi Sergiusz Neczytajło, ukraiński dziennikarz, a od niedawna żołnierz Obrony Terytorialnej, w rozmowie z Mateuszem Damońskim.

 

Nie jestem artystą, jestem śpiewającym filozofem

Jesteśmy biorobotami, które uwielbiają polaryzować. Dzielić nie tylko ludzi, ale wszystko
dookoła. Trzeba pamiętać, że wszystko, co nas otacza, jest całością, a nie oddzielnymi elementami układanki

– mówi Włodek „Paprodziad” Dembowski, wokalista, autor tekstów, śpiewający filozof, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Szyb „Grzegorz” to nowe życie dla naszej kopalni

Solidarność od początku zabiegała o ten szyb, teraz podpinają się pod to niektórzy politycy, którzy jeszcze w zeszłym roku twierdzili, że ta inwestycja szkodzi środowisku. Ten projekt sam się bronił pod względem merytorycznym

– mówi Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

 

Krajowa Grupa Spożywcza ustabilizuje ceny?

Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Wartość polskiego eksportu w 2021 r. wyniosła ok. 170,8 mld zł. W związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją na Ukrainę zarówno ceny żywności, nawozów, jak i paliw poszybowały w górę. Czy rządowy projekt, jakim jest konsolidacja spółek z branży rolno-spożywczej i powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, przyczyni się do większej stabilizacji cen?

 

 

Felietony:

Rafał Woś – „Trzy szkoły walki z inflacją”

Karol Gac – „Ludobójstwo – rosyjskie DNA”

Tadeusz Płużański – „Jak «wyzwalał» Morel”

Tomasz P. Terlikowski – „Realna niemoralność pacyfizmu”

Waldemar Biniecki – „Zobaczyć Międzymorze”

Marek Jan Chodakiewicz – „O dawnych Beduinach”

Cezary Krysztopa – „Jak to objąć rozumem”

 


 

POLECANE
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump-Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump-Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację z ostatniej chwili
Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, zamieniono na restaurację. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności

Telewizja Republika notuje rekordowe 7,18 proc. udziału w rynku w czerwcu 2025 roku, wyprzedzając TVN24 i Telewizję wPolsce24 – informuje portal Wirtualne Media.

ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź

Były ambasador przy NATO Tomasz Szatkowski po rocznej kontroli ABW stracił certyfikaty bezpieczeństwa. Szatkowski zapowiada odwołania do sądu.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce w tym roku obsłużyło ponad 574 tys. podróżnych, czyli o ponad 17 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania

Wielkanoc 2022 roku będzie szczególna. Za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, który dotyka przede wszystkim niewinnych ludzi. Ponad 2,5 miliona osób trafiło do Polski w ucieczce przed śmiercią. Na ulicach polskich miast widzimy ludzi dotkniętych niewyobrażalną tragedią. Właśnie w tej przygnębiającej atmosferze będziemy oczekiwać na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co niejako nawiązuje do naszych nadziei na nadejście pokoju. Właśnie o tej symbolice piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 15/2022

„Gdzież, o śmierci, twoje zwycięstwo?”

Swoim zmartwychwstaniem Chrystus zaprasza wszystkich umęczonych, by chcieli Go chwycić za rękę i dali się poprowadzić do nowego życia

– zadaje pytanie w swoim artykule Jakub Pacan.

 

Teraz każdy dzień jest zmartwychwstaniem

Pierwsze słowa, jakie skierował do swoich uczniów Jezus, to „Pokój wam!”. Dopiero potem uczniowie uwierzyli i radowali się. Dziś tu, w Ukrainie, to przesłanie jest bardzo namacalne

– mówi ojciec Misza Romaniv, dominikanin posługujący w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża i Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Modlitwa z bronią w ręku

Autokefalia nadana Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy przez patriarchę Konstantynopola niesie wartość niezwykle cenną. Jest odrzuceniem rosyjskiej, imperialnej polityki zarówno w wymiarze politycznym, jak i religijnym. Ta wojna toczy się także o tę wartość, współtworzącą nowoczesną ukraińską tożsamość narodową. Tożsamość, która wywodzi się z czasów przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską Rurykowiczów. Z czasów, kiedy chrześcijaństwo Wschodu i Zachodu było jednością

– pisze Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana

„Pascha” oznacza „przejście”. Do Ziemi Obiecanej, do Kanaanu Pan Jezus przeprowadza nas z naszego Egiptu, którym jest życie w grzechu, życie w pogaństwie. My też, podobnie jak Żydzi w niewoli egipskiej, mamy swojego „faraona”. Jest nim demon, który nas zniewala. Pan Jezus przychodzi jako Ten, który poprzez pustynię, poprzez nasze słabości przeprowadza nas do Ziemi Obiecanej

– mówi ks. dr Arkadiusz Szczepanik, teolog fundamentalny, rezydent parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

[NASZ REPORTAŻ Z UKRAINY]

Śmierć zostanie tu na zawsze. Z gruzów domów w Charkowie nikt nie wyciąga ciał. Nie ma na to czasu i, prawdę mówiąc, nie ma również ludzi, którzy mogliby i chcieli to robić

– pisze prosto z Ukrainy Wojciech Kulecki.

 

Tajemnica Sukcesu Orbána

Orbán rozmawia nie tylko z ludźmi mieszkającymi w stolicy albo goszczącymi w przyjaznych mu mediach. Jego partia doprowadziła wręcz do perfekcji wsłuchiwanie się w głos „zwykłych ludzi”

– mówi dr hab. Maciej Szymanowski, hungarysta, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

W stronę Wyszehradu

Mimo podstawowych różnic, obecnie bardzo widocznych, w bardzo wielu kwestiach Polska i Węgry nie tylko mają wspólne doświadczenia historyczne, ale też sporo zbieżnych interesów, dlatego Węgrzy nie zamierzają z tego zrezygnować, a nawet chcą te stosunki zacieśniać

– mówi Gáspár Keresztes z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

FNPR – pies służący swojemu panu

„Międzynarodowy ruch związkowy nie może być zdominowany przez imperialne zapędy rosyjskiego związku zawodowego będącego ścisłym kolaborantem agenta KGB! Wolne i demokratyczne organizacje związkowe nigdy nie będą siedziały przy jednym stole ze zwolennikami przemocy i cierpienia! (…) Dla nas życie jest ważniejsze niż związkowa polityka”

– napisał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

 

Broni mamy mniej niż ludzi

Babcia zawsze mówiła, żebym pamiętał, że jesteśmy Polakami. Ale moja cała rodzina jest obecnie w Ukrainie. Z całej rodziny tylko ja wstąpiłem do wojska. Chcę chronić swoją żonę, dziecko i mamę. Chcę walczyć o swój kraj i o swoje miasto. Nie chcę widzieć tutaj Rosjan, nie chcę widzieć tu rosyjskich flag.

– mówi Sergiusz Neczytajło, ukraiński dziennikarz, a od niedawna żołnierz Obrony Terytorialnej, w rozmowie z Mateuszem Damońskim.

 

Nie jestem artystą, jestem śpiewającym filozofem

Jesteśmy biorobotami, które uwielbiają polaryzować. Dzielić nie tylko ludzi, ale wszystko
dookoła. Trzeba pamiętać, że wszystko, co nas otacza, jest całością, a nie oddzielnymi elementami układanki

– mówi Włodek „Paprodziad” Dembowski, wokalista, autor tekstów, śpiewający filozof, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Szyb „Grzegorz” to nowe życie dla naszej kopalni

Solidarność od początku zabiegała o ten szyb, teraz podpinają się pod to niektórzy politycy, którzy jeszcze w zeszłym roku twierdzili, że ta inwestycja szkodzi środowisku. Ten projekt sam się bronił pod względem merytorycznym

– mówi Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

 

Krajowa Grupa Spożywcza ustabilizuje ceny?

Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Wartość polskiego eksportu w 2021 r. wyniosła ok. 170,8 mld zł. W związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją na Ukrainę zarówno ceny żywności, nawozów, jak i paliw poszybowały w górę. Czy rządowy projekt, jakim jest konsolidacja spółek z branży rolno-spożywczej i powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, przyczyni się do większej stabilizacji cen?

 

 

Felietony:

Rafał Woś – „Trzy szkoły walki z inflacją”

Karol Gac – „Ludobójstwo – rosyjskie DNA”

Tadeusz Płużański – „Jak «wyzwalał» Morel”

Tomasz P. Terlikowski – „Realna niemoralność pacyfizmu”

Waldemar Biniecki – „Zobaczyć Międzymorze”

Marek Jan Chodakiewicz – „O dawnych Beduinach”

Cezary Krysztopa – „Jak to objąć rozumem”

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe