„Żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”. Kard. Pell wzywa Watykan do napomnienia dwóch wysoko postawionych hierarchów

Do udzielenia publicznej nagany dwóm ważnym biskupom europejskim za „całkowite i wyraźne odrzucenie” nauczania Kościoła w zakresie etyki seksualnej wezwał Watykan kardynał George Pell. W oświadczeniu wydanym 15 marca, kardynał Pell poprosił Kongregację Nauki Wiary o „interwencję i wydanie orzeczenia” w sprawie komentarzy kardynała Jean-Claude'a Hollericha, relatora generalnego watykańskiego Synodu o synodalności, oraz biskupa Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Obydwaj wzywali do zmiany nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu.
Kard. George Pell „Żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”. Kard. Pell wzywa Watykan do napomnienia dwóch wysoko postawionych hierarchów
Kard. George Pell / wikipedia/CC BY-SA 2.0 fot. Kerry Myers

Arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, stojący na czele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), stwierdził w ubiegłym miesiącu, że obecne nauczanie jest „błędne” oraz że „socjologiczno-naukowe podstawy” tego nauczania, dotyczące tego, co „dawniej potępiano jako sodomię”, „nie są już poprawne". 

Biskup Bätzing argumentował w wywiadzie z 4 marca, że związki osób tej samej płci są dopuszczalne i nie są grzechem, oraz że Katechizm powinien zostać częściowo zmieniony, aby odzwierciedlić ten pogląd. 

Obaj biskupi zastrzegli również, że nie będą usuwać ze swoich diecezji jakiegokolwiek księdza homoseksualisty czy też pracownika świeckiego. - Nikt nie musi się obawiać utraty pracy z powodu homoseksualizmu - powiedział biskup Bätzing. - Nie jest moją sprawą to, jak ktoś przeżywa swoją osobistą intymność – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Kardynał Pell podkreślił, że takie nauczanie jest „błędne”, ponieważ „nie tylko odrzuca starożytne judeochrześcijańskie nauczanie potępiające aktywność homoseksualną, ale podważa i odrzuca nauczanie o monogamicznym małżeństwie, wyłącznym związku mężczyzny i kobiety”. Zastrzegł, iż dostrzega wyzwania, jakie stawia malejąca liczba wiernych w krajach niemieckojęzycznych i w innych krajach, ale dodał, że jedyną możliwą odpowiedzią powinno być „ponowne odkrycie obietnic Jezusa” i ściślejsze przyjęcie „pełnego depozytu wiary”. Podkreślił, że rozwiązaniem nie jest „podążanie za zmiennymi dyktatami współczesnej kultury świeckiej”, dodając, że „jak wskazał wiele lat temu papież Paweł VI, jest to dla Kościoła droga prowadząca do samozniszczenia”

Australijski purpurat kurialny, były arcybiskup Sydney, który w latach 2014-2017 pełnił funkcję pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki, skrytykował również „drogę synodalną” Kościoła w Niemczech, gdzie tak kontrowersyjne zmiany są przegłosowywane przez wyselekcjonowanych uczestników. Wyraził uznanie dla niedawnego listu otwartego konferencji biskupów nordyckich do biskupa Bätzinga, wyrażający głębokie zaniepokojenie tym procesem, dodając, że jest to „jeden z przykładów niemal jednomyślnego odrzucenia przez biskupów na całym świecie tych innowacji”. [Zaniepokojenie i zatroskanie tymi propozycjami wyraził także 22 lutego b.r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki - przyp. KAI].

Czytaj więcej: "Kościół nie może zgadzać się na nieprawdziwą wizję człowieka". Przewodniczący KEP pisze do niemieckich biskupów ws. "drogi synodalnej"

Kard. Pell zwrócił uwagę, że Kościół katolicki „nie jest luźną federacją, w której różne krajowe synody lub zgromadzenia i prominentni przywódcy mogą odrzucić istotne elementy Tradycji Apostolskiej… Jedność katolików wokół Chrystusa i Jego nauczania wymaga jedności co do głównych elementów w hierarchii prawd… Takie odrzucenie jest pęknięciem, niezgodnym ze starożytnym nauczaniem Pisma Świętego i Magisterium, niezgodnym z jakimkolwiek prawomocnym rozwojem doktrynalnym” - stwierdził. 

Apel kardynała Pella został wystosowany również po Mszy odprawionej przez kardynała Reinharda Marxa z Monachium 13 marca, który „uczcił 20 lat duszpasterstwa osób queer”. W swojej homilii były przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec powiedział, że pragnie „Kościoła inkluzywnego …obejmującego wszystkich, którzy chcą kroczyć drogą Jezusa”. 

Australijski purpurat zaznacza, że „żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”, że wszystkie muszą być przestrzegane przez grzeszników” i „nie możemy mieć specjalnej australijskiej czy niemieckiej wersji dekalogu”. „Nie możemy też pójść za Bertrandem Russellem, angielskim filozofem ateistycznym, który zasugerował, że Dziesięć Przykazań może być jak egzamin - gdzie trzeba odpowiedzieć tylko na sześć z dziesięciu pytań. … Chrystus przyjmował grzeszników i wśród nich przebywał, ale wezwał nas do pokuty” – przypomniał kardynał Pell. Tak więc Msza św. dla specjalnych grup może być czymś dobrym, pod warunkiem, że będzie regularnie przedstawiana nauka Chrystusa, będzie głoszona potrzeba pokuty, a regularnie dostępny będzie sakrament pokuty i pojednania” – podkreślił purpurat będący wybitnym przedstawicielem współczesnego Kościoła, autorytetem moralnym XXI wieku.

 


 

POLECANE
Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury

Polecenie przedstawienia Robertowi Bąkiewiczowi zarzutu znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej przy granicy polsko-niemieckiej w Słubicach przekazała prokurator regionalna w Szczecinie gorzowskiemu prokuratorowi - poinformował w poniedziałek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.

Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność” z ostatniej chwili
Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność”

Prezydent USA Donald Trump ogłosił podczas spotkania z brytyjskim premierem Keirem Starmerem, że oba kraje wspólnie zorganizują nowy system dystrybucji pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności. ONZ za taką sytuację wini Izrael.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Od 1 sierpnia w zabudowie wielorodzinnej wprowadzona zostaje nowa metoda naliczania opłaty - w oparciu o średniomiesięczne zużycie wody – informuje w poniedziałek miasto Lublin.

Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument z ostatniej chwili
Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument

Prezes TK Bogdan Święczkowski wezwał Marszałka Sejmu Szymona Hołownię do "respektowania ostatecznych i powszechnie obowiązujących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".

Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie z ostatniej chwili
Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie

W poniedziałek południa do firmy znanego nyskiego przedsiębiorcy wkroczyła 8-osobowa grupa antyterrorystyczna. Funkcjonariusze zatrzymali przedsiębiorcę - poinformował portal Nowiny Nyskie. Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, jak zaznaczył portal, że działania były prowadzone na jej wniosek. Powodem takiej akcji miały być publikacje zatrzymanego w sieci, krytykujące rządzących i lokalnych samorządowców.

Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania polegajace na obserwacji stanów wód w korytach rzek, potoków i innych cieków – informują w poniedziałek po południu Wody Polskie.

Polska kontra zagraniczne korporacje. Brzoska publikuje listę wstydu z ostatniej chwili
Polska kontra zagraniczne korporacje. Brzoska publikuje "listę wstydu"

Prezes InPostu, Rafał Brzoska, ostro skrytykował zagraniczne firmy kurierskie działające w Polsce. W dosadnym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych opublikował tzw. „podatkową listę wstydu” i wezwał do patriotyzmu konsumenckiego. Jego zdaniem wiele globalnych korporacji unika płacenia podatków w Polsce, mimo że generuje tu olbrzymie przychody.

Nagły ruch Trumpa: Skracam czas, który dałem Putinowi z ostatniej chwili
Nagły ruch Trumpa: Skracam czas, który dałem Putinowi

–  Jestem rozczarowany prezydentem Putinem, bardzo rozczarowany (...) Zamierzam skrócić te 50 dni, które mu dałem – przekazał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump.

Prezes znanej polskiej spółki ścigany listem gończym. Śledczy: Jego klienci stracili ponad 100 milionów z ostatniej chwili
Prezes znanej polskiej spółki ścigany listem gończym. Śledczy: Jego klienci stracili ponad 100 milionów

Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl, jest poszukiwany listem gończym – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Mężczyzna przebywa poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Niepokojący komunikat znad morskich kąpielisk. GIS ostrzega z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat znad morskich kąpielisk. GIS ostrzega

Sezon urlopowy w pełni. Niestety wczasowicze, którzy wybrali się nad polskie morze, nie mogą korzystać w pełni z uroków plażowania. Służby wydały komunikat z ostrzeżeniem. Sprawdź, gdzie występuje zagrożenie.

REKLAMA

„Żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”. Kard. Pell wzywa Watykan do napomnienia dwóch wysoko postawionych hierarchów

Do udzielenia publicznej nagany dwóm ważnym biskupom europejskim za „całkowite i wyraźne odrzucenie” nauczania Kościoła w zakresie etyki seksualnej wezwał Watykan kardynał George Pell. W oświadczeniu wydanym 15 marca, kardynał Pell poprosił Kongregację Nauki Wiary o „interwencję i wydanie orzeczenia” w sprawie komentarzy kardynała Jean-Claude'a Hollericha, relatora generalnego watykańskiego Synodu o synodalności, oraz biskupa Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Obydwaj wzywali do zmiany nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu.
Kard. George Pell „Żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”. Kard. Pell wzywa Watykan do napomnienia dwóch wysoko postawionych hierarchów
Kard. George Pell / wikipedia/CC BY-SA 2.0 fot. Kerry Myers

Arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, stojący na czele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), stwierdził w ubiegłym miesiącu, że obecne nauczanie jest „błędne” oraz że „socjologiczno-naukowe podstawy” tego nauczania, dotyczące tego, co „dawniej potępiano jako sodomię”, „nie są już poprawne". 

Biskup Bätzing argumentował w wywiadzie z 4 marca, że związki osób tej samej płci są dopuszczalne i nie są grzechem, oraz że Katechizm powinien zostać częściowo zmieniony, aby odzwierciedlić ten pogląd. 

Obaj biskupi zastrzegli również, że nie będą usuwać ze swoich diecezji jakiegokolwiek księdza homoseksualisty czy też pracownika świeckiego. - Nikt nie musi się obawiać utraty pracy z powodu homoseksualizmu - powiedział biskup Bätzing. - Nie jest moją sprawą to, jak ktoś przeżywa swoją osobistą intymność – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Kardynał Pell podkreślił, że takie nauczanie jest „błędne”, ponieważ „nie tylko odrzuca starożytne judeochrześcijańskie nauczanie potępiające aktywność homoseksualną, ale podważa i odrzuca nauczanie o monogamicznym małżeństwie, wyłącznym związku mężczyzny i kobiety”. Zastrzegł, iż dostrzega wyzwania, jakie stawia malejąca liczba wiernych w krajach niemieckojęzycznych i w innych krajach, ale dodał, że jedyną możliwą odpowiedzią powinno być „ponowne odkrycie obietnic Jezusa” i ściślejsze przyjęcie „pełnego depozytu wiary”. Podkreślił, że rozwiązaniem nie jest „podążanie za zmiennymi dyktatami współczesnej kultury świeckiej”, dodając, że „jak wskazał wiele lat temu papież Paweł VI, jest to dla Kościoła droga prowadząca do samozniszczenia”

Australijski purpurat kurialny, były arcybiskup Sydney, który w latach 2014-2017 pełnił funkcję pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki, skrytykował również „drogę synodalną” Kościoła w Niemczech, gdzie tak kontrowersyjne zmiany są przegłosowywane przez wyselekcjonowanych uczestników. Wyraził uznanie dla niedawnego listu otwartego konferencji biskupów nordyckich do biskupa Bätzinga, wyrażający głębokie zaniepokojenie tym procesem, dodając, że jest to „jeden z przykładów niemal jednomyślnego odrzucenia przez biskupów na całym świecie tych innowacji”. [Zaniepokojenie i zatroskanie tymi propozycjami wyraził także 22 lutego b.r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki - przyp. KAI].

Czytaj więcej: "Kościół nie może zgadzać się na nieprawdziwą wizję człowieka". Przewodniczący KEP pisze do niemieckich biskupów ws. "drogi synodalnej"

Kard. Pell zwrócił uwagę, że Kościół katolicki „nie jest luźną federacją, w której różne krajowe synody lub zgromadzenia i prominentni przywódcy mogą odrzucić istotne elementy Tradycji Apostolskiej… Jedność katolików wokół Chrystusa i Jego nauczania wymaga jedności co do głównych elementów w hierarchii prawd… Takie odrzucenie jest pęknięciem, niezgodnym ze starożytnym nauczaniem Pisma Świętego i Magisterium, niezgodnym z jakimkolwiek prawomocnym rozwojem doktrynalnym” - stwierdził. 

Apel kardynała Pella został wystosowany również po Mszy odprawionej przez kardynała Reinharda Marxa z Monachium 13 marca, który „uczcił 20 lat duszpasterstwa osób queer”. W swojej homilii były przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec powiedział, że pragnie „Kościoła inkluzywnego …obejmującego wszystkich, którzy chcą kroczyć drogą Jezusa”. 

Australijski purpurat zaznacza, że „żadne z dziesięciu przykazań nie jest opcjonalne”, że wszystkie muszą być przestrzegane przez grzeszników” i „nie możemy mieć specjalnej australijskiej czy niemieckiej wersji dekalogu”. „Nie możemy też pójść za Bertrandem Russellem, angielskim filozofem ateistycznym, który zasugerował, że Dziesięć Przykazań może być jak egzamin - gdzie trzeba odpowiedzieć tylko na sześć z dziesięciu pytań. … Chrystus przyjmował grzeszników i wśród nich przebywał, ale wezwał nas do pokuty” – przypomniał kardynał Pell. Tak więc Msza św. dla specjalnych grup może być czymś dobrym, pod warunkiem, że będzie regularnie przedstawiana nauka Chrystusa, będzie głoszona potrzeba pokuty, a regularnie dostępny będzie sakrament pokuty i pojednania” – podkreślił purpurat będący wybitnym przedstawicielem współczesnego Kościoła, autorytetem moralnym XXI wieku.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe