PGNiG coraz silniejsze w Norwegii

Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w strategii biznesowej duży nacisk kładzie na dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego do kraju. To kluczowy warunek niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z obranych kierunków jest eksploatacja złóż norweskich.
 PGNiG coraz silniejsze w Norwegii
/ fot. pgnig.pl

Materiał powstał przy współpracy z PGNiG S.A.

 

Obecnie PGNiG – poprzez norweską spółkę zależną PGNiG Upstream Norway – posiada udziały w 36 koncesjach i prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z dziewięciu złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Sześć kolejnych stanowisk jest na etapie zagospodarowania lub wyboru koncepcji zagospodarowania.

W ubiegłym roku PGNiG wydobyło tam ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Na ten rok spółka zaprognozowała wydobycie ok. 0,9 mld m sześc w Norwegii. Wszystko za sprawą uruchomienia eksploatacji  złoża Ærfugl oraz zakupowi udziałów w już produkujących złożach. W 2020 roku PGNiG Upstream Norway kupiło lub dokupiło udziały w pięciu: Alve Nord, Duva i Gina Krog oraz Kvitebjørn i Valemon. Jednak w marcu tego roku spółka podjęła działania, które pozwolą na osiągnięcie znacznie wyższych poziomów własnego wydobycia i to jeszcze w tym roku.

 

Strategiczna transakcja

PGNiG Upstream Norway kupi od Grupy INEOS wszystkie aktywa jej norweskiej spółki zależnej związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. Umowę warunkową w tej sprawie zawarto 25 marca tego roku. Norweska spółka dysponuje udziałami w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i terminalu gazowym Nyhamna. Dzięki transakcji szczytowy wolumen rocznej produkcji gazu przez PGNiG w Norwegii powinien osiągnąć w 2027 roku poziom 4 mld m sześc. Tak informuje o tym prezes Zarządu PGNiG Paweł Majewski: – To transakcja o szczególnym znaczeniu dla PGNiG. Przejęcie wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS oznacza skokowy wzrost wydobycia w Norwegii i zapewni istotny wolumen gazu dla gazociągu Baltic Pipe. Stanowi zatem ważny wkład w realizację strategicznych celów Grupy Kapitałowej PGNiG. Łączne udokumentowane zasoby węglowodorów, które w wyniku transakcji nabędzie PGNiG Upstream Norway, to 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Oznacza to wzrost obecnych zasobów PGNiG w Norwegii o ok. 55 procent. Nabywane aktywa obejmują złoża, z których jest już prowadzone wydobycie.

Dzięki przejęciu aktywów INEOS E&P Norge AS wolumen produkcji gazu ziemnego przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o ok. 1,5 mld m sześc. rocznie, co sprawia, że już prawdopodobnie w tym roku lider polskiego rynku gazu ziemnego osiągnie strategiczny cel, jakim jest własne wydobycie gazu w Norwegii na poziomie 2,5 mld m sześc. w skali roku. W ramach transakcji przejęty zostanie także portfel bardzo perspektywicznych koncesji poszukiwawczych; na sześciu z nich spółka zależna PGNiG będzie pełnić rolę operatora, co może zapewnić jej dalszy rozwój działalności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

 

Rola PGNiG w norweskim sektorze gazowym

Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG, podkreśla, że działania spółki w Norwegii są ściśle powiązane z kwestią bezpieczeństwa energetycznego Polski. Od 2022 roku gaz z norweskich złóż będzie przesyłany do kraju dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Zwiększy to dywersyfikację kierunków importu gazu, co z kolei jest gwarancją niezakłóconych dostaw tego paliwa, którego znaczenie dla polskiej gospodarki stale rośnie. Dla PGNiG dywersyfikacja portfela gazu to większa elastyczność i możliwość zaoferowania odbiorcom atrakcyjnych warunków handlowych. Charakterystyka przejmowanych złóż bardzo dobrze wpisuje się w założenia strategii Grupy Kapitałowej PGNiG – około 94 proc. zasobów, które przejmie polska spółka, stanowi gaz ziemny. Kluczowym aktywem jest 14 proc. udziałów w Ormen Lange – drugim co do wielkości złożu gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, z perspektywą produkcji wykraczającą poza 2045 rok. Pozostałe przejmowane złoża, z których jest już prowadzone wydobycie, to Marulk (30 proc.) oraz Alve (15 proc.). PGNiG Upstream Norway stanie się również udziałowcem terminalu gazowego Nyhamna (8,2 proc.), obsługującego m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. Działalność terminalu Nyhamna będzie źródłem stabilnych przychodów operacyjnych niezależnych od wahań cen węglowodorów.

Ustalona cena zakupu to ok. 615 mln dolarów amerykańskich  przy umownej dacie transakcji 1 stycznia 2021 roku. Ostateczna cena zostanie pomniejszona o dochody uzyskane przez INEOS E&P Norge AS w 2021 roku do dnia przejęcia kontroli operacyjnej przez PGNiG. Realizacja umowy wymaga zgód korporacyjnych i administracyjnych.

 

Zagraniczni analitycy branżowi uznali, że w 2020 roku PGNiG Upstream Norway była jedną z najaktywniej działających w Norwegii spółek pod względem przeprowadzonych tam akwizycji. Nabycie dużego pakietu aktywów należących do Grupy INEOS potwierdzi pozycję PGNiG jako liczącego się gracza w norweskim sektorze węglowodorów.

Po ostatecznym zatwierdzeniu transakcji przez norweską administrację naftową liczba koncesji, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, zwiększy się do 58.


 

POLECANE
Vance: Jeśli nie uda nam się współpracować z Indiami, XXI wiek będzie dla świata mrocznym czasem z ostatniej chwili
Vance: Jeśli nie uda nam się współpracować z Indiami, XXI wiek będzie dla świata mrocznym czasem

Jeśli Indiom i USA nie uda się współpracować, XXI wiek będzie dla świata mrocznym czasem - ostrzegł we wtorek amerykański wiceprezydent J.D. Vance, który składa wizytę w Indiach.

Rosja zmienia zdanie ws. rozmów z Ukrainą Wiadomości
Rosja zmienia zdanie ws. rozmów z Ukrainą

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził w państwowej telewizji, że Kreml jest otwarty na bezpośrednie rozmowy z Ukrainą.

W książce Trzaskowskiego padła ważna data dotycząca CPK z ostatniej chwili
W książce Trzaskowskiego padła ważna data dotycząca CPK

"Najpierw trzeba rozbudować Okęcie, tzn. zbudować bazę i inwestować w LOT. Po 2035 roku można się zastanawiać, czy Okęcie powinno zostać portem lokalnym, czy lotniskiem cargo, czy dla mniejszych jednostek" – mówi kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w swojej książce. 

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka pilne
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

W Polsce dominuje przyjemna wiosenna pogoda, choć miejscami będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alerty, w których przestrzega przed gęstymi mgłami i gwałtownymi burzami.

Skandaliczna wypowiedź prezesa BNP Paribas w Polsce. Antysemityzm powodem niechęci do sektora banków Wiadomości
Skandaliczna wypowiedź prezesa BNP Paribas w Polsce. "Antysemityzm" powodem niechęci do sektora banków

Dlaczego Polacy nie lubią sektora banków? Jednym z trzech powodów, jakie podaje Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas w Polsce, jest... antysemityzm. "Czasem podczas lektury wywiadów brwi unoszą się aż do ciemienia" - komentuje wypowiedź Marcel Zatoński, dziennikarz Pulsu Biznesu.  

Rosjanie przeprowadzili sabotaż w Holandii? Jest komunikat wywiadu wojskowego Wiadomości
Rosjanie przeprowadzili sabotaż w Holandii? Jest komunikat wywiadu wojskowego

Holenderska Służba Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa (MIVD) poinformowała, że w ubiegłym roku doszło w kraju do pierwszego "potwierdzonego rosyjskiego aktu sabotażu" dokonanego przez rosyjskich hakerów. MIVD nie podała, który obiekt został zaatakowany.

To jest zdjęcie syna Putina? Najbardziej tajemnicze dziecko Rosji Wiadomości
To jest zdjęcie syna Putina? Najbardziej tajemnicze dziecko Rosji

W sieci furorę robi zdjęcie chłopca, który przypomina wyglądem Władimira Putina. Miałaby to być pierwsza opublikowana fotografia "następcy tronu", 10-letniego syna prezydenta Rosji. Zdjęcie zamieścił brytyjski portal dziennika "Daily Mail".

Po raz pierwszy w historii… Zaskakujący pomysł w Tańcu z gwiazdami z ostatniej chwili
"Po raz pierwszy w historii…" Zaskakujący pomysł w "Tańcu z gwiazdami"

Twórcy polskiej edycji "Tańca z gwiazdami" zaproponowali widzom Polsatu nie lada smaczek. W najbliższym odcinku konkursowe pary spróbują sił w polskich tańcach narodowych i ludowych.

Jest decyzja Interpolu ws. Marcina Romanowskiego z ostatniej chwili
Jest decyzja Interpolu ws. Marcina Romanowskiego

Jak przekazał portal Interia.pl w rozmowie z rzecznik prokuratora generalnego Anną Adamiak, Marcin Romanowski nie będzie ścigany czerwoną notą Interpolu.

Zniszczenia są ogromne. Nowe informacje ws. pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym Wiadomości
"Zniszczenia są ogromne". Nowe informacje ws. pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie rozprzestrzenił się, ale są problemy podpowierzchniowe - poinformował we wtorek w Białymstoku po porannej odprawie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wojciech Kruczek. Pożar może przechodzić w głąb torfu.

REKLAMA

PGNiG coraz silniejsze w Norwegii

Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w strategii biznesowej duży nacisk kładzie na dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego do kraju. To kluczowy warunek niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z obranych kierunków jest eksploatacja złóż norweskich.
 PGNiG coraz silniejsze w Norwegii
/ fot. pgnig.pl

Materiał powstał przy współpracy z PGNiG S.A.

 

Obecnie PGNiG – poprzez norweską spółkę zależną PGNiG Upstream Norway – posiada udziały w 36 koncesjach i prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z dziewięciu złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Sześć kolejnych stanowisk jest na etapie zagospodarowania lub wyboru koncepcji zagospodarowania.

W ubiegłym roku PGNiG wydobyło tam ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Na ten rok spółka zaprognozowała wydobycie ok. 0,9 mld m sześc w Norwegii. Wszystko za sprawą uruchomienia eksploatacji  złoża Ærfugl oraz zakupowi udziałów w już produkujących złożach. W 2020 roku PGNiG Upstream Norway kupiło lub dokupiło udziały w pięciu: Alve Nord, Duva i Gina Krog oraz Kvitebjørn i Valemon. Jednak w marcu tego roku spółka podjęła działania, które pozwolą na osiągnięcie znacznie wyższych poziomów własnego wydobycia i to jeszcze w tym roku.

 

Strategiczna transakcja

PGNiG Upstream Norway kupi od Grupy INEOS wszystkie aktywa jej norweskiej spółki zależnej związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. Umowę warunkową w tej sprawie zawarto 25 marca tego roku. Norweska spółka dysponuje udziałami w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i terminalu gazowym Nyhamna. Dzięki transakcji szczytowy wolumen rocznej produkcji gazu przez PGNiG w Norwegii powinien osiągnąć w 2027 roku poziom 4 mld m sześc. Tak informuje o tym prezes Zarządu PGNiG Paweł Majewski: – To transakcja o szczególnym znaczeniu dla PGNiG. Przejęcie wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS oznacza skokowy wzrost wydobycia w Norwegii i zapewni istotny wolumen gazu dla gazociągu Baltic Pipe. Stanowi zatem ważny wkład w realizację strategicznych celów Grupy Kapitałowej PGNiG. Łączne udokumentowane zasoby węglowodorów, które w wyniku transakcji nabędzie PGNiG Upstream Norway, to 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Oznacza to wzrost obecnych zasobów PGNiG w Norwegii o ok. 55 procent. Nabywane aktywa obejmują złoża, z których jest już prowadzone wydobycie.

Dzięki przejęciu aktywów INEOS E&P Norge AS wolumen produkcji gazu ziemnego przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o ok. 1,5 mld m sześc. rocznie, co sprawia, że już prawdopodobnie w tym roku lider polskiego rynku gazu ziemnego osiągnie strategiczny cel, jakim jest własne wydobycie gazu w Norwegii na poziomie 2,5 mld m sześc. w skali roku. W ramach transakcji przejęty zostanie także portfel bardzo perspektywicznych koncesji poszukiwawczych; na sześciu z nich spółka zależna PGNiG będzie pełnić rolę operatora, co może zapewnić jej dalszy rozwój działalności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

 

Rola PGNiG w norweskim sektorze gazowym

Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG, podkreśla, że działania spółki w Norwegii są ściśle powiązane z kwestią bezpieczeństwa energetycznego Polski. Od 2022 roku gaz z norweskich złóż będzie przesyłany do kraju dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Zwiększy to dywersyfikację kierunków importu gazu, co z kolei jest gwarancją niezakłóconych dostaw tego paliwa, którego znaczenie dla polskiej gospodarki stale rośnie. Dla PGNiG dywersyfikacja portfela gazu to większa elastyczność i możliwość zaoferowania odbiorcom atrakcyjnych warunków handlowych. Charakterystyka przejmowanych złóż bardzo dobrze wpisuje się w założenia strategii Grupy Kapitałowej PGNiG – około 94 proc. zasobów, które przejmie polska spółka, stanowi gaz ziemny. Kluczowym aktywem jest 14 proc. udziałów w Ormen Lange – drugim co do wielkości złożu gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, z perspektywą produkcji wykraczającą poza 2045 rok. Pozostałe przejmowane złoża, z których jest już prowadzone wydobycie, to Marulk (30 proc.) oraz Alve (15 proc.). PGNiG Upstream Norway stanie się również udziałowcem terminalu gazowego Nyhamna (8,2 proc.), obsługującego m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. Działalność terminalu Nyhamna będzie źródłem stabilnych przychodów operacyjnych niezależnych od wahań cen węglowodorów.

Ustalona cena zakupu to ok. 615 mln dolarów amerykańskich  przy umownej dacie transakcji 1 stycznia 2021 roku. Ostateczna cena zostanie pomniejszona o dochody uzyskane przez INEOS E&P Norge AS w 2021 roku do dnia przejęcia kontroli operacyjnej przez PGNiG. Realizacja umowy wymaga zgód korporacyjnych i administracyjnych.

 

Zagraniczni analitycy branżowi uznali, że w 2020 roku PGNiG Upstream Norway była jedną z najaktywniej działających w Norwegii spółek pod względem przeprowadzonych tam akwizycji. Nabycie dużego pakietu aktywów należących do Grupy INEOS potwierdzi pozycję PGNiG jako liczącego się gracza w norweskim sektorze węglowodorów.

Po ostatecznym zatwierdzeniu transakcji przez norweską administrację naftową liczba koncesji, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, zwiększy się do 58.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe