"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

Co musisz wiedzieć?
- Umowa UE–Mercosur, do której prą Niemcy, jest korzystna głównie dla Niemców, ponieważ spowoduje otwarcie rynków w Ameryce Południowej dla niemieckiego przemysłu. Dla większości krajów UE umowa jest niekorzystna, ponieważ spowoduje zniszczenie ich rolnictwa.
- W interesie Polski jest zablokowanie umowy UE–Mercosur.
- Ze wspólnego oświadczenia rządów francuskiego i polskiego wynika, że rządy umowę akceptują, a tylko żądają klauzuli zabezpieczającej "produkty rolne wrażliwe".
Min. Szłapka sygnuje porozumienie polsko-francuskie, zgodę maskuje listkiem figowym w postaci uzupełnienia umowy klauzulą zabezpieczającą
– pisze Saryusz-Wolski, załączając link do francuskich stron rządowych.
Wspólne oświadczenie Francji i Polski
Francja i Polska domagają się uzupełnienia umowy UE–Mercosur, aby skutecznie chronić sektor rolny i utrzymać europejskie standardy.
Francja i Polska są zatem zgodne co do potrzeby znalezienia lepszej równowagi w ramach umowy Mercosur między promowaniem wolnego handlu, do którego zobowiązała się Unia Europejska, a ochroną strategicznych interesów Europy, w tym bezpieczeństwa żywnościowego.
Francja i Polska potwierdzają swoje poparcie dla sprawiedliwego i wzajemnego wolnego handlu oraz dla zrównoważonych umów handlowych, które są kluczowymi czynnikami wzrostu, dostępu do rynku i międzynarodowych wpływów naszych przedsiębiorstw.
Polska i Francja uważają jednak, że w obecnym brzmieniu umowa ta nie spełnia niezbędnych warunków, aby chronić europejskich rolników przed ryzykiem zakłóceń na rynku i w sposób zrównoważony zagwarantować suwerenność żywnościową kontynentu.
Pan Haddad i pan Szłapka podzielają pogląd, że w umowie UE-Mercosur należy uwzględnić specjalną klauzulę ochronną dotyczącą produktów rolnych wrażliwych, która umożliwi szybką i skuteczną reakcję – opartą na jasnych kryteriach – w przypadku zagrożenia zakłócenia rynku lub udowodnionej szkody dla naszych sektorów na poziomie jednego lub większej liczby państw członkowskich.
Co więcej, umowa UE-Mercosur nie gwarantuje w wystarczającym stopniu ochrony naszych standardów sanitarnych, środowiskowych, dobrostanu zwierząt i socjalnych, ani nie zapewnia równych szans producentom, za którymi zdecydowanie się opowiadamy. Dlatego równie ważne jest, aby Unia Europejska skutecznie wdrażała analogiczne środki oraz rygorystyczne kontrole sanitarne i fitosanitarne, które są niezbędne dla zapewnienia uczciwej konkurencji i ochrony konsumentów.
Partnerzy są przekonani, że europejska solidarność będzie miała kluczowe znaczenie dla osiągnięcia porozumienia korzystnego dla wszystkich stron
– czytamy na stronie diplomatie.gouv.fr.
- Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"
- „Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje aktorka znanych polskich seriali
Umowa UE–Mercosur
Umowa UE–Mercosur to projekt mający na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami z Ameryki Południowej wchodzącymi w skład Mercosur (m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). Zwolennikami umowy pomiędzy Unią a Mercosurem są przede wszystkim Niemcy oraz Hiszpania, które przewodzą koalicji 11 państw UE. W ramach strefy wolnego handlu do krajów Mercosur miałyby trafiać produkty niemieckiego przemysłu, a Europę miałyby zalać produkty rolnictwa krajów Mercosur, co spowoduje zniszczenie rolnictwa w Europie.
Warto zwrócić uwagę, że przeciwko umowie handlowej UE–Mercosur protestują unijni rolnicy, którzy zwracają uwagę, że napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, nie zawsze spełniających europejskie normy jakościowe, może uderzyć w europejskie