[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 


 

POLECANE
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach Wiadomości
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach

W centrum ekskluzywnego kurortu na Sardynii, doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Za kierownicą auta, które potrąciło 24-latkę na przejściu dla pieszych, siedziała Vivian Spohr — żona prezesa Lufthansy.

Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe