Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe