Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały

„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami” – mówił Józef Piłsudski do żołnierzy „Pierwszej Kadrowej”.
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) / Wikipedia, domena publiczna

Przemówienie komendant wygłosił w późnych godzinach popołudniowych  3 sierpnia 1914 we wsi Oleandry. Słuchaczami było 144 żołnierzy W skład kompanii, weszli uczniowie oficerskich szkół Związków i Drużyn Strzeleckich . Dowodził Tadeusz Kasprzycki. Pierwsza kadrowa była jedną z wielu formacji wojskowych, którą zorganizowali Polacy, aby zbrojnie walczyć o niepodległość.  

Rozpada się XIX wieczny porządek Europy
Podział Europy na początku XX wieku na dwa antagonistyczne bloki państw powiązanych różnymi układami wojskowymi niósł w sobie silne zarzewie konfliktu. Już w 1910 roku mówiono, że nawet lokalny konflikt może przerodzić się w wojnę powszechną. Tak się stało 28 czerwca 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zabił w Sarajewie austriackiego następce tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. W odpowiedzi Austro-Węgry postanowiły rozprawić się ze zbyt samodzielną Serbią i mając poparcie Berlina miesiąc później  wypowiedziały jej wojnę. W obronie Serbii stanęła Rosja, która 1 sierpnia 1914 roku ogłosiła mobilizacje. Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. Zareagowała Francja, sojuszniczka caratu. 3 sierpnia wypowiedziała wojnę Cesarstwu Niemieckiemu. 


Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski podczas internowania w twierdzy magdeburskiej Wikipedia, domena publiczna

W kolejnym dniu do wojny po stronie Rosji i Francji przystąpiła Anglia. Wybuch wojny zaważył na przyszłych losach Polski a w polskich patriotach obudził nadzieję na własne państwo, ponieważ pierwszy raz od przeszło stu lat zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykady. Zanim patrioci nadzieje przekuli w czyny wszyscy zaborcy powołali pod broń Polaków. 

Propozycje dla Polski
W czasie wojny zaborcy nie mieli określonego stanowiska w sprawie polskiej, a kolejne deklaracje poszczególnych państw dotyczące przyszłości Polaków miały na celu pozyskanie żołnierzy i przychylności ludności, na terenie której toczyły się działania wojenne.  
Aktywnie działali za to sami Polacy wszystkie partie z wyjątkiem komunistów dążyły do stworzenia niepodległego państwa i podejmowały szereg działań na arenie międzynarodowej, ażeby ten plan urzeczywistnić. 

 Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię – mówił 3 sierpnia 1914 Józef Piłsudski.  


Józef Piłsudski (1867-1935)  Wikipedia, domena publiczna

Listopad 1918
Na jesieni 1918 roku sytuacja geopolityczna Polski stała się wyjątkowo korzystna. 

W tym wszystkim, co się wydarzyło w latach 1914-1918, było coś, co w odbiorze współczesnych mogło mieć charakter mistyczny. Wybuch powszechnej wojny, z której wyłoniła się Polska to spełnienie wezwania Adama Mickiewicza – o wojnę ludów prosimy Cię, Panie. Wcześniej o starciu między zaborcami marzył Adam Czartoryski. Mimo że wyczekiwano starcia, wszystkich zaskoczył bieg wypadków. Niewielu przewidziało sam wybuch wojny, powszechnie wierzono, że wszystko rozejdzie się +po kościach+. (...) Jednak ostateczny scenariusz – klęska mocarstw centralnych na zachodzie, bezowocne zwycięstwo na wschodzie, podwójna rewolucja w Rosji, to spowodowało, że Polska mogła się odrodzić – pisał prof. Roman Wapiński.


11 listopada 1918 r. utworzona przez Niemców Rada Regencyjna przekazała kompetencje Józefowi Piłsudskiemu. Komendantowi podporządkował się także rząd Ignacego Daszyńskiego oraz prawie wszystkie organizacje patriotyczne. Przyszły marszałek stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego. 

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma [Niemców i Austryjaków]. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!  (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości i do tego rewolucja w Niemczech – był absolutnym zaskoczeniem - pisał premier rządu RP Jędrzej Moraczewski.
 

O różnych aspektach odzyskania niepodległości można przeczytac w artykułach:
Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany

W roku 1919 Polska i Litwa, były traktowane jako państwa o interesach ograniczonych

Ilu Polaków walczyło w pierwszej wojnie światowej? Ilu zginęło?

Koniec pierwszej wojny światowej – koniec gorsetu​​​​​​​

​​​​​​​Andrzej Berezowski


 

POLECANE
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

REKLAMA

Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały

„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami” – mówił Józef Piłsudski do żołnierzy „Pierwszej Kadrowej”.
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) / Wikipedia, domena publiczna

Przemówienie komendant wygłosił w późnych godzinach popołudniowych  3 sierpnia 1914 we wsi Oleandry. Słuchaczami było 144 żołnierzy W skład kompanii, weszli uczniowie oficerskich szkół Związków i Drużyn Strzeleckich . Dowodził Tadeusz Kasprzycki. Pierwsza kadrowa była jedną z wielu formacji wojskowych, którą zorganizowali Polacy, aby zbrojnie walczyć o niepodległość.  

Rozpada się XIX wieczny porządek Europy
Podział Europy na początku XX wieku na dwa antagonistyczne bloki państw powiązanych różnymi układami wojskowymi niósł w sobie silne zarzewie konfliktu. Już w 1910 roku mówiono, że nawet lokalny konflikt może przerodzić się w wojnę powszechną. Tak się stało 28 czerwca 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zabił w Sarajewie austriackiego następce tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. W odpowiedzi Austro-Węgry postanowiły rozprawić się ze zbyt samodzielną Serbią i mając poparcie Berlina miesiąc później  wypowiedziały jej wojnę. W obronie Serbii stanęła Rosja, która 1 sierpnia 1914 roku ogłosiła mobilizacje. Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. Zareagowała Francja, sojuszniczka caratu. 3 sierpnia wypowiedziała wojnę Cesarstwu Niemieckiemu. 


Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski podczas internowania w twierdzy magdeburskiej Wikipedia, domena publiczna

W kolejnym dniu do wojny po stronie Rosji i Francji przystąpiła Anglia. Wybuch wojny zaważył na przyszłych losach Polski a w polskich patriotach obudził nadzieję na własne państwo, ponieważ pierwszy raz od przeszło stu lat zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykady. Zanim patrioci nadzieje przekuli w czyny wszyscy zaborcy powołali pod broń Polaków. 

Propozycje dla Polski
W czasie wojny zaborcy nie mieli określonego stanowiska w sprawie polskiej, a kolejne deklaracje poszczególnych państw dotyczące przyszłości Polaków miały na celu pozyskanie żołnierzy i przychylności ludności, na terenie której toczyły się działania wojenne.  
Aktywnie działali za to sami Polacy wszystkie partie z wyjątkiem komunistów dążyły do stworzenia niepodległego państwa i podejmowały szereg działań na arenie międzynarodowej, ażeby ten plan urzeczywistnić. 

 Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię – mówił 3 sierpnia 1914 Józef Piłsudski.  


Józef Piłsudski (1867-1935)  Wikipedia, domena publiczna

Listopad 1918
Na jesieni 1918 roku sytuacja geopolityczna Polski stała się wyjątkowo korzystna. 

W tym wszystkim, co się wydarzyło w latach 1914-1918, było coś, co w odbiorze współczesnych mogło mieć charakter mistyczny. Wybuch powszechnej wojny, z której wyłoniła się Polska to spełnienie wezwania Adama Mickiewicza – o wojnę ludów prosimy Cię, Panie. Wcześniej o starciu między zaborcami marzył Adam Czartoryski. Mimo że wyczekiwano starcia, wszystkich zaskoczył bieg wypadków. Niewielu przewidziało sam wybuch wojny, powszechnie wierzono, że wszystko rozejdzie się +po kościach+. (...) Jednak ostateczny scenariusz – klęska mocarstw centralnych na zachodzie, bezowocne zwycięstwo na wschodzie, podwójna rewolucja w Rosji, to spowodowało, że Polska mogła się odrodzić – pisał prof. Roman Wapiński.


11 listopada 1918 r. utworzona przez Niemców Rada Regencyjna przekazała kompetencje Józefowi Piłsudskiemu. Komendantowi podporządkował się także rząd Ignacego Daszyńskiego oraz prawie wszystkie organizacje patriotyczne. Przyszły marszałek stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego. 

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma [Niemców i Austryjaków]. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!  (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości i do tego rewolucja w Niemczech – był absolutnym zaskoczeniem - pisał premier rządu RP Jędrzej Moraczewski.
 

O różnych aspektach odzyskania niepodległości można przeczytac w artykułach:
Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany

W roku 1919 Polska i Litwa, były traktowane jako państwa o interesach ograniczonych

Ilu Polaków walczyło w pierwszej wojnie światowej? Ilu zginęło?

Koniec pierwszej wojny światowej – koniec gorsetu​​​​​​​

​​​​​​​Andrzej Berezowski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe