Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Co musisz wiedzieć?
- Rozwój technologii sztucznej inteligencji budzi obawy o uzyskanie przez nią świadomości
- Model Claude Opus 4 miał się uciekać do szantażu wobec inżynierów, którzy mieli go wyłączyć
- Dr Maciej Kawecki przeprowadził na tematy związane ze sztuczną inteligencją rozmowę z prof. Wodzisławem Duchem
Czy AI zaczyna rozumieć przyczynowość?
W swoim najnowszym raporcie dotyczącym bezpieczeństwa firma ujawniła również, że wczesne wersje Opus 4 wykonywały niebezpieczne polecenia w odpowiedzi na szkodliwe komunikaty systemowe, choć problem ten został później rozwiązany. To nie jest fejk, to są rzetelne informacje które sprawdziłem po stokroć rozmawiając z naukowcami, przedstawicielami firmy i opisane w dla mnie najbardziej rzetelnych czasopismach naukowych.
Czy to znaczy, że wewnątrz AI zaczyna tworzyć się subiektywny obraz rzeczywistości? Czy AI zaczyna rozumieć przyczynowość? Czy to nie w perfekcyjności jej działań, a właśnie w ilości podejmowanych niczym ludzie błędów będziemy dostrzegać w niej konkurencję? Absolutnie każdemu, niezależnie co robi, polecam tę rozmowę.
Zgadzam się z Panem Profesorem, że AI zmieni większość branż w których każdy z nas pracuje. Już je zmienia. Dziękuję Panie Profesorze za ten czas! Każdemu polecam rozmowę! Od wczoraj zobaczyło ją ponad 100 000 osób.
Prof. Włodzisław Duch
Jest współzałożycielem jednego z trzech pierwszych serwerów WWW w Polsce. Jako druga osoba w historii naszego kontynentu został wybrany na członka honorowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Sieci Neuronowych. W latach 90 XX wieku zorganizował w Polsce pierwszą w historii kraju konferencję o sztucznych sieciach neuronowych. Po niej w 1994 roku wydał esej, w którym napisał „po raz pierwszy widać szansę stworzenia systemów komputerowych, które będą miały „życie wewnętrzne”, a przynajmniej wewnętrzną reprezentację rzeczywistości”. Był szefem Europejskiego Stowarzyszenia Sieci Neuronowych. Pracował jako profesor na 10 czołowych uczelniach świata na kilku kontynentach. Ma na koncie kilkaset recenzowanych publikacji naukowych. Ale … mimo tych osiągnięć technologicznych postrzegam go jako humanistę. W pełnym tego słowa znaczeniu. To dwa lata temu od prof. Włodzisława Ducha gdy otwierałem kanał w serwisie YouTube zacząłem podejmować temat AI.
Po dwóch latach wracam, by zapytać o badania które mnie poruszyły.