Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nowy raport.
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
- Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Atak nożownika w Krakowie
- Nie żyje lekarz zaatakowany przez nożownika w Krakowie
- Przyjrzeliśmy się siedzibie fundacji "Twój głos jest ważny". Doszło do dziwnej sytuacji
- "A niby kogo oni udają?". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Nowa oferta Warner Bros. Discovery. Co to oznacza dla TVN?
- Utrudnienia w Warszawie 28–29 kwietnia podczas Szczytu. Ważny komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Porażka Bodnara. Jest opinia TSUE w sprawie statusu sędziów
- Potężny wzrost PiS w sondażu poparcia partii politycznych CBOS
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
28 kwietnia na granicy z Białorusią odnotowano blisko 70 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Wobec 6 osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano 1 osobę. W stronę polskich patroli rzucano kamieniami i konarami. Uszkodzono pojazd SG
– napisała w komunikacie Straż Graniczna.
Strefa buforowa przedłużona i rozszerzona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni. Na tym jednak nie koniec, w rozporządzeniu ogłoszonym 7 marca 2025 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło czas obowiązywania strefy o następne 90 dni.
Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek, 10 marca br.
– przekazało MSWiA w komunikacie.
Jak podano, "strefa buforowa się sprawdza".
Po niemal 267 dniach jej funkcjonowania liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 46 proc. Od 13 czerwca 2024 r. do 6 marca br. odnotowano ponad 12,7 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich prawie 23,5 tys.
– możemy przeczytać w informacji resortu spraw wewnętrznych.
Według danych ministerstwa strefa objęta zakazem przebywania została rozszerzona i obejmuje długość granicy na odcinku 78,29 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 59,24 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 15,26 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody strefa jest szersza i wynosi ok. 2 km, a na odcinku ok. 3,79 km jej szerokość w głąb kraju to ok. 4 km.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Ostatnio Straż Graniczna poinformowała o ukończeniu kolejnego etapu zabezpieczeń. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Straż Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej
– podała Straż w komunikacie.
Cały odcinek polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim jest już objęty nowoczesnym monitoringiem.