Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu Esmaeil Baghaei podkreślił, że "czerwone linie" dla Teheranu to możliwość wzbogacania uranu oraz złagodzenie sankcji.
Jak podaje portal telewizyjny PressTV, postulaty te są "kluczowe dla stanowiska negocjacyjnego Iranu i będą realizowane z najwyższą powagą".
Wchodzenie w szczegóły jakichkolwiek rozmów musi odbywać się w ramach już uzgodnionych przez obie strony
- podkreślił Esmaeil Baghei. Dodał także, że żadne porozumienie w sprawie konkretnych kwestii nie zostanie sfinalizowane, dopóki nie zostaną uszanowane nadrzędne zasady jego kraju.
- "Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował
- Potężny blackout. Kilkanaście dni temu Hiszpania chwaliła się pierwszym dniem, w którym 100% energii pochodziło z OZE
- Tusk do Trzaskowskiego: "Po wyborach zabieraj swoich ludzi do pałacu"
Negocjacje USA z Iranem
Warto przypomnieć, że 12 kwietnia w stolicy Omanu, Maskacie1odbyły się negocjacje amerykańsko-irańskie. Wcześniej prezydent Iranu Masud Pezeszkian zaznaczył, że Teheran odrzucił możliwość bezpośrednich negocjacji z USA.
Iran odrzucił bezpośrednie negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat swojego programu nuklearnego
– oznajmił w niedzielę irański prezydent Masud Pezeszkian w reakcji na list prezydenta USA Donalda Trumpa w tej sprawie.
Obie strony nie rozmawiały ze sobą bezpośrednio, lecz poprzez omańskiego mediatora tj. ministra spraw zagranicznych Badra al-Busajdiego. Rozmowy trwały 2,5 godziny. W oficjalnym oświadczeniu irańskiego MSZ znalazła się ocena, iż negocjacje były 'konstruktywne". Od tego czasu odbyły się jeszcze dwie rundy rozmów, także w Omanie.
Specjalny przedstawiciel prezydenta USA do spraw Bliskiego Wschodu, Steve Witkoff jeszcze w połowie kwietnia przestawił negocjacyjny priorytet Waszyngtonu w negocjacjach z Iranem, jakim jest poziom wzbogacenia materiału rozszczepialnego posiadanego przez to państwo.
Umowa nuklearna z 2018 roku
W 2018 roku, podczas pierwszej prezydenckiej kadencji Trumpa USA wycofały się z umowy nuklearnej z Iranem zarzucając władzom w Teheranie jej nagminne łamanie. Ocenia się, że od tamtego czasu Iran znacznie przekroczył przewidziane przez tamto porozumienie ograniczenia w kwestii wzbogacania uranu. Zachodnie mocarstwa zarzucają Teheranowi, że potajemnie dąży do budowy bomby jądrowej. Władze irańskie twierdzą, że ich program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym.