Matecki: Zablokowano mi konto bankowe i prywatny profil na Facebooku

Matecki mówi o zablokowanym koncie bankowym
Poseł PiS Dariusz Matecki, który w piątek 25 kwietnia wyszedł z aresztu, przekazał, że "prokuratura zablokowała jego konto bankowe".
Prokuratura zablokowała mi konto bankowe. Nie mogę opłacić rachunków, czy zamówić czegokolwiek dziecku. Chciałem założyć nowe konto, żeby mogła tam trafiać pensja – wybrałem Bank Millennium, właśnie przed chwilą przyszła odmowa. W Polsce istnieje coś takiego jak domniemanie niewinności. Nie jestem osobą skazaną, jestem posłem na Sejm RP
Matecki zwrócił uwagę, że "w Polsce Konstytucja nakłada na wszystkie instytucje i podmioty obowiązek przestrzegania zasady domniemania niewinności". "Naruszenie tej zasady może, w mojej ocenie, stanowić podstawę do wniesienia skargi do KNF i to właśnie zamierzam zrobić" – dodał i oznaczył w swoim wpisie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Poseł PiS zapytany o to, na jakiej podstawie bank odmówił założenia konta, odpowiedział: "«Kierownictwo @BankMillennium nie wyraziło zgody» – informacje przez telefon przekazana. Żadnego oficjalnego pisma nie dostałem".
W sobotę poseł Dariusz Matecki poinformował, że w jego pokoju poselskim "doszło do przeszukania służb specjalnych za zgodą władz Sejmu".
"Zablokowano mi konto na Facebooku"
W kolejnym wpisie Dariusz Matecki przekazał, że jego prywatne konto na Facebooku zostało zablokowane "bez żadnego ostrzeżenia i bez podania przyczyny".
Razem z nim zablokowano też mój Messenger, który był dla mnie głównym narzędziem komunikacji. Próbowałem interweniować. Zadzwoniłem do szefa Meta na Polskę – usłyszałem tylko, że „nie ma czasu”. Tak wygląda dziś standard traktowania polskich konserwatywnych polityków przez gigantów technologicznych?
– napisał poseł PiS i przekazał, że ponad 48 godzin "czeka na odpowiedź na odwołanie".
"Nadal panuje cisza. Nie zamierzam milczeć. Domagam się odblokowania mojego konta i przywrócenia prawa do kontaktu z bliskimi i wyborcami" – podkreślił.
- Atak nożownika w Krakowie
- Nie żyje lekarz zaatakowany przez nożownika w Krakowie
- Przyjrzeliśmy się siedzibie fundacji "Twój głos jest ważny". Doszło do dziwnej sytuacji
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "A niby kogo oni udają?". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Nowa oferta Warner Bros. Discovery. Co to oznacza dla TVN?
- Utrudnienia w Warszawie 28–29 kwietnia podczas Szczytu. Ważny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Porażka Bodnara. Jest opinia TSUE w sprawie statusu sędziów
- Potężny wzrost PiS w sondażu poparcia partii politycznych CBOS
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Dariusz Matecki opuścił areszt po wpłaceniu kaucji
Dariusz Matecki w piątek 25 kwietnia opuścił areszt w Radomiu po wpłaceniu 500 tys. złotych poręczenia majątkowego, które – zgodnie z wcześniejszą decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie – pozwala mu odpowiadać z wolnej stopy. Polityk przebywał w nim od 7 marca 2025 roku.
Kim jest Dariusz Matecki i za co go aresztowano?
Dariusz Matecki to 36-letni poseł PiS (startował z list Suwerennej Polski), wcześniej radny Szczecina. Dariusz Matecki przebywa w areszcie tymczasowym od 7 marca, gdy został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zatrzymanie i areszt posła ma związek ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości, a także z zatrudnieniem posła Mateckiego w Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Łącznie prokuratura podejrzewa posła o popełnienie sześciu przestępstw zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Jak działa poręczenie majątkowe?
Poręczenie majątkowe (art. 266 k.p.k.) to polski odpowiednik kaucji. Sąd ustala kwotę – tu 500 tys. złotych – którą trzeba wpłacić na rachunek depozytowy do wskazanej daty (6 maja). Jeśli podejrzany stawi się na każde wezwanie i nie utrudnia postępowania, kwota zostaje zwrócona po prawomocnym wyroku. Gdyby uciekł lub wpływał na świadków, sąd może kaucję przepadkować i ponownie wydać nakaz aresztu. W sprawie Mateckiego poręczenie musi zostać wniesione w gotówce lub w papierach wartościowych przez samego posła, rodzinę bądź – za zgodą sądu – osoby trzecie.