RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym

Warto zwrócić uwagę na brzemienne w skutki zapisy punktów 93, 94, 95, które nakładają na członków OKW dodatkowe obowiązki wykraczające poza dotychczasowe prace w lokalu wyborczym a zmuszają ich do przebywania w trakcie głosowania poza lokalem wyborczym w celu pilnowania kolejki wyborców przebywających po godz. 21:00 poza budynkiem, w którym mieści się lokal wyborczy. Powoduje to oczywistą sprzeczność z koniecznością zamknięcia komisji wyborczej o 21.00 i co więcej rozprasza na grupki skład OKW część na zewnątrz lokalu a część w lokalu wyborczym, co nie tylko że zdelegalizuje czynności komisji, która nie może działać inaczej niż w odpowiednio licznym składzie lecz da pełne pole do sfałszowania wyborów gdy część składu OKW będzie „wyprowadzona” na zewnątrz i straci kontrolę nad czynnościami pozostałych członków OKW oraz osób głosujących. Oczywistym też złamaniem prawa wyborczego będzie głosowanie po 21.00 gdy NIE MA już ciszy wyborczej a w mediach odbywa się już wieczór wyborczy i podawane są wyniki wyborów oraz sondaże.
Dopisywanie wyborców
Drugim zapisem w tej Uchwale PKW, który budzi wątpliwości, jest pkt 45 ust.1) dotyczący dopisywania wyborców z zaświadczeniami do głosowania do spisu wyborców. Fragment tego zapisu brzmi: „W razie wątpliwości należy skontaktować się z urzędem gminy” – słowo „należy” jest krokiem w dobrą stronę ale brakuje w tym sformułowaniu wymienienia właściwości gminy, czyli „gminy wydającej zaświadczenie do głosowania”.
Brak konieczności podpisów
Trzecim zapisem w Uchwale PKW nr 165/2025, który budzi wątpliwości jest nieuwzględnienie w punkcie 135 tej Uchwały konieczności podpisania ręcznego projektu protokołu końcowego przez wszystkich członków OKW i zrobienie kopii tego projektu dla wszystkich chętnych członków OKW, mężów zaufania i obserwatorów społecznych, jeszcze przed przekazaniem tego projektu operatorowi systemu informatycznego.
Brak konieczności publikacji uwag
Czwartym zapisem w tej Uchwale nr 165, którego brak, jest zapis o konieczności zamieszczenia w końcowym protokole komputerowym, oprócz danych liczbowych także pełnej treści uwag członków OKW oraz uwag mężów zaufania z ręcznego projektu protokołu.
Ograniczenie sprawdzania danych
Piątym zapisem w Uchwale PKW nr 165/2025, który budzi poważne wątpliwości jest zapis z punktu 137 ust.5) powyższej Uchwały, który ogranicza sprawdzenie zgodności danych z protokołu komputerowego z danymi z ręcznego projektu protokołu tylko do odczytania na głos danych z wydrukowanego protokołu komputerowego a powinien zostać uzupełniony o optyczne porównanie obu protokołów zarówno na zgodność danych liczbowych jak i treści uwag wniesionych przez członków OKW jak i mężów zaufania.
O kolejnych uwagach dotyczących tej Uchwały w następnych Komunikatach RKW, już teraz jednak trzeba wykorzystać konieczne i to pilnie ustawową możliwość zaskarżenia Uchwały PKW nr 165/2025 do Sądu Najwyższego przez wszystkie Komitety Wyborcze!!!