500 lat po hołdzie pruskim – co poszło nie tak? Nowy numer "Tygodnika Solidarność"
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
Hołd pruski
Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" wskazuje na potrzebę odzyskiwania przestrzeni debaty publicznej przez głosy, które nie ulegają poprawności politycznej i modnym, lecz powierzchownym narracjom.
Polacy zamiast wciąż oglądać się na naszego zachodniego sąsiada, powinni raczej myśleć o budowaniu silnej Polski
– pisze w swoim wstępniaku red. nacz. Michał Ossowski. Jest to myśl przewodnia całego tematu numer.
Czy Niemiec pocałuje Polaka w pierścień?
Rafał Woś stawia prowokacyjne pytanie, czy Niemcy niebawem będą w cieniu Polaków w kontekście gospodarczym i jakości życia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jest zgoła odmiennie, że to Niemcy dominują i są bogatsi. Jednak ostatnie lata pokazują, że ich pomysł na rozwój się wypalił, a Polska wciąż idzie do przodu.
Tak to widzi zastępca redaktora naczelnego, a my czekamy, kiedy Niemiec pocałuje Polaka w pierścień jak 500 lat temu.
Hołd pruski, hołd tuski – 500 lat polsko-niemieckiej historii
Prof. Zdzisław Krasnodębski w eseju "Hołd pruski, hołd tuski" zestawia dawny gest Albrechta Hohenzollerna z dzisiejszą polityką uległości wobec Berlina, pytając, czy nie klękamy dziś znowu – tylko tym razem bez nakrycia głowy.
Jakub Pacan w artykule "500 lat po hołdzie" analizuje długofalowe skutki wydarzeń z 1525 roku, wskazując na kulturowe i geopolityczne echa tamtego układu. Krzysztof Karnkowski w tekście "Między nieufnością a poniżeniem" zastanawia się nad społecznym odbiorem relacji polsko-niemieckich – między kompleksami a słuszną rezerwą.
Z kolei Monika Małkowska w artykule "Niemca portret własny" portretuje mentalność naszych zachodnich sąsiadów jako pełną przekonania o moralnej wyższości, często oderwanego od faktów i historii.
W numerze polecamy również
- Prezydent Przyjazny Pracownikom – Andrzej Duda w czasie swojej kadencji nie odwracał się od związkowców i ludzi pracy. Wręcz przeciwnie – w czasach politycznego chaosu i medialnych manipulacji przypomina, że związek zawodowy to partner, nie przeszkoda.
- Drony! Produkujmy je sami – głównym zadaniem polskich polityków i biznesu powinno być zbudowanie innowacyjnego przemysłu zbrojeniowego przy współpracy z Ukrainą.
- Giertych i duch Jagona – portret nieoczywisty Romana Giertycha.
- Tarnów. Miasto zagrożone – Azoty dla Tarnowa to nie tylko zakład pracy. To tożsamość miasta i jego mieszkańców.
- Zamordyzm w fazie rewolucyjnej – o wyeliminowaniu Marine Le Pen przez sąd z wyborów prezydenckich we Francji.
- Skwieciński kłóci się ze Snyderem
- Felietony m.in. Remigiusza Okraski, Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego
"Tygodnik Solidarność" do kupienia w salonach Empik oraz w prenumeracie.