Piotr Duda: Zielony Ład dotknie wszystkie branże, jednoczmy się, aby powstrzymać to szaleństwo!

Składka zdrowotna
Szef Związku skrytykował w swoim przemówieniu między innymi dzisiejszą decyzję Sejmu, który przegłosował rządowy projekt ustawy obniżający składkę zdrowotną dla ok. 2,5 mln przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiany mają kosztować budżet państwa 4,6 mln zł rocznie.
Wedle nowych przepisów, składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie do pewnego stopnia ryczałtowa, a od określonej nadwyżki dochodów procentowa. Część zryczałtowana składki będzie stała dla wszystkich przedsiębiorców i wyniesie 9 procent od kwoty stanowiącej 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Z kolei druga cześć składki dla osób rozliczających się podatkiem liniowym lub skalą podatkową wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1,5 krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Dla przedsiębiorcy rozliczającego się ryczałtowo będzie to 3,5 proc. od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zaś osoby rozliczające się kartą podatkową będą mieli obniżoną składkę zdrowotną do poziomu 9 procent od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – obecnie było to 9 proc. od 100 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Zielony Ład
Przewodniczący Duda mówił również o szkodliwości Zielonego Ładu. Unijna polityka klimatyczna wpływa na ceny energii poprzez system ETS. Dla kraju takiego jak Polska, który swoją energię pozyskuje przede wszystkim z węgla, oznacza to wysokie koszty prądu. Konieczność zakupu uprawnień do emisji CO2 podwyższa również ceny gazu. Dla przedsiębiorstw energochłonnych, takich jak ArcelorMittal jest to wyjątkowo bolesny podatek.
Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak powiedział nam, że największym problemem dla zakładu są wysokie ceny energii oraz stal importowana z państw trzecich, które nie są członkami UE. Zaznaczył, że państwa eksportujące surowiec do Unii nauczyły się omijać unijny mechanizm opłat CBAM.
– Nie wszystkie nasze instalacje pracują pełną parą. Stal napływa z takich krajów, które nie mają nic wspólnego z Zielonym Ładem – zaznaczył.
Solidarność w ArcelorMittal Poland jest największą organizacją międzyzakładową w Regionie Śląsko-Dąbrowskim liczącą ponad 2300 członków. Swoim zakresem obejmuje 30 Komisji Wydziałowych i Spółek na terenie dawnej Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej oraz jedną Komisję w Suwałkach.
ZOBACZ TAKŻE: "S" pikietowała przed Portem Lotniczym Poznań-Ławica