Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II

Przewodniczący Piotr Duda podczas swojego wystąpienia odniósł się do dzisiejszej 20. rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II. Przypomniał, jak ogromną rolę papież odegrał w powstaniu Związku, a także w drodze do zmian demokratycznych w naszym kraju. Jak powiedział Piotr Duda, Święty Jan Paweł II to Przywódca Duchowy Solidarności, a Związek jest strażnikiem pamięci o Ojcu Świętym.
Potrzebna szeroka debata nad skutkami Zielonego Ładu
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" mówił do zebranych także o Zielonym Ładzie. Podkreślił, że unijna polityka klimatyczna to ogromny problem nie tylko dla pracowników przemysłu i energetyki.
– Zielony Ład dotknie wszystkie branże, również pracowników budżetówki. W każdym zakładzie pracy Solidarność stara się załatwiać podwyżki, ale co z tego, skoro one zostaną zjedzone przez ETS2. Już nie mówiąc o kolejnym elemencie Zielonego Ładu, dyrektywie budynkowej, która zabije gospodarstwa domowe
– powiedział.
Piotr Duda przypomniał zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie wieku emerytalnego z 2011 roku. Wówczas, choć ówczesna koalicja odrzuciła wniosek o referendum, ostatecznie Solidarności udało się doprowadzić do obniżenia wieku emerytalnego.
– Dlatego tak bardzo ważne jest to, abyśmy po raz drugi spróbowali podjąć to wyzwanie, zebrać podpisy i przeprowadzić debatę w Sejmie, która by się odbiła szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej UE
– wskazał szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
"Polityka klimatyczna dotyka każdego"
Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim sprawozdaniu przypomniał najważniejsze wydarzenia organizowane lub wspierane przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Wskazał tu m.in. protesty w obronie pracowników PKP Cargo i Cargotabor, czy Poczty Polskiej. Przypomniał też, że śląsko-dąbrowska „S” jako pierwsza struktura związku wsparła rolnicze demonstracje przeciwko Zielonemu Ładowi organizowane na początku 2024 roku. W kolejnych miesiącach „Solidarność” wraz z rolnikami przeprowadziła dwie wielkie manifestacje w Warszawie przeciw unijnej polityce klimatycznej.
Dużo miejsca w swoim wystąpieniu Dominik Kolorz poświęcił akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu.
– Tłumaczenia niektórych, że to jest polityczna akcja, to kompletne bzdury. Polityka klimatyczna już dotyka każdego z nas bezpośrednio, a za chwile dotknie w sposób spotęgowany
– powiedział Dominik Kolorz. Wskazał, że koszty systemu opłat za emisję ETS2, który ma wejść w życie już od stycznia 2027 roku, dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wyniosą nawet kilkanaście tys. zł rocznie. Opłaty za emisję mają zostać nałożone m.in. na ogrzewanie domów oraz paliwa samochodowe. ETS2 to tylko jeden z elementów Zielonego Ładu.
Szef śląsko-dąbrowskiej „S” wskazał też, że dzień organizacji Walnego Zebrania Delegatów zbiegł się z datą 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Dominik Kolorz przypomniał słowa skierowane do członków „Solidarności”, które Ojciec Święty wygłosił podczas spotkania z przedstawicielami związku w 2003 roku w Watykanie.
– Ojciec Święty powiedział nam wtedy bardzo istotne zdanie. Wróćcie do korzeni. Władza się zmienia, a Solidarność zawsze będzie potrzebna ludziom pracy. Wróćmy do korzeni
– podkreślił przewodniczący.
Uchwała i stanowiska
WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” podjęło uchwałę o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego w obronie pracowników Poczty Polskiej, upoważniając Zarząd Regionu do koordynacji akcji protestacyjnych, mających na celu powstrzymanie masowych zwolnień w Poczcie Polskiej.
Delegaci podjęli też szereg stanowisk dotyczących problemów gospodarczych i społecznych w naszym regionie i w kraju. W przyjętym jednogłośnie stanowisku domagają się odrzucenia ETS2, czyli nowego unijnego systemu opłat za emisję CO2 powstającą przy ogrzewaniu budynków i w transporcie. W stanowisku delegaci podkreślili, że doprowadzenie do odrzucenia systemu ETS2 powinno być absolutnym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Ponadto WZD przyjęło też stanowiska dotyczące sytuacji w górnictwie. Domaga się w nich od rządzących m. in. skutecznych działań na rzecz notyfikacji umowy społecznej i wycofania się Ministerstwa Klimatu i Środowiska ze stojących w sprzeczności z tą umową zapisów „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, a także wsparcie dla znajdującej w kryzysowej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W stanowisku dotyczącym polskiej energetyki delegaci wyrazili przekonanie, że do czasu wybudowania w Polsce elektrowni jądrowych podstawowym źródłem taniej energii powinny być elektrownie zasilane węglem kamiennym i brunatnym.
Delegaci jednogłośnie przyjęli też stanowisko wskazujące na potrzebę wykorzystania potencjału przemysłowego, kadrowego i naukowego regionu w produkcji zbrojeniowej. Pozostałe stanowiska WZD były związane z problemami w służbie zdrowia i w oświacie, trudnej sytuacji zwalnianych pracowników PKP Cargo i przyszłości tej spółki. Podczas WZD dyskutowano też o zmianach w statucie związku, które będą tematem obrad Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu w dniach 24-25 kwietnia.
CZYTAJ TAKŻE: "Dla Polski i Polaków!". Piotr Duda wspiera Karola Nawrockiego w Jaworznie
CZYTAJ TAKŻE: Mija dwudziesta rocznica protestu głodowego w TP SA