Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II

Sprawozdanie z działalności regionalnych struktur związku z ostatnich dwóch lat oraz omówienie sytuacji społeczno-gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji Zielonego Ładu - to były najważniejsze tematy sesji sprawozdawczej XVI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, która odbyła się 2 kwietnia w Katowicach. Jednym z gości WZD był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Piotr Duda Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II
Piotr Duda / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Przewodniczący Piotr Duda podczas swojego wystąpienia odniósł się do dzisiejszej 20. rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II. Przypomniał, jak ogromną rolę papież odegrał w powstaniu Związku, a także w drodze do zmian demokratycznych w naszym kraju. Jak powiedział Piotr Duda, Święty Jan Paweł II to Przywódca Duchowy Solidarności, a Związek jest strażnikiem pamięci o Ojcu Świętym.

Potrzebna szeroka debata nad skutkami Zielonego Ładu

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" mówił do zebranych także o Zielonym Ładzie. Podkreślił, że unijna polityka klimatyczna to ogromny problem nie tylko dla pracowników przemysłu i energetyki. 

– Zielony Ład dotknie wszystkie branże, również pracowników budżetówki. W każdym zakładzie pracy Solidarność stara się załatwiać podwyżki, ale co z tego, skoro one zostaną zjedzone przez ETS2. Już nie mówiąc o kolejnym elemencie Zielonego Ładu, dyrektywie budynkowej, która zabije gospodarstwa domowe

 – powiedział.

Piotr Duda przypomniał zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie wieku emerytalnego z 2011 roku. Wówczas, choć ówczesna koalicja odrzuciła wniosek o referendum, ostatecznie Solidarności udało się doprowadzić do obniżenia wieku emerytalnego.

– Dlatego tak bardzo ważne jest to, abyśmy po raz drugi spróbowali podjąć to wyzwanie, zebrać podpisy i przeprowadzić debatę w Sejmie, która by się odbiła szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej UE 

– wskazał szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Polityka klimatyczna dotyka każdego"

Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim sprawozdaniu przypomniał najważniejsze wydarzenia organizowane lub wspierane przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Wskazał tu m.in. protesty w obronie pracowników PKP Cargo i Cargotabor, czy Poczty Polskiej. Przypomniał też, że śląsko-dąbrowska „S” jako pierwsza struktura związku wsparła rolnicze demonstracje przeciwko Zielonemu Ładowi organizowane na początku 2024 roku. W kolejnych miesiącach „Solidarność” wraz z rolnikami przeprowadziła dwie wielkie manifestacje w Warszawie przeciw unijnej polityce klimatycznej.

Dużo miejsca w swoim wystąpieniu Dominik Kolorz poświęcił akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. 

– Tłumaczenia niektórych, że to jest polityczna akcja, to kompletne bzdury. Polityka klimatyczna już dotyka każdego z nas bezpośrednio, a za chwile dotknie w sposób spotęgowany 

– powiedział Dominik Kolorz. Wskazał, że koszty systemu opłat za emisję ETS2, który ma wejść w życie już od stycznia 2027 roku, dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wyniosą nawet kilkanaście tys. zł rocznie. Opłaty za emisję mają zostać nałożone m.in. na ogrzewanie domów oraz paliwa samochodowe. ETS2 to tylko jeden z elementów Zielonego Ładu.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” wskazał też, że dzień organizacji Walnego Zebrania Delegatów zbiegł się z datą 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Dominik Kolorz przypomniał słowa skierowane do członków „Solidarności”, które Ojciec Święty wygłosił podczas spotkania z przedstawicielami związku w 2003 roku w Watykanie.

– Ojciec Święty powiedział nam wtedy bardzo istotne zdanie. Wróćcie do korzeni. Władza się zmienia, a Solidarność zawsze będzie potrzebna ludziom pracy. Wróćmy do korzeni

– podkreślił przewodniczący.

Uchwała i stanowiska

WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” podjęło uchwałę o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego w obronie pracowników Poczty Polskiej, upoważniając Zarząd Regionu do koordynacji akcji protestacyjnych, mających na celu powstrzymanie masowych zwolnień w Poczcie Polskiej.

Delegaci podjęli też szereg stanowisk dotyczących problemów gospodarczych i społecznych w naszym regionie i w kraju. W przyjętym jednogłośnie stanowisku domagają się odrzucenia ETS2, czyli nowego unijnego systemu opłat za emisję CO2 powstającą przy ogrzewaniu budynków i w transporcie. W stanowisku delegaci podkreślili, że doprowadzenie do odrzucenia systemu ETS2 powinno być absolutnym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Ponadto WZD przyjęło też stanowiska dotyczące sytuacji w górnictwie. Domaga się w nich od rządzących m. in. skutecznych działań na rzecz notyfikacji umowy społecznej i wycofania się Ministerstwa Klimatu i Środowiska ze stojących w sprzeczności z tą umową zapisów „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, a także wsparcie dla znajdującej w kryzysowej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W stanowisku dotyczącym polskiej energetyki delegaci wyrazili przekonanie, że do czasu wybudowania w Polsce elektrowni jądrowych podstawowym źródłem taniej energii powinny być elektrownie zasilane węglem kamiennym i brunatnym.

Delegaci jednogłośnie przyjęli też stanowisko wskazujące na potrzebę wykorzystania potencjału przemysłowego, kadrowego i naukowego regionu w produkcji zbrojeniowej. Pozostałe stanowiska WZD były związane z problemami w służbie zdrowia i w oświacie, trudnej sytuacji zwalnianych pracowników PKP Cargo i przyszłości tej spółki. Podczas WZD dyskutowano też o zmianach w statucie związku, które będą tematem obrad Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu w dniach 24-25 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: "Dla Polski i Polaków!". Piotr Duda wspiera Karola Nawrockiego w Jaworznie

CZYTAJ TAKŻE: Mija dwudziesta rocznica protestu głodowego w TP SA


 

POLECANE
gorące
Prof. Andrzej Nowak ostro o Tusku i Giertychu: „Szokujące łajdactwo”

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i autor monumentalnej serii „Dzieje Polski”, ostro skrytykował działania rządu Donalda Tuska. W opublikowanej na YouTube wypowiedzi (kanał Białego Kruka) nazwał ostatnie wydarzenia „szokująco łajdackimi prowokacjami”, które – jak podkreślił – uderzają w podstawowe wartości moralne.

Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro Wiadomości
Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro

Według szacunków Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Kolonii amerykańskie cła nałożone na Europę mogą kosztować Niemcy w ciągu najbliższych lat 200 miliardów euro. W odpowiedzi na nowe taryfy, Europa rozważa działania odwetowe.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM tylko u nas
Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM

Teddy Cook, aktywistka skrajnej lewicy, przez lata miała promować ekstremalne praktyki seksualne. Teraz transseksualistka ma współdecydować o zdrowiu dzieci na całym świecie. Decyzja WHO o włączeniu zaburzonej kobiety do panelu ekspertów wywołała w anglosferze burzę. W walkę z szaloną decyzją Światowej Organizacji Zdrowia włączył się nawet Elon Musk.

Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie polityka
Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie

- Kończy się Polska jaką znacie. Polskę już zalewają imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu, przerzucani do nas zza Odry - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki w najnowszym materiale zamieszczonym na platformie X.

Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek złożył wizytę w obwodzie czernihowskim i sumskim przy granicy z Rosją. Podziękował wojskowym, broniącym kraju przed Rosjanami, którzy wciąż chcą wkroczyć na Ukrainę od północy.

Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa polityka
Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen skrytykował polskich polityków, którym zarzucił niekompetencję i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jak mówił, każdy obszar państwa nie działa lub działa źle: służba zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. – Chcemy zmienić system, w którym żyjemy już tyle lat – dodał.

Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu Wiadomości
Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu

Były szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratora wojskowego Marcina Maksjana.

Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę pilne
Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę

W nocy z wtorku na środę na terenie Westerplatte doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zerwali 11 flag Polski należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a część z nich spalili. O sprawie poinformowało w czwartek muzeum, które zgłosiło zdarzenie policji jako znieważenie symboli państwowych.

Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego

Fundacja Sentebale, założona przez księcia Harry’ego i księcia Seeiso z Lesotho, znalazła się w centrum kontrowersji. Brytyjski nadzór charytatywny wszczął postępowanie w sprawie zgodności regulacyjnej organizacji. Dochodzenie ma wyjaśnić niepokojące doniesienia dotyczące działalności fundacji.

Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje Wiadomości
Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje

W związku z awarią wodociągową miasto Otwock zapowiedziało uruchomienie dodatkowych beczkowozów dla przedsiębiorców. Burmistrz gminy Karczew poinformował, że do walki z kryzysem wodnym przybędą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II

Sprawozdanie z działalności regionalnych struktur związku z ostatnich dwóch lat oraz omówienie sytuacji społeczno-gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji Zielonego Ładu - to były najważniejsze tematy sesji sprawozdawczej XVI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, która odbyła się 2 kwietnia w Katowicach. Jednym z gości WZD był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Piotr Duda Piotr Duda: Dziś w sposób szczególny wspominamy naukę Jana Pawła II
Piotr Duda / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Przewodniczący Piotr Duda podczas swojego wystąpienia odniósł się do dzisiejszej 20. rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II. Przypomniał, jak ogromną rolę papież odegrał w powstaniu Związku, a także w drodze do zmian demokratycznych w naszym kraju. Jak powiedział Piotr Duda, Święty Jan Paweł II to Przywódca Duchowy Solidarności, a Związek jest strażnikiem pamięci o Ojcu Świętym.

Potrzebna szeroka debata nad skutkami Zielonego Ładu

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" mówił do zebranych także o Zielonym Ładzie. Podkreślił, że unijna polityka klimatyczna to ogromny problem nie tylko dla pracowników przemysłu i energetyki. 

– Zielony Ład dotknie wszystkie branże, również pracowników budżetówki. W każdym zakładzie pracy Solidarność stara się załatwiać podwyżki, ale co z tego, skoro one zostaną zjedzone przez ETS2. Już nie mówiąc o kolejnym elemencie Zielonego Ładu, dyrektywie budynkowej, która zabije gospodarstwa domowe

 – powiedział.

Piotr Duda przypomniał zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie wieku emerytalnego z 2011 roku. Wówczas, choć ówczesna koalicja odrzuciła wniosek o referendum, ostatecznie Solidarności udało się doprowadzić do obniżenia wieku emerytalnego.

– Dlatego tak bardzo ważne jest to, abyśmy po raz drugi spróbowali podjąć to wyzwanie, zebrać podpisy i przeprowadzić debatę w Sejmie, która by się odbiła szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej UE 

– wskazał szef Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Polityka klimatyczna dotyka każdego"

Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim sprawozdaniu przypomniał najważniejsze wydarzenia organizowane lub wspierane przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Wskazał tu m.in. protesty w obronie pracowników PKP Cargo i Cargotabor, czy Poczty Polskiej. Przypomniał też, że śląsko-dąbrowska „S” jako pierwsza struktura związku wsparła rolnicze demonstracje przeciwko Zielonemu Ładowi organizowane na początku 2024 roku. W kolejnych miesiącach „Solidarność” wraz z rolnikami przeprowadziła dwie wielkie manifestacje w Warszawie przeciw unijnej polityce klimatycznej.

Dużo miejsca w swoim wystąpieniu Dominik Kolorz poświęcił akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. 

– Tłumaczenia niektórych, że to jest polityczna akcja, to kompletne bzdury. Polityka klimatyczna już dotyka każdego z nas bezpośrednio, a za chwile dotknie w sposób spotęgowany 

– powiedział Dominik Kolorz. Wskazał, że koszty systemu opłat za emisję ETS2, który ma wejść w życie już od stycznia 2027 roku, dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wyniosą nawet kilkanaście tys. zł rocznie. Opłaty za emisję mają zostać nałożone m.in. na ogrzewanie domów oraz paliwa samochodowe. ETS2 to tylko jeden z elementów Zielonego Ładu.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” wskazał też, że dzień organizacji Walnego Zebrania Delegatów zbiegł się z datą 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Dominik Kolorz przypomniał słowa skierowane do członków „Solidarności”, które Ojciec Święty wygłosił podczas spotkania z przedstawicielami związku w 2003 roku w Watykanie.

– Ojciec Święty powiedział nam wtedy bardzo istotne zdanie. Wróćcie do korzeni. Władza się zmienia, a Solidarność zawsze będzie potrzebna ludziom pracy. Wróćmy do korzeni

– podkreślił przewodniczący.

Uchwała i stanowiska

WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” podjęło uchwałę o ogłoszeniu pogotowia protestacyjnego w obronie pracowników Poczty Polskiej, upoważniając Zarząd Regionu do koordynacji akcji protestacyjnych, mających na celu powstrzymanie masowych zwolnień w Poczcie Polskiej.

Delegaci podjęli też szereg stanowisk dotyczących problemów gospodarczych i społecznych w naszym regionie i w kraju. W przyjętym jednogłośnie stanowisku domagają się odrzucenia ETS2, czyli nowego unijnego systemu opłat za emisję CO2 powstającą przy ogrzewaniu budynków i w transporcie. W stanowisku delegaci podkreślili, że doprowadzenie do odrzucenia systemu ETS2 powinno być absolutnym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Ponadto WZD przyjęło też stanowiska dotyczące sytuacji w górnictwie. Domaga się w nich od rządzących m. in. skutecznych działań na rzecz notyfikacji umowy społecznej i wycofania się Ministerstwa Klimatu i Środowiska ze stojących w sprzeczności z tą umową zapisów „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, a także wsparcie dla znajdującej w kryzysowej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W stanowisku dotyczącym polskiej energetyki delegaci wyrazili przekonanie, że do czasu wybudowania w Polsce elektrowni jądrowych podstawowym źródłem taniej energii powinny być elektrownie zasilane węglem kamiennym i brunatnym.

Delegaci jednogłośnie przyjęli też stanowisko wskazujące na potrzebę wykorzystania potencjału przemysłowego, kadrowego i naukowego regionu w produkcji zbrojeniowej. Pozostałe stanowiska WZD były związane z problemami w służbie zdrowia i w oświacie, trudnej sytuacji zwalnianych pracowników PKP Cargo i przyszłości tej spółki. Podczas WZD dyskutowano też o zmianach w statucie związku, które będą tematem obrad Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu w dniach 24-25 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: "Dla Polski i Polaków!". Piotr Duda wspiera Karola Nawrockiego w Jaworznie

CZYTAJ TAKŻE: Mija dwudziesta rocznica protestu głodowego w TP SA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe