Regały magazynowe a przepisy BHP. Najczęstsze błędy i jak ich unikać
Podstawowe wymagania BHP dotyczące regałów magazynowych
Inwestując w regały magazynowe, koniecznie zadbaj, aby ich projekt i montaż został wykonany w zgodzie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Regulują je normy EN 15512 oraz EN 15635. Pierwsza ustala zasady projektowania konstrukcji służących składowaniu towarów, w szczególności metody obliczania ich wytrzymałości. Z kolei druga z norm określa wymagania dotyczące konserwacji regałów oraz ich systematycznych przeglądów pod kątem bezpieczeństwa. Specjalistyczny nadzór nad systemem regałów to wymóg niezbędny dla stabilności ich konstrukcji oraz komfortu i bezpieczeństwa pracowników magazynu.
Ponadto każdy regał magazynowy należy odpowiednio oznakować. Obligatoryjnie musi zostać na nim umieszczona czytelna informacja o dopuszczalnym obciążeniu konstrukcji. Wyraźne oznaczenie nośności regału powinno się znajdować na trwałej etykiecie samoprzylepnej lub przykręconej tabliczce.
Najczęstsze błędy przy użytkowaniu regałów magazynowych
Użytkując regały w magazynie, możesz popełnić szereg błędów obarczonych poważnymi skutkami. Najczęstszy z nich to składowanie materiałów, których waga przekracza maksymalną nośność konstrukcji.
W halach magazynowych często można także zaobserwować niezgodne z przepisami rozmieszczenie regałów, a w szczególności zbyt małe odstępy pomiędzy nimi. Błąd ten wynika z konieczności takiego zagospodarowania pomieszczenia magazynowego, aby na niewielkiej przestrzeni pomieścić jak największą ilość składowanych towarów. Postępując w ten sposób, musisz mieć świadomość, że niewielkie odległości pomiędzy regałami ograniczają dostęp do asortymentu magazynu i stanowią utrudnienie dla operatorów wózków widłowych.
Wśród powszechnych błędów znajdują się też zaniedbania w zakresie okresowych przeglądów regałów. Ich zaniechanie może skutkować stopniowym pogarszaniem się technicznego stanu konstrukcji.
Wpływ nieprawidłowego składowania na bezpieczeństwo pracowników
Nieprawidłowe składowanie materiałów stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Jeśli regał magazynowy zostanie ustawiony niestabilnie lub będzie nadmiernie obciążony, może dojść do zawalenia się konstrukcji, często tragicznego w skutkach. Taki wypadek przy pracy wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń osób zatrudnionych w hali magazynowej, a niekiedy stanowi także zagrożenie dla ich życia.
Szczególnego znaczenia nabiera niewłaściwe magazynowanie towarów w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego – dotyczy to zarówno nieprawidłowego przechowywania materiałów łatwopalnych, jak i przebiegu oraz szerokości przejść awaryjnych. W przypadku wybuchu pożaru i szybkiego rozprzestrzeniania się ognia utrudniony dostęp do dróg ewakuacji może uniemożliwić osobom zatrudnionym w magazynie sprawne opuszczenie budynku.
Regularne przeglądy i konserwacja regałów – klucz do zapobiegania wypadkom
Aby zapobiec wypadkom w miejscu pracy i nie dopuścić do uszczerbku na zdrowiu osób zatrudnionych, staraj się nie lekceważyć przepisów BHP. Klucz do zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa w magazynie stanowią regularne przeglądy i konserwacja regałów. Zadbaj, aby starannie zaplanować harmonogram okresowych kontroli wyposażenia magazynu. Systematyczny nadzór nad systemem składowania towarów to gwarancja, że regały magazynowe będą w należytym stanie technicznym, ich konstrukcja nie utraci stabilności, a ciężar i sposób przechowywania materiałów nie będą stwarzały ryzyka wypadku.
Pamiętaj, że systematyczne przeglądy techniczne to narzędzie, dzięki któremu w porę dostrzeżesz, że regały są uszkodzone i zapobiegniesz potencjalnym zagrożeniom.
Wybierz profesjonalne regały i zadbaj o bezpieczne składowanie towarów
Wybierając regały do magazynu, postaw na wyroby najwyższej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów mebli magazynowych i warsztatowych. Musisz mieć świadomość, że staranny wybór wyposażenia hali magazynowej to kwestia nie tylko wygody jego użytkowania i estetycznego wyglądu wnętrza, ale przede wszystkim bezpieczeństwa składowania towarów, a takie są w stanie zagwarantować jedynie profesjonalnie zaprojektowane i wykonane regały.
Co istotne, solidne meble o dużej nośności przydadzą się nie tylko w pomieszczeniu magazynowym. To doskonały wybór również do piwnicy bądź przydomowego warsztatu. W tego typu pomieszczeniach regały magazynowe zapewnią odpowiednie miejsce do przechowywania elektronarzędzi czy skrzynek warsztatowych. Stabilny mebel przystosowany do składowania przedmiotów o dużej wadze znakomicie sprawdzi się też m.in. jako regał garażowy.