Groźny pożar w klasztorze Redemptorystów w Braniewie
W groźnym pożarze spłonęła konstrukcja dachu. Nikt nie został ranny; wszystkie osoby przebywające w budynku zdążyły się ewakuować.
Pożar klasztoru redemptorystów w Braniewie
Pali się dach obiektu. W akcji gaśniczej udział bierze 10 zastępów pożarniczych w tym dwie drabiny mechaniczne, 40 strażaków. W chwili obecnej udało się już opanować pożar. Strażacy mają go pod kontrolą
– poinformowała PSP w Braniewie w sobotę rano.
Pożar wybuchł około godziny 6-tej rano. Do wygaszenia ognia został wykorzystany specjalistyczny sprzęt z Elbląga. Z klasztoru wyniesiono przedmioty sakralne.
Przyczyna pożaru jest nieznana. Na miejscu pracuje grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
- Marek Magierowski zabrał głos ws. swojego startu w wyborach prezydenckich
- Znany polityk: W nadchodzących wyborach prezydenckich widzę siebie w roli Trumpa
- Hołownia: Jestem gotowy zostać prezydentem
Parafia Krzyża Świętego w Braniewie
Została utworzona 14 marca 1950 r. i jest prowadzona przez Redemptorystów. Kościół parafialny jest budowlą klasycystyczną wybudowaną w latach 1722-1747. Parafia należy do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Braniewo.
Historia Sanktuarium Krzyża Świętego w Braniewie związana jest z historią Cudownego Obrazu – Tronu Łaski – krzyż jest tronem Chrystusa, z którego rozdaje On swe łaski. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym.
9 lipca 1626 r. w czasie najazdu szwedzkiego trzech żołnierzy szwedzkich postanowiło zabawić się strzelaniem do obrazu Trójcy Świętej, który wisiał na pobliskim drzewie. Kiedy kule przeszyły obraz, z otworów popłynęła krew.
Przy cudownym obrazie dokonało się wiele uzdrowień. Miejsce to było często nawiedzane przez pielgrzymów, uznano więc, że wymaga bardziej godnej oprawy. Stąd decyzja o rozbudowaniu niewielkiej kaplicy do rozmiarów kościoła.
Po roku 1945 kościół przejęli polscy redemptoryści. Odbudowali zniszczony klasztor i odrestaurowali sanktuarium. Odnowiono organy, które w czasie wojny bardzo ucierpiały. Naprawiono kopułę uszkodzoną przez pociski. Jest to jeden z dwóch kościołów w Braniewie, które przetrwały II wojnę światową, zachowane są w nim wszystkie ołtarze, organy, ambona i inne zabytki.